Marciniak popełnił błąd?

Nie milkną echa decyzji Szymona Marciniaka w sprawie nieprzyznania rzutu karnego dla Napoli we wczorajszym ćwierćfinałowym meczu z Milanem. Włoskie media jednoznacznie oceniły decyzję polskiego arbitra.
Czy Szymon Marciniak popełnił błąd nie przyznając rzutu karnego dla Napoli? (fot. Piotr Kucza)

We wczorajszym meczu Marciniak podyktował dwa rzuty karne (po jednym dla obu drużyn), które nie zostały wykorzystane. W pierwszej połowie spotkania jedenastki nie wykorzystał Oliver Giroud, a w drugiej połowie rzutu karnego dla gospodarzy nie wykorzystał Khwicza Kwaratskhelia. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak przede wszystkim decyzja Polaka z 37. minuty rywalizacji.

Wówczas Marciniak nie podyktował jedenastki dla gospodarzy po ataku Rafaela Leao na Hirvingu Lozano w polu karnym gości. Chociaż Polak wskazał od razu na rzut rożny, to decyzja nie została zmieniona nawet po konsultacji z wozem VAR, gdzie byli Tomasz Kwiatkowski i Bartosz Frankowski. To wzbudziło niemałe kontrowersje, a werdykt polskiego arbitra został oceniony przez włoskie media, które podkreślają niedopatrzenie ze strony VAR-u.

Według „La Gazetta dello Sport” Polak popełnił błąd. „Dwa karne przyznane i jeden nie. Polski sędzia Szymon Marciniak – bardzo zdeterminowany w każdym swoim wyborze – nie trafił z odpowiednią sytuacją. Przy wślizgu Leao nie dał rzutu karnego, a VAR wsparł go w tej decyzji, bo ocena na boisku też się liczy. Ale to był rzut karny – twierdzi włoski dziennik.

„Co za błąd sędziego! Marciniak i VAR nie ocenili interwencji Leao w środku pola karnego Rossonerich jako jedenastki. Duży i poważny błąd. Leao wyraźnie najpierw uderza lewą stopę Meksykanina, a następnie dotyka piłki. Dla sędziego to nie był rzut karny” – uważa z kolei „Corriere dello Sport”.

Tak samo uważa z kolei włoski oddział Eurosportu, który podkreśla w swojej ocenie brak reakcji ze strony sędziów w wozie VAR. Marciniak od razu przyznał rzut rożny, twierdząc, że Portugalczyk najpierw dotknął piłkę. Analizując powtórki, pozostaje więcej niż kilka wątpliwości. VAR potwierdził jednak decyzję sędziego, ale wątpliwości pozostają bardzo duże. To był pierwszy błąd tego wieczoru” – podkreślono.

Ostatecznie mecz zakończył się remisem 1:1, a Milan dzięki zwycięstwu w pierwszym meczu awansował do półfinału rozgrywek, gdzie zmierzy się ze zwycięzcą pary Benfica Lizbona – Inter Mediolan.