Raków przełamał klątwę Karabachu! [zapis relacji]

Czy to będzie środa, którą na długi czas, ale pozytywnie zapamiętają piłkarze, sztab szkoleniowy i fani Rakowa Częstochowa? Już od godziny 18:00 mistrzowie Polski będą bronić jednobramkowej zaliczki w rewanżowym starciu drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów w Baku, gdzie zmierzą się z Karabachem! Serdecznie zapraszamy na tekstową relację na żywo z tego spotkania!

Relację na żywo prowadził Kacper Czuba

2. runda eliminacji Ligi Mistrzów (mecz rewanżowy), Karabach Agdam – Raków Częstochowa 1:1 (0:0) (dwumecz: 3:4)
Bramki: Xhixha 60′ – Tudor 52′
Żółte kartki: Medina, Janković (Karabach) – Silva, Kovacević (Raków)
Składy:
Karabach: Mahammadaliyev (C) – Bayramov, Mustafazada, Medina, Cafarqulivev (79′ Diakhaby) – Romao, Janković – Leandro Andrade (87′ Akhundzadze), Benzia (69′ Juninho), Zoubir – Xhixha (70′ Keyta)
Raków: Kovacević – Racovitan, Arsenić, Svarnas – Tudor (82′ Sorescu), Papanikolau, Berggren, Silva – Cebula (61′ Kittel), Yeboah (31′ Nowak) (61′ Koczergin) – Zwoliński (46′ Piasecki)

Serdecznie dziękuję za śledzenie dzisiejszej relacji na żywo i ze swojej strony zapraszam na jutrzejszą tekstową relację na żywo z meczu Pogoni Szczecin z Linfield FC! Początek relacji o 17:35, pierwszy gwizdek sędziego w Szczecinie 18:00. Tymczasem jeszcze raz dziękuję za dziś i życzę wszystkim dobrego wieczoru!

Taktycznie podopieczni trenera Dawida Szwargi rozegrali ten mecz bardzo dobrze i nie dali się zaskoczyć rywalom zbyt często w defensywie. W nagrodę zapewnili sobie grę w fazie grupowej europejskich pucharów w tym sezonie. Ponadto wciąż walczą o fazę grupową Ligi Mistrzów, gdzie w trzeciej rundzie zmierzą się z cypryjskim Arisem Limassol.

90+9′ KONIEC SPOTKANIA! RAKÓW CZĘSTOCHOWA ZREMISOWAŁ 1:1 W BAKU I TYM SAMYM AWANSOWAŁ DO TRZECIEJ RUNDY ELIMINACJI LIGI MISTRZÓW! Wielkie brawa dla podopiecznych trenera Dawida Szwargi!

90+8′ Wznowienie gry po chwilowej przerwie medycznej dla Berggrena.

90+6′ Żółta kartka dla Jankovicia, który zatrzymał rozpędzającego się w kontrze Berggrena.

90+5′ Kontra piłkarzy Rakowa, ale zepsuł ją Sorescu, który zbyt mocno uderzył piłkę będąc na prawym skrzydle.

90+5′ Dośrodkowanie Diakhaby’ego wybite na aut.

90+4′ Nieco ponad trzy minuty do końca spotkania. Mistrzowie Polski rozpaczliwie się bronią przed utratą drugiego gola.

90+3′ Świetna interwencja Svarnasa, którego wybicie głową zatrzymało zmierzający w światło bramki strzał Mediny!

90+3′ Żółta kartka za grę na czas dla Vladana Kovacevicia.

90+2′ Arsenić sprytnie wymusił przewinienie Juninho.

90+1′ Siedem minut doliczonych do regulaminowego czasu gry drugiej połowy, siedem minut od awansu mistrzów Polski do 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Aż siedem.

90′ Piłkarze Rakowa wznowią grę z autu blisko pola karnego rywala.

89′ Żółta kartka za protesty po decyzji sędziego dla trenera gospodarzy.

88′ Kolejny ofensywny faul jednego z piłkarzy gospodarzy przy rozegraniu rzutu rożnego. Popchnięty przez Medinę w powietrzu był Arsenić.

88′ Rzut rożny dla gospodarzy, którzy szukają drugiego gola w tym meczu.

87′ Kolejna zmiana w zespole gospodarzy – Akhundzadze w miejsce Andrade.

86′ Svarnas blokuje uderzenie z dystansu Leandro.

85′ Skurcze łapią piłkarzy Rakowa, którzy bardzo odczuwają trudy tego spotkania. Przed chwilą dotyczyło to Svarnasa.

84′ Wracamy do gry po przerwie i wraca do niej również golkiper Rakowa.

83′ Chwilowa przerwa w grze – pomoc medyczna udzielana jest obecnie Vladanovi Kovaceviciowi

82′ Ostatnia zmiana w zespole mistrzów Polski – Deian Sorescu w miejsce Frana Tudora, który pięknym strzałem wyprowadził mistrzów Polski na prowadzenie w Baku.

81′ W ostatnich minutach piłkarze Rakowa rozpaczliwie się bronią pod własnym polem karnym. Remis daje awans do kolejnej rundy.

79′ Kolejna zmiana w drużynie gospodarzy – Diakhaby w miejsce Cafarquliveva.

78′ Zoubir nieznacznie ponad poprzeczką bramki Kovacevicia! Kolejny sygnał ostrzegawczy dla mistrzów Polski.

78′ Zablokowany strzał zza linii pola karnego Zoubira przez Berggrena.

76′ Piłkarze Rakowa sprytnymi zagraniami, graniem pod faul starają się ukraść cenne sekundy w tym spotkaniu. W ostatnich minutach grę głównie prowadzą gospodarze.

75′ Ostatni kwadrans rewanżowej rywalizacji w Baku. Jeśli taki wynik utrzyma się do końca spotkania, to wówczas piłkarze Rakowa awansują do 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów.

74′ Groźny strzał Jankovicia trafia w prawy słupek bramki Kovacevicia! Mieli szczęście piłkarze Rakowa!

73′ Bardzo ważna interwencja w defensywie Frana Tudora, który zatrzymał rozpędzającego się w kontrze na prawym skrzydle Juninho

72′ Mieli problemy z rozegraniem piłki zawodnicy Rakowa, ale w dobry drybling wszedł Koczergin i sprytnie wymusił przewinienie rywala. Rzut wolny dla gości.

70′ Dwie zmiany w drużynie gospodarzy – Juninho i Keyta w miejsce Benzii i Xhixha.

68′ Przerwa na uzupełnienie płynów, po których zobaczymy pierwsze zmiany w zespole gospodarzy.

67′ Spokojniejsze minuty w wykonaniu piłkarzy Rakowa, którzy starają się uspokoić grę rozpędzonych po strzelonym golu przez gospodarzy.

65′ Bardzo dobre dośrodkowanie Kittela w pole karne, gdzie dopadł do piłki Piasecki, ale jego strzał głową poszybował obok bramki gospodarzy.

64′ Faulowany Piasecki przez Bayramova. Rzut wolny dla Rakowa w okolicach pola karnego Karabachu.

63′ Parę chwil temu ważną interwencję w defensywie zanotował Kovacević, który praktycznie zdjął piłkę z głowy Zoubira.

62′ Reaguje trener Szwarga podwójną zmianą – z boiska schodzą Nowak i Cebula, a w ich miejsce Kittel i Koczergin. Dla Nowaka jest to przysłowiowa „wędka”.

60′ GOOOL! Niestety gospodarze doprowadzają do wyrównania. Strzelcem gola Redon Xhixha. Dośrodkowanie na Albańczyka w pole karne, gdzie nie przeciął tego żaden piłkarz Rakowa, przez co Xhixha strzałem w prawy róg bramki z kilku metrów doprowadza do remisu.

59′ W walce w powietrzu faulowany we własnym polu karnym Racovitan. Piłka dla Rakowa. Za chwilę na boisku pojawi się też Sonny Kittel.

59′ Rzut rożny dla gospodarzy.

58′ Ważna interwencja w defensywie Racovitana, który świetnym dryblingiem rozpoczął akcję bramkową na 1:0.

57′ Żółtą kartką za faul taktyczny na Leandro został upomniany Jean Carlos Silva.

56′ Piłkarze Rakowa starają się pójść za ciosem i wysokim pressingiem chcą zmusić zawodników gospodarzy do popełnienia błędu na własnej połowie boiska.

54′ Gol strzelony przez Tudora sprawia, że gospodarze muszą zagrać odważniej i strzelić dwa gole, aby doprowadzić do dogrywki.

52′ GOOOOOOOOOOOOL! Raków obejmuje prowadzenie. Strzelcem gola Fran Tudor! Genialne uderzeni Chorwata, który utrzymał się przy piłce, popędził z piłką kilka metrów i mocnym strzałem zza pola karnego przy prawym słupku daje mistrzom Polski prowadzenie!

50′ Benzia faulowany przez Papanikolau, ale Grek jeszcze nie otrzymał żółtej kartki.

49′ Piłkarze Rakowa tracą piłkę na prawym skrzydle niedaleko bramki gospodarzy.

47′ Żółta kartka dla Mediny, który faulował taktycznie Cebulę.

46′ Kovacević! Świetna obrona bramkarza Rakowa, który wybronił uderzenie z dystansu Benzii.

46′ Piłkarze Rakowa rozpoczęli drugą połowę spotkania!

Będzie zmiana przed początkiem drugiej połowy rywalizacji w zespole mistrzów Polski – Fabian Piasecki zajmie na boisku miejsce Łukasza Zwolińskiego.

Mistrzowie Polski o czterdzieści pięć minut od awansu do kolejnej rundy eliminacji Ligi Mistrzów i zapewnienia sobie gry w fazie grupowej europejskich pucharów.

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. Do przerwy w Baku mamy bezbramkowy remis. Na razie żadna z drużyn nie chce w pełni ryzykować, przez co nie oglądaliśmy zbyt wielu okazji bramkowych. Mistrzowie Polski notują zbyt wiele strat na własnej połowie, ale do tej pory nie popełnił błędu w defensywie, dzięki czemu jest już coraz bliżej awansu do kolejnej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Wracamy za kwadrans!

45+4′ Ważna interwencja w defensywie Svarnasa.

45+3′ Świetna interwencja Kovacevicia! Bramkarz Rakowa bardzo dobrze wybronił mocne uderzenie z dystansu Jankovicia i gospodarze będą mieli zaraz rzut rożny.

45+1′ Berggren fauluje Jankovicia i zostaje upomniany przez niemieckiego arbitra.

45′ Nieudane dośrodkowanie Bayramova w pole karne i grę od bramki wznawia Kovacević. Cztery minuty doliczone do regulaminowego czasu gry w pierwszej połowie.

44′ Niebezpieczny centrostrzał z dystansu Bayramova nieznacznie minął lewy słupek bramki Kovacevicia.

43′ Sprytne utrzymanie, ale niejednokrotnie piłkarzom Rakowa brakuje jednak dokładności w podaniach na własnej połowie, które kończą się stratami.

41′ Goście sprytnie utrzymują się dzisiaj przy piłce i dobrze wymuszają faule rywala na własnej połowie. Przed chwilą dokonał tego Zwoliński.

40′ Rozpędzał się w kontrze Cebula, ale w porę piłkę zabrał mu Janković.

39′ Świetne prostopadłe zagranie w pole karne Rakowa do Zoubira, które w ostatniej chwili na rzut rożny wybił Racovitan.

38′ Dobra interwencja Arsenicia w defensywie zatrzymała kontrę zespołu gospodarzy.

36′ Dobry odbiór Jeana Carlosa Silvy, a chwilę później Gustav Berggren sprytnie wymusił przewinienie Leandro Andrade

35′ Cenna interwencja w defensywie Nowaka, który przerwał zagranie Zoubira do Jankovicia.

34′ Mistrzowie Polski muszą się wystrzegać niepotrzebnych strat piłki na własnej połowie, gdyż na razie jest ich dość sporo i tylko napędzają drużynę gospodarzy.

32′ Spokojniejsze ostatnie minuty rywalizacji. Na razie żadna z drużyn nie chce się w pełnić otworzyć i wyczekuje na jeden, poważniejszy błąd rywala, który pozwoli im wyjść na prowadzenie.

30′ Chwilowa przerwa medyczna, gdyż pomoc udzielana jest Yeboahowi. Niemiec zakończył swój występ w środowy wieczór, a za niego na placu gry pojawił się już Bartosz Nowak.

29′ Za dużo strat notują piłkarze Rakowa w środkowej strefie boiska. Przed paroma chwilami takową zaliczył Cebula.

27′ Wracamy do gry. Przed chwilą niepotrzebną stratę w rozegraniu piłki zaliczył Tudor.

25′ Przerwa na uzupełnienie płynów. W Baku ma być obecnie około 28 stopni Celcjusza w cieniu.

23′ Ależ to mogła być szansa dla Rakowa! Świetne prostopadłe podanie Marcina Cebuli, który wyprowadził Johna Yeboaha do sytuacji sam na sam z bramkarzem. Niemiec jednak zbyt długo zwlekał ze strzałem, przez co uprzedził go Medina i wybił piłkę na rzut rożny.

23′ Dośrodkowanie Silvy wylądowało wprost w rękach Mahammadaliyeva.

22′ Cebula wywalczył rzut rożny dla Rakowa.

22′ Zablokowane dośrodkowanie Silvy w pole karne przez Medinę.

21′ Ważna interwencja w defensywie Racovitana, a chwilę później faulowany przez jednego z zawodników gospodarzy był Zwoliński.

20′ Niepotrzebną stratę w środku pola zanotował Gustav Berggren, ale pomocnik Rakowa szybko naprawił swój błąd w defensywie.

19′ Bayramov kolejny raz wygrywa pojedynek w defensywie na lewym skrzydle z Silvą.

18′ Dobre akcja Bayramova, którego jednak zagranie do Zoubira w porę przerwał Fran Tudor.

16′ Zablokowane dwa uderzenia Jankovicia. Gospodarze domagali się po drugim strzale rzutu karnego, gdyż według nich jeden z piłkarzy Rakowa zagrał piłkę ręką we własnym polu karnym. Jablonski pozostał niewzruszony na protesty Azerów.

16′ Dobre dośrodkowanie Yeboaha w pole karne, ale strzał głową Arsenicia trafił prosto w bramkarza gospodarzy.

15′ Yeboah wymusił stratę Mediny na własnej połowie, a chwilę później obrońca gospodarzy faulował pomocnika Rakowa. Rzut wolny dla drużyny gości.

14′ Mogli wyjść z kontrą piłkarze Rakowa, ale wcześniej Zwoliński faulował jednak Jankovicia.

13′ Kolejna niepotrzebna strata Rakowa. Przed chwilą złe podanie na skrzydło zagrał Łukasz Zwoliński

12′ Spokojne wyjście i pewny chwyt Vladana Kovacevicia dośrodkowania z rzutu rożnego.

12′ Racovitan wygrywa pojedynek z Zoubirem i gospodarze mają rzut rożny.

11′ Pierwszy strzał gospodarzy. Xhixha trafił jednak strzałem z dystansu wprost w Vladana Kovacevicia

10′ Obrońcy Karabachu na raty, ale jednak wybijają daleko od własnej bramki dośrodkowanie z prawego skrzydła Frana Tudora

9′ Spokojne pierwsze minuty rywalizacji. Gospodarze starają się przejąć inicjatywę i narzucić swoje warunki gry, ale piłkarze Rakowa jak na razie nie dają się zaskoczyć w defensywie.

7′ Rozpędzał się z piłką Bayramov w okolicach pola karnego Rakowa, ale obrońcy mistrzów Polski w porę udaremnili zagrożenie.

6′ Nieporozumienie w ofensywie pomiędzy Yeboahem a Zwolińskim, co kończy się później przewinieniem byłego piłkarza Lechii Gdańsk.

5′ Leandro faulowany przez Stratosa Svarnasa. Sędzia upomina greckiego stopera mistrzów Polski.

4′ Zatrzymany w akcji na lewym skrzydle Jean Carlos Silva

2′ Piłkarze Rakowa już od samego początku spotkania stosują wysoki pressing na połowie rywala. Już w pierwszych akcjach rywalizacji bliski odbioru piłki na połowie rywala był John Yeboah

1′ Zaczynamy rewanżowe starcie drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów! Grę od środka rozpoczęli piłkarze Karabachu!

18:00 Piłkarze obu drużyn już na boisku. Zawodnicy Karabachu zagrają w czarnych, a gracze Rakowa w białych strojach.

17:59 Zwycięzca tego dwumeczu zmierzy się z cypryjskim Arisem Limassol, który w drugiej rundzie eliminacji pewnie pokonał w dwumeczu BATE Borysów aż 11:5.

17:57 Na stadionie, gdzie dzisiaj zagrają mistrzowie Polski w przeszłości odbywały się już chociażby mecze Euro 2020 czy finał Ligi Europy w 2019 roku, gdzie w derbach Londynu Chelsea pokonała Arsenal 4:1 i zgarnęła trofeum.

17:55 Przed trenerem Szwargą dzisiaj bardzo duże trenerskie wyzwanie. Czy jemu podoła?

17:52 Dzisiejsze starcie w Baku sędziować jako arbiter główny będzie Niemiec – Sven Jablonski, który sędziuje mecze w niemieckiej Bundeslidze od 2017 roku. Jego asystentami na liniach bocznych będą rodacy – Lasse Kosowski i Eduard Beitinger.

17:49 W porównaniu z pierwszym spotkaniem trener Szwarga zdecydował się na dwie zmiany w pierwszym składzie. Berggen zajął miejsce w środku pola, które w pierwszym meczu miał Ben Lederman. Druga zmiana to postawienie na Johna Yeboaha w formacji ofensywnej kosztem pozostawienia na ławce rezerwowych Vladyslava Koczergina.

17:47 Taką jedenastkę na rewanżowe starcie w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów desygnował do gry od początku spotkania trener Dawid Szwarga:

17:44 Dzisiejsze spotkanie odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Baku, który na co dzień może pomieścić prawie 70 tysięcy kibiców (69 870). Jednak wg gospodarzy dzisiaj ma ich zasiąść około trzydziestu tysięcy.

17:42 Karabach jest jednak wielu wielu ekspertów drużyną słabszą niż przed rokiem, co jednak nie oznacza, że mistrzowie Polski będą mieć łatwiejsze zadanie. Przed zawodnikami trenera Szwargi dzisiaj bardzo duże wyzwanie.

17:40 Teren w Baku nie należy do zbyt przyjemnych do grania. Temperatura w okolicach 28 stopni Celcjusza, 30 tysięcy kibiców na trybunach stadionu w Baku i rywale chcący nadrobić straty. Boleśnie o tym, jak trudno gra się z Karabachem na wyjeździe przekonali się piłkarze Lecha Poznań. Podopieczni trenera Johna van den Broma przegrali tam przed rokiem aż 1:5.

17:39 Pierwszy mecz w Częstochowie w ubiegłą środę wygrali mistrzowie Polski. Podopieczni trenera Dawida Szwargi zwyciężyli 3:2, a kluczową bramkę na wagę zwycięstwa zdobył efektownym strzałem zza pola karnego w doliczonym czasie gry Sonny Kittel. Dzisiejsze starcie pomocnik Rakowa też jednak zacznie na ławce rezerwowych.

17:35 Witamy w relacji na żywo! Już za dwadzieścia pięć minut w Baku rozpocznie się rewanżowe starcie drugiej rundy eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów, w którym Karabach zmierzy się z mistrzem Polski – Rakowem Częstochowa. Częstochowianie stoją dzisiaj przed dużą szansą na awans do kolejnej rundy i zapewnienia sobie miejsca w fazie grupowej europejskich pucharów w tym sezonie.