BERLIN 21.06.2024
MECZ II RUNDA GRUPA D MISTRZOSTW EUROPY 2024: POLSKA - AUSTRIA --- SECOND ROUND GROUP D UEFA EURO 2024 MATCH IN BERLIN: POLAND - AUSTRIA
NZ JAKUB KIWIOR

Polska Reprezentacja Polski

Noty Polaków po Austrii: Źle Dawidowicz, jeszcze gorzej Piotrowski, Szczęsny i Zieliński to za mało

Reprezentacja Polski przegrała z Austrią 1:3. To nie tak, że biało-czerwoni przez cały mecz grali źle, ale dobrze też nie było.

Przemysław Pawlak

Wojciech Szczęsny – 3. Silny punkt reprezentacji Polski. Meczu nie wybronił, sprokurował rzut karny, ale gdyby nie kilka jego interwencji, mogło skończyć się pogromem.

Jan Bednarek – 2. Tylko trener i piłkarze wiedzą, kto odpowiadał za strefę, z której Austriacy zdobyli pierwszą bramkę. W każdym razie Bednarka w niej nie było. Trzeci stracony gol wędruje na jego konto – do spółki z Pawłem Dawidowiczem.

Paweł Dawidowicz – 2. Jego powrót do wyjściowej jedenastki był wyczekiwany. Już po meczu należy powiedzieć, że niesłusznie. Popełnił zdecydowanie zbyt dużo błędów, właściwie mylił się od początku do końca spotkania.

Jakub Kiwior – 2,5. Trudny do minięcia, starający się brać udział w budowaniu ataku pozycyjnego na połowie rywala, choć okazji ku temu było mało. Wciąż zdarza mu się jednak wyłączać podczas gry, co w meczu z Austrią doprowadziło do przynajmniej jednej groźnej straty na własnej połowie.

Przemysław Frankowski – 2. W ofensywie niemalże niezauważalny występ, ale tym razem pojawiły się też błędy w grze obronnej. Przy golu na 0:1 nie popisał się, później na jego stronie hasał Sabitzer.

Nicola Zalewski – 2,5. Z piłką przy nodze potrafił stanowić zagrożenie dla przeciwników, zdobywać teren, natomiast w rywalizacji z Austrią piłka rzadko w ogóle do niego docierała. To było spotkanie, w którym ofensywna rola naszych wahadeł została ograniczona.

Bartosz Slisz – 2,5. Aktywny. Nawet próbujący atakować pole karne, nie przywiązany wyłącznie do pozycji sześć w fazie ofensywnej. Nie zawsze był jednak w stanie przeciąć ataki Austrii, nie zawsze nadążał. Nie dograł meczu do końca zapewne dlatego, że miał na koncie żółtą kartkę, a przy zmianie ustawienia, selekcjoner musiał go poświęcić.

Jakub Piotrowski – 1,5. Niewidoczny, a kiedy już był przy piłce, to lepiej, żeby nie był, bo grał nerwowo, niepewnie, najczęściej niedokładnie. W pierwszej połowie zanotował bodaj jedno dobre podanie w pole karne, ale Krzysztof Piątek został uprzedzony. Pozycjonował się na boisku wyżej od Piotra Zielińskiego, schodził do lewego skrzydła i tam starał się otwierać linię podania. Nic z tego jednak nie wychodziło. Na drugą połowę on już nie wyszedł.

Piotr Zieliński – 3,5. W pierwszej połowie absolutnie najlepszy zawodnik reprezentacji Polski. Jeśli ktoś tworzył grę w naszej drużynie, to tworzył ją właśnie Zieliński. Grał na notę wyższą niż ta, którą ostatecznie otrzymuje, bo tak się składa, że mecz ma dwie połowy.

Adam Buksa – 2,5. Nie był w stanie utrzymać piłki pod kryciem Austriaków, nierzadko nie był w stanie jej dobrze przyjąć. Z pewnością mecz z Holandią kosztował go dużo sił, może zabrakło mu ich na drugie spotkanie w grupie? Niemniej nie dał drużynie tego, co Austrii dał Marko Arnautović – w grze tyłem do bramki w starciu z Polską znakomity.

Krzysztof Piątek – 3. Nie jest to piłkarz, którego mocną stroną jest budowanie gry, ale pole karne należy do niego. I tak wyglądała pierwsza połowa. Druga też, bo o ile Probierz domaga się oddawania strzałów z dystansu od zawodników, o tyle akurat Piątek powinien był podawać do dobrze wychodzącego wolną przestrzeń Zalewskiego.

Jakub Moder – 2,5. Na placu gry od początku drugiej połowy, dobre wejście w mecz, kilka dobrych, wertykalnych podań. Na losy meczu jednak nie wpłynął, choć za drugą część meczu o żadnym z polskich zawodników nie można zbyt wiele pozytywnego powiedzieć.

Karol Świderski – 2,5. Jeden strzał sprzed pola karnego… Trudno wytłumaczyć, co stało się z polskim zespołem w okolicach 60. minuty…

Robert Lewandowski – 2,5. Stadion w Berlinie powitał go owacją. Czuć było, że to jest moment, który może rozstrzygnąć losy meczu na korzyść biało-czerwonych. Stało się jednak odwrotnie. Nie z winy Lewandowskiego, funkcjonować przestał cały zespół.

Kamil Grosicki – bez noty. Grał zbyt krótko. Wydaje się, że po wejściu na boisko miał zająć miejsce w ataku i wychodzić na prostopadłe piłki zagrywane za plecy obrońców. Po zmianie systemu na 1-4-2-4 grał bliżej linii bocznej.

Kacper Urbański – bez noty. Grał zbyt krótko. Oczywiście po meczu każdy jest mądry, natomiast ciśnie się na usta pytanie, dlaczego grał tak krótko.