Francja najlepsza w Lidze Narodów!

Ligi w Europie Liga Narodów

Liga Narodów UEFA 2020/2021 padła łupem Francuzów! Mistrzowie świata pokonali 2:1 w finale reprezentację Hiszpanii. To pierwsze tego rodzaju trofeum w historii „Les Blues”.

Obie reprezentacje narodowe, świadome stawki meczu, nie forsowały zbytnio tempa, chcąc nie dopuścić do przesadnego rozluźnienia szyków zespołu. Przez całą pierwszą połowę i początek drugiej byliśmy świadkami tzw. „piłkarskich szachów”.

Czyli, innymi słowy, gra toczyła się głównie w środkowej części boiska, akcje ofensywne konstruowano powoli i cierpliwe, lecz skomasowane formacje defensywne bezproblemowo neutralizowały zagrożenie, przez co dogodnych okazji podbramkowych brakowało.

Jednak wraz z upływem czasu, im mniej minut zostawało do ostatniego gwizdka sędziego, tym bardziej przebieg boiskowych wydarzeń ulegał zmianie. Spotkanie, dotychczas senne, nagle ożyło, emocjonując liczną publiczność zgromadzoną na włoskim San Siro.

Momentami przełomowymi były minuty 64. 65. i 66. To właśnie na przestrzeni tych raptem 180 sekund doszło między Hiszpanami i Francuzami – niczym w bokserskiej walce – do wymiany ciosów. Wszystko zaczęło się od Theo Hernandeza, który z bliskiej odległości trafił w poprzeczkę.

„La Furia Roja” odpowiedziała natychmiast. Sergio Busquets z głębi pola obsłużył prostopadłym podaniem wychodzącego na wolne pole Mikela Oyarzabala, a ten minął kryjącego go Julesa Kounde i oddał mocny strzał po ziemi z ostrego kąta, nie do obrony dla Hugo Llorisa

Stracony gol, tuż po niewykorzystanej stuprocentowej sytuacji, podziałał na mistrzów świata niczym czerwona płachta na rozwścieczonego byka. Motywująco. Podopieczni Luisa Enrique nie cieszyli się długo z jednobramkowego prowadzenia.

Wszystko za sprawą Karima Benzemy. Napastnik Realu Madryt uderzył finezyjnie z rogu pola karnego w kierunku okienka bramki. Unaim Simon wyciągnął się niczym struna w gitarze, nawet sięgnął futbolówkę końcówkami palców, lecz nie zdołał powstrzymać tego perfekcyjnego strzału.

„Les Blues” przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść w 80. minucie. Wówczas Kylian Mbappe wygrał pojedynek sam na sam z Simonem. Gracz PSG zrobił to po profesorsku. Najpierw minął hiszpańskiego golkipera, a następnie skierował futbolówkę do pustej siatki.

W końcówce Hiszpanie jeszcze próbowali doprowadzić do wyrównania. Bezskutecznie. Świetnie w bramce interweniował Lloris, którego liczne i fenomenalne interwencje pozwoliły Francuzom dowieźć prowadzenie do końca meczu.

Tym samym podopieczni Didiera Deschampsa sięgnęli po złoty medal Ligi Narodów UEFA 2020/2021. Dzięki temu Francja jako pierwsza drużyna narodowa na świecie ma w swojej gablocie wszystkie trzy najważniejsze trofea: wygraną w mistrzostwach świata, Europy i właśnie Lidze Narodów. Hiszpania natomiast, która miała apetyt na pierwszy puchar od 2012 roku, musi nasycić się tylko drugim miejscem.