Przejdź do treści
Wisła świętuje awans. Pierwsze decyzje w Krakowie już podjęte

Własne

Polska 1 Liga

Wisła świętuje awans. Pierwsze decyzje w Krakowie już podjęte

Komplet 33 tysięcy widzów na stadionie przy Reymonta fetował powrót Białej Gwizdy do Ekstraklasy, a następnie ruszył świętować dalej na Rynku Głównym. Kibice się cieszą, ale już debatują jaką Wisła będą oglądać w przyszłym sezonie.

Jarosław Tomczyk

Ostatni pierwszoligowy mecz przy Reymonta, pomiędzy Wisłą a Pogonią Siedlce, był raczej dodatkiem do panującego wokół wielkiego wiślackiego święta, niż jego daniem głównym. Na scenie obok boiska koncertowali Tomasz Organek i Kamil Bednarek, na murawie Mała Armia Janosika, a przed trybuną północną już kilka godzin przed pierwszym gwizdkiem trwał pełen atrakcji festyn. Do tego w południe na boisku bocznym odbył się mecz retro, dokładnie w 90. rocznicę spotkania Wisły z londyńską Chelsea.

FETA NA MURAWIE I RYNKU

W tych okolicznościach Wisła na pożegnanie z czteroletnią, pierwszoligową banicją, trochę od niechcenia pokonała ambitną Pogoń 2:0 i przy pięknej, prawdziwie majowej pogodzie, mogła rozpocząć się feta. Po ostatnim gwizdku kibice wybiegli cieszyć się na murawie. Organizatorom dobre pół godziny zajęło zapanowanie nad sytuacją na tyle, by można było przeprowadzić ceremonię wręczenia drużynie pucharu za mistrzostwo pierwszej ligi. W końcu piłkarze wybiegali na murawę przy dźwiękach utworu zespołu ACDC „Thunderstruck”, a prezes PZPN Cezary Kulesza wraz z Marcinem Janickim, prezesem 1 ligi, wręczyli puchar przy nieśmiertelnym „We are the Champions”. Później impreza przeniosła się na Rynek Główny, gdzie kilkadziesiąt tysięcy kibiców miało czekać na przyjazd piłkarzy autokarem i ich pojawienie się na balkonie Sukiennic. Zanim to nastąpiło, mogli dyskutować zarówno o zakończonym sezonie, jak i tym, który rozpocznie się już za dwa miesiące.

CZŁOWIEK SEZONU DALEJ TRENEREM?

Choć Wisła, z dziewięcioma punktami przewagi nad drugim Śląskiem, wywalczyła awans w imponującym stylu, liderując od pierwszej do ostatniej kolejki, a wiosną nie ponosząc na boisku żadnej porażki, wcale nie jest pewne, że w Ekstraklasie prowadził będzie ją dalej trener Mariusz Jop. Jego kontrakt wygasa z końcem czerwca, a nie zawierał on opcji automatycznego przedłużenia w wypadku awansu. W trakcie meczu z Pogonią Siedlce kibice Wisły wyrazili wobec Jopa swoiste votum zaufania. Skandowali jego nazwisko dziękując i prosząc o więcej. Co więcej, Stowarzyszenie Socios, mocno wspierające klubowy budżet, wybrało go człowiekiem sezonu.  Nie wiadomo jednak czy to wszystko stanowić będzie argument przekonywujący dla właściciela klubu Jarosława Królewskiego.

Prezes Wisły kilkukrotnie mówił, że strategiczne decyzje podejmował będzie po zakończeniu rozgrywek. Sytuacja rodzi plotki. Ta najczęściej powtarzana głosi, że Królewski widziałby na trenerskim stołku Mateusza Stolarskiego, trenera lubelskiego Motoru, w przeszłości związanego z Akademią Wisły. Jego atutem ma być – tak cenione przez właściciela Wisły – przekonanie do danych analitycznych i najnowszych technologii. Sam Jop pytany o swoją dalszą pracę przy Reymonta mówi tak: – Temat jest otwarty. W tygodniu mamy umówione spotkanie i zobaczymy, w którą stronę nas zaprowadzą te rozmowy. Oczywiście jestem zwarty i gotowy. Natomiast wiadomo, zawsze musi być duża chęć z obu stron.

CZAS NA ZMIANĘ GARDEROBY

Tytułowe hasło zaprezentowali podczas meczu z Pogonią kibice Wisły w ramach przygotowanej oprawy, prezentującej nowy, ekstraklasowy garnitur. Można odczytywać je rzecz jasna w także w kontekście nieodzownych zmian kadrowych. Pierwsze decyzje w tej kwestii Wisła ogłosiła już dzień przed ostatnim pierwszoligowym meczem. Zdecydowano o nieprzedłużaniu wygasających kontraktów bramkarza Kamila Brody, obrońcy Josepha Colleya i pomocnika Dawida Olejarki. Klub nie skorzysta też z prawa wykupu, wypożyczonego albańskiego napastnika Ardita Nikaja.

Z trzema piłkarzami przedłużono natomiast dotychczasowe umowy. Z utalentowanym Maciejem Kuziemką o dwa lata z opcją dodatkowego roku, z Wiktorem Biedrzyckim w wersji jeden plus jeden, oraz z wracającym po ciężkiej kontuzji Bartoszem Jarochem o pół roku.

Jop decyzje skomentował następująco: – To naturalny proces, że niektórzy piłkarze odchodzą, inni przychodzą. Na pewno należy podziękować tym, których już z nami nie będzie, bo nawet jak ktoś grał mniej, to poprzez swoją pracę, osobowość, bycie razem z zespołem, bardzo dobre funkcjonowanie w grupie, bo tak można powiedzieć o wszystkich tych zawodnikach, pomagał nam. Oni również dołożyli swoją cegiełkę do tego sukcesu. A ci, którzy zostają z nami na dłużej, dostają sygnał, że w nich wierzymy i liczymy na nich w przyszłości.

KRÓTKIE WAKACJE

Bez względu na to, czy Mariusz Jop będzie dalej prowadził Wisłę, to do niego należało zaplanowanie okresu przygotowawczego drużyny do pierwszego po czterech latach sezonu w Ekstraklasie. Wakacje Wiślaków nie będą długie, zaledwie trzytygodniowe. Wstępny plan jest taki, że z urlopów zawodnicy powrócą w poniedziałek 15 czerwca. – Pierwszy tydzień, taki wprowadzający, mamy zaplanowany w Myślenicach na różnego rodzaju testy – mówi Jop. – Później na dziesięć dni pojedziemy do Woli Chorzelowskiej, następnie powrót do Myślenic. Mamy zaplanowane wszystkie sparingi. Najważniejszym będzie ten z Wrexham (odbędzie się w sobotę 11 lipca o godz. 15:00, jako punkt kulminacyjny obchodów 120-lecia Wisły – przyp. jt). Zapraszam tych, którzy jeszcze nie mają wejściówek, bo na pewno to będzie wyjątkowe wydarzenie. No a potem będziemy czekali z utęsknieniem na pierwsze spotkanie ekstraklasowe.

Pierwsza kolejka Ekstraklasy sezonu 2026/27 zaplanowana jest na ostatni weekend pierwszego miesiąca wakacji – 25/26 lipca. Biała Gwiazda zagra w niej zapewne u siebie, a w Krakowie po cichu szeptają, że rywal będzie od razu z wysokiej półki, licząc na obrońców tytułu Lecha lub Legię.

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 23/2026

Nr 23/2026

Polska 1 Liga

Odra będzie trenować w Austrii

Odra Opole przedstawiła plan przygotowań do sezonu 2026/27. W jego trakcie zespół trenera Łukasza Tomczyka zagra siedem sparingów i będzie pracował na obozie w austriackim Linzu (27 czerwca – 1 lipca).

2026.04.12 Lublin PKO Ekstraklasa Sezon 2025/2026 Motor Lublin - Rakow Czestochowa

N/z Lukasz Tomczyk

Foto Kacper Pacocha / PressFocus 

2026.04.12 Lublin Football Polish Ekstraklasa Season 2025/2026 Motor Lublin - Rakow Czestochowa

Credit: Kacper Pacocha / PressFocus
Czytaj więcej

Polska 1 Liga

Puszcza ma nowego bramkarza

Puszcza Niepołomice pozyskała bramkarza. Do pierwszoligowca dołączył 18-latek.

2026.05.18 Niepolomice Pilka Nozna Betclic 1 Liga Sezon 2025/2026 Puszcza Niepolomice - LKS Lodz Nz Tomasz Tulacz Foto:Artur Kraszewski / PressFocus

2026.05.18 Niepolomice football Betclic 1 Liga  2025/2026 Puszcza Niepolomice - LKS Lodz Tomasz Tulacz Credit: Artur Kraszewski / PressFocus
Czytaj więcej

Polska 1 Liga

Zawodnik odchodzi z Puszczy po pięciu latach

Doświadczony piłkarz odchodzi z Puszczy Niepołomice. Spędził 5 lat w tym klubie.

2026.05.01 Niepolomice
pilka nozna Betclic 1 Liga Sezon 2025/2026
Puszcza Niepolomice - Znicz Pruszkow
N/z Piotr Mrozinski
Foto Michal Kedzierski / PressFocus

2026.05.01 Niepolomice
Football Polish Betclic 1 Liga Season 2025/2026 Puszcza Niepolomice - Znicz Pruszkow
Piotr Mrozinski
Credit: Michal Kedzierski / PressFocus
Czytaj więcej

Polska 1 Liga

Śpiączka odchodzi z Górnika

Bartosz Śpiączka odchodzi z Górnika Łęczna. Kontrakt z 34-letnim napastnikiem został rozwiązany za porozumieniem stron.

2026.02.13 Leczna Betclic 1 Liga Sezon 2025/2026 Gornik Leczna - Stal Mielec

N/z Bartosz Spiaczka

Foto Kacper Pacocha / PressFocus 

2026.02.13 Leczna Polish First League Season 2025/2026 Gornik Leczna - Stal Mielec

Credit: Kacper Pacocha / PressFocus
Czytaj więcej

Polska 1 Liga

Obrońca zostaje w Ruchu

Chorwat na dłużej w Ruchu Chorzów. Kontrakt z 32-letnim środkowym obrońcą został przedłużony do 30 czerwca 2027 roku, z opcją prolongaty o kolejny sezon.

2026.05.03 Chorzow
Pilka nozna Betclic 1. Liga sezon 2025/2026
Ruch Chorzow - Odra Opole
N/z Andrej Lukic
Foto PressFocus

2026.05.03 Chorzow
Football Polish first league - second level 2025/26 season
Ruch Chorzow - Odra Opole
Andrej Lukic
Credit: PressFocus
Czytaj więcej