Przejdź do treści

Polska Ekstraklasa

Rzeźniczak: To był przełomowy rok

Do Legii Warszawa trafił w 2004 roku. Od tego czasu z „eLką” na piersi rozegrał 123 spotkania. Jakub Rzeźniczak – w rozmowie z legia.com prawy obrońca stołecznej drużyny opowiada o zgrupowaniu w Windischgarsten, minionym sezonie oraz zbliżającej się rywalizacji w europejskich pucharach. Życzymy miłej lektury!

legia.com: Liczyłeś, które to dla ciebie zgrupowanie z Legią?
Jakub Rzeźniczak: Nie, nie pokusiłem się o to. Było ich już bardzo dużo, więc to jest dla mnie jak wszystkie inne. Warunki są bardzo dobre, nie możemy na nic narzekać. Pozostaje jedynie przygotować się do nadchodzącego sezonu.

– Na nic? Zapowiada się, że pogoda nie będzie Was rozpieszczała.
– Wydaje mi się, że dla piłkarza to lepiej, kiedy pada deszcz, niż gdy z nieba leje się żar, a temperatura oscyluje w granicach trzydziestu stopni Celsjusza. Ponadto, kiedy pada, boisko staje się mokre, więc lepiej porusza się po nim piłka, co wpływa na jakość naszych akcji. Widzisz? Nie najlepszą pogodę też można odebrać pozytywnie.

– To może w takim razie to zgrupowanie na dłużej zapadnie ci w pamięć? Masz jakieś swoje ulubione miejsce na obozy przygotowawcze?
– Nie ukrywajmy, że najsympatyczniej jest w przypadku zimowych zgrupowań. W Polsce wsiadamy do samolotu przy niskiej temperaturze i często obfitych opadach śniegu lub deszczu, a opuszczając maszynę, ogrzewa nas ciepłe, hiszpańskie albo cypryjskie słońce. Nie możemy jednak narzekać. W letniej przerwie nie musimy latać aż tak daleko, więc Austria jest idealnym miejscem na przygotowania. Mieszkamy w bardzo dobrym ośrodku – warto wspomnieć, że wcześniej „stacjonowała” tu Sparta Praga, co również jest niezłą rekomendacją hotelu. Myślę, że przygotujemy się tu odpowiednio do sezonu ligowego.

– Skoro już o czeskiej drużynie wspomniałeś… Przygotowujecie się tu do międzynarodowych rozgrywek, a Sparta to Wasz potencjalny rywal w eliminacjach do Ligi Europejskiej. Miałbyś coś przeciwko temu, aby trafić na wicemistrza Czech?
– Przyznam, że byłby to ciekawy rywal. Czesi są naszymi sąsiadami, więc ewentualna podróż nie trwałaby długo. Jak na trzecią rundę, byłby to idealny przeciwnik. Zresztą w rozpracowaniu Sparty mógłby nam pomóc Michal Hubnik, który walczył z nimi w Gambrinus Lidze (śmiech).

– Wróćmy jeszcze na chwilę do zgrupowania. Kiedy zadzwoniłem, żeby umówić się na tę rozmowę, mówiłeś bardzo cicho, bo nie chciałeś obudzić „Komora”. Które to już zgrupowanie z Marcinem w jednym pokoju?
– Odkąd Marcin trafił do Legii, ciągle trzymamy się razem. Kolejny raz mieszkamy razem i jakoś nam się nie znudziło (śmiech). Na szczęście mamy podwójne pokoje, więc troszeczkę „Komor” może odpocząć ode mnie, a ja od niego.

– Na zgrupowaniu jesteście po to, żeby jak najlepiej przygotować się do nadchodzącego sezonu. Byłbyś zadowolony, gdybyś prezentował się tak, jak w poprzednich rozgrywkach? Pokusiłbyś się o stwierdzenie, że był to Twój najlepszy rok w Legii?
– Nie chciałbym oceniać, czy było najlepiej, czy też nie. Na pewno ten rok był dla mnie przełomowy i niezwykle ważny pod względem psychicznym. To doprowadziło do sytuacji, że czułem się dużo, dużo pewniej na boisku. Dla mnie najważniejsze było to, że po tym jak wyleczyłem kontuzję, wywalczyłem sobie miejsce w pierwszym składzie i nie oddałem go już do końca sezonu. Mam nadzieję, że zachowam je także na nadchodzące rozgrywki.

– Poczułeś się pewniej… No właśnie. Pewność siebie to atut tych, którzy aspirują do walki o opaskę kapitana. Myślisz o tym coraz śmielej, że kiedyś będziesz pełnił tę ważną funkcję?
– Może w przyszłości tak będzie, ale obecnie jeszcze na to nie liczę i myślę, że mimo wszystko nie jestem na to gotowy. Uważam, że w drużynie mamy dwóch świetnych kandydatów na to stanowisko – jest Ivica Vrdoljak, jest Michał Żewłakow. Sądzę, że Ivo w ubiegłym sezonie świetnie wywiązał się ze swojej roli i wydaje mi się, że ma duże szanse, aby pozostać kapitanem.

– Właśnie, mówisz o Michale Żewłakowie. Do tego doszedł jeszcze Danijel Ljuboja – wzmocnienia Legii zrobiły na Tobie wrażenie?
– Zawsze cieszę się, kiedy Legia jest wzmacniana, bo to sprawa, że w przyszłym sezonie będziemy jeszcze silniejsi. Danijel reprezentuje bardzo wysoki poziom sportowy, a samo za siebie mówi też to, że grał tak silnych ligach, jak niemiecka i francuska. Dzięki temu, że występował tam tak wiele lat, wniesie do naszego zespołu mnóstwo doświadczenia. Wiadomo, że każdy piłkarz potrzebuje czasu na aklimatyzację, ale myślę, że Danijel nie będzie miał z tym problemu. Jest „Rado”, jest „Sergio”, ponadto ciekawostką jest fakt, że świetnie językiem serbskim włada Michał Żewłakow. Dla nowych zawodników taka sytuacja będzie bardzo pomocna.

(ASInfo / legia.com)

Źródło: ASInfo

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 25/2026

Nr 25/2026

Polska Ekstraklasa

Talent mistrza Polski uda się na wypożyczenie! Trafi na zaplecze Ekstraklasy

19-letni pomocnik opuści szeregi Lecha Poznań. Młodzieżowy reprezentant Polski po raz trzeci zostanie wypożyczony na pierwszoligowe boiska. Sprawdź, o kim mowa!

2025.07.05 Wronki
Pilka nozna Mecz Sparingowy
Lech Poznan - Banik Ostrawa
N/z Bartlomiej Baranski
Foto Pawel Jaskolka / PressFocus

2025.07.05 Wronki
Football Preseason friendly
Lech Poznan - Banik Ostrava
Credit: Pawel Jaskolka / PressFocus
Czytaj więcej

Polska Ekstraklasa

Lech Poznań ściągnął zawodnika z Ligue 1! Kilka milionów euro wydanych na reprezentanta kraju

Lech Poznań oficjalnie zaprezentował nowego zawodnika. Według doniesień medialnych, przychodzący z 3 miliony euro na Bułgarską obrońca to drugi najdroższy przychodzący transfer w historii klubu.

Terry Yegbe of Metz during the French championship Ligue 1 football match between Toulouse FC and FC Metz on 19 October 2025 at Stadium in Toulouse, France (Photo by /Sipa USA)
2025.10.19 Tuluza
pilka nozna liga francuska
Toulouse FC - FC Metz
Foto IPA/SIPA USA/PressFocus

!!! POLAND ONLY !!!
Czytaj więcej

Polska Ekstraklasa

Media: Z Lecha Poznań do Serie A! Ciekawy transfer na horyzoncie

Wygląda na to, że Lech Poznań straci jednego ze swoich młodych zawodników. Zgodnie z informacją znanego dziennikarza, jeden z nich prezeniesie się do Serie A.

2025.08.31 Poznan
Pilka Nozna PKO BP Ekstraklasa sezon 2025/2026
Lech Poznan - Widzew Lodz 
N/z Kornel Lisman Antoni Kozubal Michal Gurgul
Foto. Damian Kosciesza / PressFocus

2025.08.31 Poznan
Football Polish PKO BP Ekstraklasa season 2025/2026 
Lech Poznan - Widzew Lodz
O/p 
Credit. Damian Kosciesza / PressFocus
Czytaj więcej

Polska Ekstraklasa

Napastnik opuści Ekstraklasę po zaledwie sezonie! Wróci do ojczyzny

Do Polski trafił jako jeden z najdroższych transferów w historii klubu. Wiemy już, że w przyszłym sezonie zagra na Półwyspie Iberyjskim. Sprawdź, o kim mowa!

2026.05.01 Kielce Pilka Nozna 
PKO Ekstraklasa Sezon 2025/2026
Korona Kielce - Piast Gliwice
N/z Antonin
Foto Dawid Figura / Pressfocus

2026.05.01 Kielce Polish Football Top League PKO Ekstraklasa Season 2025/2026
Korona Kielce - Piast Gliwice
Antonin 
Credit: Dawid Figura / Pressfocus
Czytaj więcej

Polska Ekstraklasa

Głośny transfer wewnątrz Ekstraklasy przesądzony? „To będzie wyłom w defensywie”

Wszystko wygląda na to, że GKS Katowice sprowadzi w swoje szeregi obrońcę sprawdzonego na poziomie Ekstraklasy. Sprawdź, o kim mowa!

2025.10.31 Gliwice
pilka nozna PKO Ekstraklasa sezon 2025/2026
Piast Gliwice - Korona Kielce
N/z Pau Resta
Foto Lukasz Laskowski / PressFocus

2025.10.31 Gliwice
Football - Polish PKO Ekstraklasa season 2025/2026
Piast Gliwice - Korona Kielce
Pau Resta
Credit: Lukasz Laskowski / PressFocus
Czytaj więcej