Manuel Akanji of Switzerland during the UEFA Euro 2024 match between England and Switzerland. Quarter Finals, played at Dusserdolf Arena stadium on July 6, 2024 in Dusserdolf, Germany. (Photo by Sergio Ruiz / PRESSINPHOTO)
PILKA NOZNA EURO MISTRZOSTWA EUROPY ANGLIA - SZWAJCARIA
POLAND ONLY!

---
newspix.pl / 400mm.pl

Ligi w Europie Świat

Oceny zawodników po meczu Anglia – Szwajcaria. Kto zasłużył na wysoką notę?

Anglicy dopiero po rzutach karnych wywalczyli awans do półfinału Euro. Na jakie noty zasłużyli Synowie Albionu oraz piłkarze Szwajcarii za mecz ćwierćfinałowy?

Zbigniew Mroziński

ANGLIA

Jordan Pickford 3,5 – strzałów na jego bramkę zbyt wiele nie było, ale pod koniec dogrywki miał okazję pokazać swoją klasę. Na dodatek obronił potem jeden rzut karny.

Kyle Walker 2,5 – raczej nie trafił z formą na finały Euro.

John Stones 3 – lider defensywy, ale to od niego odbiła się piłka przy golu Szwajcarów.

Ezri Konsa 2,5 – poprawny, ale w drugiej połowie został zmieniony.

Bukayo Saka 5 – siał popłoch na skrzydle. Miał za zadanie dogrywać piłkę w pole karne, aż wreszcie w 80. minucie sam kapitalnie przymierzył i doprowadził do remisu 1:1. Wykorzystał też rzut karny. Piłkarz meczu.

Declan Rice 3,5 – lepszy niż w poprzednich meczach ME.

Kobbie Mainoo 3 – próbował poderwać do walki ospałych czasami kolegów. Zmieniony w 78 minucie.

Kieran Trippier 3 – wykonawca rzutów rożnych, zmieniony pod koniec czasu podstawowego meczu.

Jude Bellingham 4 – aktywny, strzelał, podawał, ale nie zawsze potrafił odnaleźć się na boisku. Za karnego wykonał bezbłędnie.

Phil Foden 3,5 – ofensywniej ustawiony czuł się pewniej na boisku.

Harry Kane 3,5 – jak zwykle pracował nie tylko w ataku, ale i wracał pod swoje pole karne. Waleczny, poniewierany przez rywali w drugiej połowie dogrywki został zmieniony.

Eberechi Ezri b.o. – pojawił się na boisku w 78. minucie, żeby wzmocnić potencjał ofensywny.

Cole Palmer b.o. – wszedł w drugiej połowie. Skuteczny egzekutor jedenastki.

Luke Shaw b.o. – uszczelnił lewą stronę.

Ivan Toney b.o. – wszedł w dogrywce. Potem z jedenastu metrów bezbłędny.

Trent Alexander-Arnold b.o. – wprowadzony dopiero w 115 minucie. Przybił pieczęć na awansie Anglików strzelając ostatnią jedenastkę.’

SZWAJCARIA

Yann Sommer 3 – przy bramce Anglików mógł się bardziej postarać. Za to w dogrywce kapitalnie obronił strzał Rice’a. W konkursie karnych nic nie złapał.

Fabian Schaer 3,5 – dostał pierwszą żółtą kartkę w tym meczu za faul na Bellinghamie. Niepotrzebnie próbował kilka razy strzelać na bramkę. Rzut karny wykorzystał.

Manuel Akanji 3 – lider defensywy, starał się też rozgrywać, gdy zespół atakował. Nie strzelił jednak karnego w pierwszej kolejce.

Ricardo Rodriguez 3 – musiał pilnować, żeby Saka za wiele nie namieszał, co ograniczyło jego walory ofensywne.

Fabian Rieder 2,5 – groźnie próbował atakować, ale selekcjoner nie był zadowolony z jego starań i po godzinie go zmienił.

Remo Freuler 3 – solidny, ale niewiele ponadto.

Granit Xhaka 4 – kapitan i główny dyspozytor drużyny. W końcówce pierwszej połowy uratował Szwajcarów przed stratą gola.

Michel Aebischer 2,5 – bez błysku, nie radził sobie z Saką. Po jego błędzie w dogrywce była groźna sytuacja dla Anglików.

Dan Ndoye 4 – groźnie szarpał na skrzydłach i zaliczył współudział przy golu.

Breel Embolo 4,5 – w 50 minucie oddał pierwszy celny strzał na bramkę w tym meczu. Było to jednak anemiczne. Natomiast w 75 minucie strzelił gola.

Ruben Vargas 3 – nie był tak groźny jak w spotkaniu z Włochami.

Steven Zuber 3,5 – wszedł w 64. minucie i wniósł do gry sporo dynamiki oraz niekonwencjonalnych pomysłów.

Silvan Widmer 3,5 – dał dobrą zmianę od 64 minuty.

Denis Zakaria b.o. – wszedł dopiero w dogrywce.

Xherdan Shaquiri b.o. – grał króciutko, ale w 117. minucie z rzutu rożnego trafił piłką w spojenie słupka i poprzeczki. Jedenastkę wykorzystał.

Zeki Amdouni b.o. – grał kilkadziesiąt sekund, a niewiele zabrakło, że strzeliłby zwycięskiego gola. Potem skutecznie wykonał karnego.