Liga Narodów: Włosi brązowymi medalistami

Ligi w Europie Liga Narodów

Reprezentacja Włoch pokonała 3:2 Holandię w meczu o 3. miejsce Ligi Narodów. Azzurri po raz drugi w historii zostali brązowymi medalistami tych rozgrywek.

Mistrzowie Europy nie mogli wyobrazić sobie lepszego początku. Już w 6. minucie wyszli na prowadzenie po golu Federico Dimarco. Kwadrans później podwyższył Davide Frattesi, dla którego było to debiutanckie trafienie w narodowych barwach.

Choć w pierwszej połowie Włosi zdominowali i wypunktowali bezradnych Holendrów, to po przerwie obraz gry w Enschede uległ wyraźnej zmianie. Podopieczni Ronalda Koemana wzięli się za odrabianie strat.

W 68. minucie Steven Bergwijn strzelił bramkę kontaktową, lecz Azzurri odpowiedzieli na to w najlepszy możliwy sposób – pięć minut później Federico Chiesa wpisał się na listę strzelców i Włosi znowu odskoczyli.

Oranje nie zrezygnowali z gonienia wyniku. W 82. minucie Wout Weghorst skierował futbolówkę do siatki, lecz VAR z racji ofsajdu anulował jego trafienie. W 90. minucie Georginio Wijnaldum dał Holendrom nadzieje.

Sędzia doliczył aż 9 dodatkowych minut, gospodarze desperacko atakowali, ale rezultat już się nie zmienił. Podopieczni Roberto Manciniego dowieźli jednobramkową przewagę do końcowego gwizdka i po raz drugi z rzędu zostali brązowymi medalistami Ligi Narodów (2021, 2023 – przyp. red.).