WARSZAWA 12.10.2024
MECZ 3. KOLEJKA GRUPA A1 LIGA NARODOW SEZON 2024/25: POLSKA - PORTUGALIA 1:3 --- UEFA NATIONS LEAGUE FOOTBALL MATCH IN WARSAW: POLAND - PORTUGAL 1:3
JAKUB MODER

Polska Reprezentacja Polski

Wnioski po meczu z Portugalią. Oni grali, my tylko biegaliśmy

Różnica klas w meczu Polski z Portugalią była bardzo zauważalna. znów zabrakło możliwości nawiązania równorzędnej, przede wszystkim długofalowej, rywalizacji z tak wymagającym przeciwnikiem. Choć mieliśmy przebłyski, to jednak pojedyncze momenty nie wystarczą, by osiągnąć korzystny wynik. Jakie wnioski można wyciągnąć z tego meczu?

Maciej Łanczkowski

POTĘŻNA RÓŻNICA KLAS

„Oni grali, my biegaliśmy” – tak najtrafniej można podsumować to spotkanie na PGE Narodowym. Portugalczycy dominowali w niemal każdym aspekcie gry, od organizacji po kreowanie ataków. Zawodnicy prowadzeni przez Roberto Martíneza nie tylko kontrolowali tempo, ale również wykazywali się wyższą jakością piłkarską na każdej płaszczyźnie. Różnica klas była widoczna, a Polakom znów zabrakło możliwości nawiązania równorzędnej, przede wszystkim długofalowej, rywalizacji z tak wymagającym przeciwnikiem. Choć mieliśmy przebłyski – szczególnie na początku spotkania i w ostatnich minutach drugiej połowy – to jednak pojedyncze momenty nie wystarczą, by osiągnąć korzystny wynik.

OBRONA ZNÓW DO PRZEBUDOWY

Michał Probierz ponownie musi dokonać zmian w polskiej defensywie. Ustawienie z trójką Bednarek – Dawidowicz – Walukiewicz całkowicie zawiodło. Cała formacja grała poniżej oczekiwań, nie radząc sobie z szybkim tempem narzucanym przez Portugalczyków. Zawodnicy nie nadążali za rywalami, często gubili krycie, a ich próby zatrzymania ofensywy przeciwnika okazały się nieskuteczne.

SKORUPSKI JASNYM PUNKTEM

Łukasz Skorupski, choć trzykrotnie musiał wyciągać piłkę z siatki, nie powinien być oceniany negatywnie za ten mecz. Przy żadnej z bramek Portugalczyków nie miał realnych szans na skuteczną interwencję, gdyż wynikały one z błędów defensywy i doskonale wypracowanych akcji rywali. Mimo to, Skorupski wielokrotnie ratował drużynę, wykazując się znakomitymi interwencjami, zwłaszcza po strzale Bruno Fernandesa. Swoją postawą w tym spotkaniu potwierdził wysoką formę i mocno zbliżył się do statusu pierwszego bramkarza reprezentacji na stałe.

NIE SKREŚLAJMY OYEDELE

Faktem jest, że Max Oyedele rozegrał słabe spotkanie, a jego debiut nie należał do udanych. W wielu momentach widać było, że 19-latek nie poradził sobie z presją, co szczególnie uwidoczniło się w pierwszej połowie, kiedy wyglądał na nieco sparaliżowanego wydarzeniami na boisku. To jednak nie powinno przekreślać jego gry w kadrze w najbliższym czasie. Oyedele to niezwykle utalentowany zawodnik, który ma ogromny potencjał do rozwoju. Przy odpowiednim wprowadzeniu do zespołu może stać się wartościowym elementem drużyny i skuteczną opcją w środku pola.

URBAŃSKI NA CHORWACJĘ

Nie ma wątpliwości, że Kacper Urbański powinien znaleźć się w wyjściowym składzie na nadchodzący mecz z Chorwacją. Zawodnik Bolonii był blisko pierwszej jedenastki na spotkanie z Portugalią, jednak Michał Probierz wybrał inną konfigurację taktyczną, pomijając młodego pomocnika. Gdy Urbański wszedł na boisko w drugiej połowie, natychmiast ożywił grę, wniósł więcej energii i bezpośrednio przyczynił się do zdobycia gola kontaktowego, nawet jeśli jego asysta była częściowo przypadkowa. W obliczu koniecznych zmian przed meczem z Chorwacją, obecność Urbańskiego w wyjściowej jedenastce wydaje się kluczową roszadą, na którą wszyscy liczą.

SZANSA DLA CASHA?

Przemysław Frankowski i Sebastian Walukiewicz mieli ogromne trudności z powstrzymaniem Rafaela Leão, który wielokrotnie ogrywał ich na prawej stronie polskiej defensywy. Brak organizacji, a przede wszystkim jakości w tym sektorze boiska, był jednym z kluczowych problemów w meczu. Gra obu zawodników pozostawiała wiele do życzenia, co podważa ich pozycje w drużynie na kolejne spotkania. Może to być odpowiedni moment, aby rozważyć ponowne wprowadzenie Matty’ego Casha, który mógłby wnieść większą stabilność i jakość na prawej stronie, jeśli oczywiście pozwoli mu na to zdrowie w listopadowych meczach.