Stadiony MME: Areny, których nie musimy się wstydzić
Polscy kibice już od dawna nie muszą się wstydzić za infrastrukturę sportową w swoim kraju. Niemal każde większe miasto ma nowoczesny stadion i chociaż wciąż pozostaje kilka czarnych punktów na mapie, to ogólne wrażenie jest jak najbardziej pozytywne. Nie może więc dziwić fakt, że wybór miast gospodarzy młodzieżowych mistrzostw Europy, które odbędą się nad Wisłą i Odrą, wcale nie należał do najłatwiejszych zadań.
Na stadionie Cracovii zostanie rozegrany finał turnieju (fot. Piotr Kucza)
Ostatecznie postawiono na sześć miejscowości i to wcale nie tych największych – nie licząc rzecz jasna Krakowa. Najlepszych młodzieżowców Starego Kontynentu nie zobaczymy więc w Poznaniu, Gdańsku czy też Warszawie, jednak bez obaw, obiekty w Tychach, Gdyni, Bydgoszczy, Kielcach i Lublinie także spełniają najwyższe standardy.
KRAKÓW
Stadion w Krakowie został oddany do użytku w 2010 roku i jest jednym z bardziej nowoczesnych w całym kraju. Na co dzień domowe mecze rozgrywa na nim Cracovia, a obiekt może pomieścić na swoich trybunach ponad 15 tysięcy widzów. Stadion powstały przy ul. Kałuży, a więc w miejscu pierwszego – historycznego domu „Pasów”, to jednak nie tylko miejsce rozgrywania spotkań piłkarskich.
Obiekt, jeszcze w fazie projektowania, został pomyślany w taki sposób, by mogły się na nim odbywać imprezy muzyczne (specjalna wysuwana scena). Dla wszystkich odwiedzających przygotowano także szereg punktów usługowych , restauracje i sale konferencyjne. To właśnie na stadionie w Krakowie odbędzie się wielki finał młodzieżowych mistrzostw Europy.
Stadion w liczbach:
Koszt budowy: 156,9 mln złotych
Pojemność: 15 007 tys.
Oświetlenie: 2000 luksów
Murawa: 105m x 68m (podgrzewana)
***
TYCHY
(fot: Grzegorz Garbacik)
Tyski obiekt jest zdecydowanie najmłodszy ze wszystkich, które w czerwcu będą gościć najlepsze reprezentacje U-21 w Europie. Jego wybudowanie kosztowało 129 milionów i aktualnie swoje mecze rozgrywa na nim pierwszoligowy GKS. Żaden inny klub na tym poziomie rozgrywkowym nie może się pochwalić równie nowoczesnym i funkcjonalnym stadionem.
Na trybunach tyskiego obiektu może zasiąść 15 023 widzów, jednak jeszcze nie zdarzyło się, by wszystkie krzesełka została na nim zajęte podczas jakiegokolwiek meczu. Najbliżej kompletu było na inaugurację, kiedy to miejscowy GKS zmierzył się z drużyną FC Koeln. Frekwencja wyniosła wtedy nieco ponad 13 tysięcy. Warto również odnotować, że to właśnie przy ul. Edukacji młodzieżowa reprezentacja Polski wygrała z Niemcami (1:0).
Stadion w liczbach:
Koszt budowy: 129 mln złotych
Pojemność: 15 023 tys.
Oświetlenie: 2000 luksów
Murawa: 105m x 68m (podgrzewana)
***
LUBLIN
(fot. Grzegorz Radtke)
Miejscowy Motor musi przebyć daleką drogę, by w przyszłości znaleźć się w ekstraklasie, jednak Lublin już dziś może się pochwalić stadionem na miarę elity. Obiekt trzeciej kategorii UEFA gościł już w swojej historii jedno znaczące wydarzenie, a mianowicie turniej Lotto Cup, w którym udział wzięły takie firmy jak Hannover 96, AS Monaco, Szachtar Donieck i Lechia Gdańsk.
Aktualnie, oprócz lokalnych zespołów, swoje domowe spotkania w Lublinie rozgrywają również piłkarze Górnika Łęczna. Frekwencja na ich spotkaniach jest jednak bardzo skromna. Swój pamiętny mecz z Włochami rozegrała na Arenie Lublin także polska młodzieżówka.
Stadion w liczbach:
Koszt budowy: 155 mln złotych
Pojemność: 15 400 tys.
Oświetlenie: 2055 luksów
Murawa: 105m x 68m (podgrzewana)
***
GDYNIA
(fot. Grzegorz Radtke)
Gdynia będzie najbardziej wysuniętym na północ miastem, gdzie swoje mecze będą rozgrywać finaliści MME 2017. Obiekt, który na co dzień jest domem Arki został oddany do użytkowania w 2011 roku. Koszt jego wybudowania był stosunkowo niski w porównaniu z innymi stadionami, ponieważ wyniósł niecałe 80 milionów złotych.
Obiekt Arki został oczywiście postawiony w miejscu poprzedniego (tego z 1964 roku). Warto dodać, że podczas finałów mistrzostw Europy w 2012 roku właśnie z Gdyni swoje treningi odbywali piłkarze reprezentacji Irlandii.
Stadion w liczbach:
Koszt budowy: 78,4 mln złotych
Pojemność: 15 139 tys.
Oświetlenie: 2000 luksów
Murawa: 105m x 68m (podgrzewana)
***
KIELCE
(fot. Włodzimierz Sierakowski)
W 2006 roku, kiedy kielecki stadion został otwarty, uchodził za jeden z najbardziej nowoczesnych w Polsce. Dziś znajdzie się już kilka ładniejszych i bardziej funkcjonalnych obiektów w naszym kraju, jednak ten w Kielcach cały czas trzyma się dobrze i podczas mistrzostw Europy będzie areną meczów m.in. z udziałem reprezentacji Marcina Dorny.
W Kielcach swoje spotkanie rozgrywała również dorosła kadra, w tym ten z San Marino, kiedy to udało się nam wygrać (10:0). Kielecki obiekt jest na co dzień domem Korony, a w 2012 roku odbył się na nim finał Pucharu Polski, podczas którego Legia Warszawa wygrała z Ruchem Chorzów.
Stadion w liczbach:
Koszt budowy: 48 mln złotych
Pojemność: 15 500 tys.
Oświetlenie: 1411 luksów
Murawa: 105m x 68m (podgrzewana)
***
BYDGOSZCZ
(fot. Włodzimierz Sierakowski)
Stadion w Bydgoszczy jest zdecydowanie największym spośród wszystkich sześciu, które będą gościć finalistów MME 2017. Na jego trybunach może się pomieścić blisko 21 tysięcy, jednak w trakcie meczów miejscowego Zawiszy trudno liczyć na jego zapełnienie. Jest to również jedyny obiekt (licząc miasta gospodarzy), który może się pochwalić bieżnią lekko atletyczną.
Stadion nie należy do najbardziej nowoczesnych, chociaż został swego czasu gruntownie zmodernizowany. Jego otwarcie datuje się na 1957 rok, a w 2008 i 2016 odbyły się na nim mistrzostwa świata juniorów w lekkiej atletyce.
Stadion w liczbach:
Koszt budowy: –
Pojemność: 20 247 tys.
Oświetlenie: 1600 luksów
Murawa: 105m x 68m (podgrzewana)
Grzegorz Garbacik
PiłkaNożna.pl