BERLIN 14.07.2024
MECZ FINAL MISTRZOSTW EUROPY 2024: HISZPANIA - ANGLIA --- FINAL UEFA EURO 2024 MATCH: SPAIN - ENGLAND
NZ JUDE BELLINGHAM

Ligi w Europie Świat

Noty Anglików po finale. Dramatyczny występ Kane’a, błyski Bellinghama

Reprezentacja Anglii przegrała w finale mistrzostw Europy z Hiszpanią 1:2. Synowie Albionu od 58 lat nie są w stanie sięgnąć po trofeum. Jak zagrali Jude Bellingham i spółka? Oto oceny Anglików w skali szkolnej 1-6.

Paweł Gołaszewski

BRAMKARZ

Jordan Pickford – 3,5. Przy golu nie miał najmniejszych szans. Ponadto tylko raz został zmuszony do poważnej interwencji po strzale Yamala i spisał się bez zarzutu.

OBROŃCY

Kyle Walker – 2. Nie zdołał zablokować strzału Williamsa, który strzelił pierwszego gola w tym spotkaniu. Kilka minut później źle obliczył lot piłki i znowu było groźnie. W końcówce to on nie zdążył zablokować dośrodkowania, po którym padła bramka na 2:1 dla Hiszpanów.

John Stones – 3,5. Przyzwoity występ stopera Anglików. Dobrze interweniował wślizgiem przy akcji Williamsa, a także wybił piłkę po uderzeniu Moraty, która zmierzała do siatki.

Marc Guehi – 2,5. W zasadzie wykonał swoją pracę w defensywie. Zablokował jeden strzał, wygrał kilka pojedynków. Mógł być bohaterem Anglików, ale w samej końcówce zmarnował świetną szansę, a piłkę po jego strzale z linii bramkowej wybił Olmo.

POMOCNICY

Bukayo Saka – 3,5. Miał swój udział przy golu, notując asystę drugiego stopnia. Kilka razy błysnął na skrzydle, ale brakowało konkretów.

Declan Rice – 2. Anglicy nie radzili sobie kompletnie w środku pola i olbrzymią winę za to ponosi Rice. Zaliczył 11 strat, a sam zanotował tylko dwa przechwyty. Trochę mało jak na defensywnego pomocnika.

Kobbie Mainoo – 1,5. Jeden z najgorszych na boisku. Rywale go czytali jak juniora, wykonał zaledwie 18 podań, z których tylko 13 było celnych! Do tego zaliczył 11 strat… Przerósł go ten finał.

Luke Shaw – 2,5. W pierwszej połowie grał solidnie, ale na otwarcie drugiej części maczał palce przy trafieniu Williamsa. Był źle ustawiony, co Hiszpanie bezlitośnie wykorzystali.

NAPASTNICY

Jude Bellingham – 3,5. Był aktywny, starał się brać na siebie ciężar gry. W pierwszej połowie błysnął raz, kiedy przejął piłkę pod polem karnym rywali i zagrał do partnera. W drugiej części sam szukał szczęścia, ale minimalnie się pomylił. Zaliczył asystę przy trafieniu Palmera.

Phil Foden – 3. Brakowało magicznych zagrań, na jakie go stać. Uderzył raz z rzutu wolnego. Nie można było mu odmówić woli walki, ale to za mało jak na piłkarza tej klasy.

Harry Kane – 1,5. Beznadziejny występ kapitana Anglików. W zasadzie był poza meczem i nie odegrał w finale żadnej roli. Dopiero po jego zejściu gra ofensywna drużyny Southgate’a się ożywiła.

ZMIENNICY

Ollie Watkins – 2. Zaliczył tylko cztery kontakty z piłką. Niewiele wniósł do ofensywy Anglików.

Cole Palmer – bez oceny. Wszedł na ostatnie 20 minut i strzelił wyrównującego gola.