Przejdź do treści
MME: Anglia z widokiem na medal

Ligi w Europie Świat

MME: Anglia z widokiem na medal

Choć Anglia nie przyjechała do Polski w najsilniejszym możliwym składzie, to i tak pozostaje jednym z kandydatów do wygrania czerwcowego turnieju. Zresztą nie może być inaczej, skoro selekcjoner Aidy Boothroyd ma do dyspozycji piłkarzy już ogranych na poziomie Premier League.

1. Gwiazda

W angielskim zespole mogliby grać Marcus Rashford, Luke Shaw, Eric Dier, Dele Alli czy Raheem Sterling. Tych piłkarzy, którzy regularnie występują już w pierwszej reprezentacji, na polskich boiskach nie zobaczymy. To jednak wcale nie oznacza, że Anglia przyjedzie na młodzieżowe Euro pozbawiona gwiazd.


Postacią numer jeden w zespole prowadzonym przez selekcjonera Boothroyda powinien być Calum Chambers. W klubie ten 22-letni zawodnik najczęściej pełni role prawego obrońcy, natomiast w kadrze jest stoperem i niekwestionowanym szefem defensywy. To kolejny z szerokiego grona utalentowanych wychowanków akademii Southampton. W lipcu 2014 roku Arsenal zapłacił za Chambersa ponad 17 milionów funtów. W Londynie młody obrońca posmakował gry w Lidze Mistrzów, w tym czasie dostał też szansę debiutu w pierwszej reprezentacji Anglii (jak na razie uzbierał w niej trzy występy). Sezon 2016/17 spędził na wypożyczeniu w Middlesbrough.

Urodzony w 1995 roku piłkarz był w angielskiej kadrze również podczas poprzednich mistrzostw Europy do lat 21. Dwa lata temu, w trakcie turnieju rozgrywanego w Czechach, Calum Chambers nie wystąpił jednak w żadnym meczu, a Anglicy zakończyli imprezę już na fazie grupowej.

2. Trener

Aidy Boothroyd to najkrócej pracujący selekcjoner spośród wszystkich, którzy zawitają do Polski na młodzieżowe mistrzostwa Europy. We wrześniu ubiegłego roku 46-latek został w trybie awaryjnym powołany na to stanowisko, zastępując Garetha Southgate’a, któremu z kolei powierzono prowadzenie seniorskiej reprezentacji.

Szkoleniowiec angielskiej kadry do lat 21 samodzielnie pracował w czterech klubach, ale na poziomie Premier League zaliczył tylko jeden sezon. W 2006 roku Boothroyd wprowadził do elity Watford, ale już po kilkunastu miesiącach jego zespół ponownie rywalizował w Championship. Później trenował także Colchester United, Coventry City oraz Northampton Town.

W 2014 roku Aidy Boothroyd rozpoczął współpracę z angielską federacją piłkarską. Przed objęciem sterów w kadrze do lat 21 odpowiadał za wyniki osiągane przez reprezentacje U-19 oraz U-20.

3. Taktyka

Młodzieżowa reprezentacja Anglii najczęściej występuje w ustawieniu 1-4-3-3. Zdecydowanie najsilniejszą formacją tej drużyny jest pomoc, w której operują kapitan Nathaniel Chalobah (Chelsea), James Ward-Prowse (Southampton), a także mniej znany, lecz również bardzo zdolny, Will Hughes (Derby County). 

Angielską linię obrony prawdopodobnie tworzyć będą Ben Chilwell z Leicester City (lewa strona), Rob Holding z Arsenalu i wspomniany już Chambers (środek), a także Mason Holgate z Evertonu (prawa). Faworytem do gry między słupkami reprezentacji Anglii jest Jordan Pickford, który w zakończonym niedawno sezonie wyrósł na podstawowego bramkarza Sunderlandu.


Wadą tego zespołu pozostaje brak klasowego, środkowego napastnika. Najprawdopodobniej na pozycji numer dziewięć w angielskiej kadrze grać będzie 19-letni wychowanek Chelsea Tammy Abraham, który sezon poprzedzający mistrzostwa Europy spędził na wypożyczeniu w Bristol City. Rola jego zmiennika przypadnie Cauleyowi Woodrowowi z londyńskiego Fulham.

4. Prognoza na Euro

Anglicy tradycyjnie przy okazji dużej imprezy – czy to w piłce seniorskiej, czy młodzieżowej – wymieniani są w gronie głównych faworytów do medalu. Zwykle w takich przypadkach Synowie Albionu zawodzą, szybko odpadając z turnieju. Tym razem może być inaczej: zespół prowadzony przez trenera Boothroyda powinien wyjść z grupy, a później powalczyć o awans do finału.

Konrad Witkowski

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 50/2024

Nr 50/2024