Mbappe powiększa przewagę w klasyfikacji strzelców

Ligi w Europie Inne ligi

Bez niespodzianki w środowy wieczór w Paryżu. Mistrzowie Francji – Paris Saint-Germain pokonali u siebie w meczu 17. kolejki rozgrywek Ligue 1 FC Metz 3:1 i zakończyli pierwszą rundę rozgrywek ligowych na pozycji lidera. Dublet w tym starciu zanotował Kylian Mbappe, który tym samym powiększył swoją przewagę nad resztą stawki w klasyfikacji strzelców ligi francuskiej.

W pierwszej połowie spotkania boiskowa inicjatywa należała do gospodarzy. Podopieczni trenera Luisa Enrique nie potrafili jednak przełożyć tego na konkretne okazje strzeleckie, aby móc wyjść na prowadzenie. Goście starali się z czasem zagrozić bramce mistrzów Francji, ale bez większych efektów. Mimo wszystko to paryżanie wciąż prowadzili grę, ale w dalszym ciągu nie potrafili znaleźć sposobu na sforsowanie defensywy zespołu z Metz.

W 34. minucie rywalizacji z rzutu wolnego z okolicy dwudziestu metrów uderzał Kylian Mbappe, ale Francuz tym uderzeniem trafił jedynie w mur. Do przerwy jednak paryżanie nie byli w stanie objąć prowadzenia, brakowało im dokładności i skuteczności, przez co w środowy wieczór na Parc des Princes zanosiło się na niespodziankę.

Cztery minuty po wznowieniu gry paryżanie wyszli jednak na prowadzenie. Kang-In Lee dograł piłkę z prawej strony boiska w pole karne gości, gdzie odnalazł się Vitinha, który uderzając z siedmiu metrów, wpakował futbolówkę do siatki. Gospodarze po strzeleniu pierwszego gola grali z większym luzem, mieli losy spotkania pod kontrolą, a kwestią czasu wydało się podwyższenie przez nich prowadzenia. Tak też się stało po godzinie gry.

Wówczas Mbappe zdecydował się na techniczny strzał z siedemnastu metrów, który odbił się od poprzeczki i piłka chwilę później znalazła się w siatce. Wydawało się, że drugie trafienie dla paryżan przesądza już kwestię zdobycia przez nich trzech punktów w środowy wieczór. Nic z tych rzeczy – goście w 71. minucie rywalizacji zdobyli bramkę kontaktową. Matthieu Udol po dośrodkowaniu z rzutu rożnego strzałem głową z pięciu metrów dał nadzieję swojej drużynie na korzystny rezultat w środowy wieczór w Paryżu.

Do niespodzianki jednak nie doszło. Mbappe w 83. minucie wykorzystał błąd w rozegraniu piłki przez zawodników drużyny gości – Francuz przeciął podanie do golkipera Metz, a następnie minął go i wpakował piłkę do pustej bramki. Gwiazdor PSG zanotował na swoim koncie 17. trafienie w obecnym sezonie Ligue 1 i ma sporą przewagę nad resztą stawki – Mbappe to do tej pory jedyny gracz w obecnych rozgrywkach, który zanotował dziesięć lub więcej trafień na swoim koncie.

W doliczonym czasie gry debiut w zespole seniorskim PSG zanotował brat Kyliana – Ethan Mbappe. Pod koniec spotkania czwartego gola dla paryżan mógł strzelić Goncalo Ramos, ale napastnik PSG uderzył w dogodnej sytuacji tuż obok prawego słupka. Ostatecznie paryżanie zwyciężyli 3:1 i na półmetku rozgrywek Ligue 1 są liderem tabeli z 40 punktami na koncie. Natomiast Metz obecnie plasuje się na 14. pozycji, mając na koncie szesnaście zdobytych „oczek”.