LE: Bayer Leverkusen lepszy od Porto

Jedna z najciekawiej zapowiadających się potyczek 1/16 finału Ligi Europy nie zawiodła. W pierwszym spotkaniu Bayeru Leverkusen z FC Porto niemiecki zespół zwyciężył 2:1 przed własną publicznością.

20-letni Kai Havertz był jednym z najlepszych na boisku w starciu Bayeru z Porto, a dobry występ okrasił trafieniem z rzutu karnego (foto: Reuters)

Gospodarze od początku czwartkowego spotkania dyktowali warunki gry. Drużyna trenera Petera Bosza potrzebowała niespełna pół godziny, aby wyjść na prowadzenie. W 29. minucie kapitan Bayeru Lars Bender z prawego skrzydła dośrodkował w pole karne, gdzie piłkę w kierunku dalszego słupka skierował głową Kerem Demirbay. Akcję sfinalizował argentyński napastnik Lucas Alario.

Krótko po przerwie Bayer powiększył przewagę. W 57. minucie arbiter dopatrzył się w polu karnym faulu Wilsona Manafy na Kevinie Vollandzie. Jedenastkę pewnie wykorzystał pomocnik Kai Havertz.

Wydawało się, że gospodarze dowiozą dwubramkową zaliczkę do ostatniego gwizdka sędziego, jednak w końcówce zabrakło im sił i znacznie spuścili z tonu. Inicjatywę przejęło Porto, które zdołało strzelić kontaktowego gola.

W 73. minucie Brazylijczyk Alex Telles z rzutu wolnego mocno dośrodkował w pole karne. Piłka spadła na głowę Kolumbijczyka Luisa Diaza, który oddał strzał. Lukas Hradecky podbił piłkę, ale w taki sposób, że ta po chwili wylądowała w siatce.

Więcej goli w Leverkusen już nie padło. Bayer przeważał, ale tylko przez 60 minut. Końcowe pół godziny należało do Porto, dzięki czemu goście zachowali spore szanse na awans.

Losy dwumeczu rozstrzygną się za tydzień. Rewanżowa potyczka Porto z Bayerem zostanie rozegrana 27 lutego o godzinie 18:55.