EURO 2024: Szwajcaria pierwszym ćwierćfinalistą. Słabe Włochy jadą do domu

Euro 2024

Szwajcaria pokonała Włochy i awansowała do ćwierćfinału Euro 2024. Przez 1/8 przeszła nadzwyczaj łatwo i całkowicie zasłużenie.

Maciej Sarosiek

Od rywala była nawet lepsza niż wskazuje wynik, też przecież jednoznaczny – 2:0. Italia nie pokazała nic. Na tle dobrze zorganizowanego, wybieganego oponenta wypadła słabo. Jej największą szansą na zdobycie bramki była interwencja Fabiana Schaera, po której piłka odbiła się od słupka. Mogła stracić więcej goli, ale dwie znakomite parady zanotował Gianluigi Donnarumma, najpierw broniąc w sytuacji sam na sam z Breelem Embolo, potem parując na słupek futbolówkę uderzoną bezpośrednio z rzutu wolnego przez Fabiana Riedera.

Nawet tak świetny bramkarz jak GD nie był jednak w stanie uchronić Włochów przed porażką i odpadnięciem z turnieju. W 37. minucie pokonał go Remo Freuler, który wykorzystał dobre podanie w pole karne autorstwa Rubena Vargasa. W 46. minucie Vargas zbił okienko w bramce Italii, uderzeniem z obrębu pola karnego.

Włosi nie obronią tytułu mistrza Europy – to już pewne.

Szwajcarzy na drugim Euro z rzędu zagrają w ćwierćfinale. Trzy lata temu w 1/8 finału wyeliminowali Francję, a potem ulegli Hiszpanii. Teraz zmierzą się z triumfatorem spotkania Anglia – Słowacja.