Defodi / 400mm.pl

Euro 2024

EURO 2024: Mecz do jednej bramki. Niemcy wbili w murawę reprezentację Szkocji

Rozpoczęły się 17. mistrzostwa Europy w piłce nożnej! W meczu otwarcia reprezentacja Niemiec po znakomitym występie pokonała Szkocję aż 5:1.

Maciej Łanczkowski

Gospodarze już w pierwszym meczu wysłali bardzo mocny sygnał, że nie będą gościnni dla innych zespołów i mają bardzo duże ambicje w walce o złoty medal 17. mistrzostw Europy. Drużyna Die Mannschaft po kapitalnej grze pokonała reprezentację Szkocji aż 5:1. Brytyjczycy w tym meczu w ogóle nie istnieli.

Niemcy od pierwszych minut meczu narzuciły swój styl gry, dominując nad rywalami. Już na początku spotkania Florian Wirtz miał doskonałą okazję do zdobycia bramki, jednak jego strzał z bliskiej odległości obronił bramkarz Szkotów, Angus Guss. Młody talent nie musiał jednak długo czekać na swój moment chwały. W 10. minucie Wirtz wpisał się na listę strzelców, stając się pierwszym zdobywcą bramki na Euro 2024.

Zabawa Niemców trwała. W 19. minucie Jamal Musiala po znakomitym strzale z obrębu pola karnego wpakował piłkę do siatki. W pierwszej połowie Szkoci byli bezbronni i piłkarze Nagelsmanna robili na boisku to, na co mieli tylko ochotę.

Szkocja w pierwszej połowie na dobrą sprawę nie istniała. Na domiar złego, od 44. minuty „goście” grali już w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Ryana Porteousa za brutalny faul na Ilkayu Gundoghanie w obrębie własnego pola karnego. Sędzia Clement Turpin skorzystał z VAR i podyktował jedenastkę dla Niemiec, którą pewnie wykorzystał Kai Havertz.

2.51 – 0.00

Współczynnik xG (oczekiwanych goli) po stronie Niemiec (po lewej) i Szkocji (po prawej).

Po przerwie obraz gry nie uległ większej zmianie. Niemcy były zdecydowanie stroną przeważającą tego spotkania. W ekipie gospodarzy funckjonowało wszystko. Szkoci pozwalali na bardzo wiele, a piłkarze Nagelsmanna śmiało z tego korzystali.

Czwartą bramkę dla Niemców zdobył Niclas Fullkrug. Napastnik Borussii Dortmund w 63. minucie pojawił się na placu gry, a pięć minut później efektownym uderzeniem skierował piłkę do siatki.

Szkoci w całym meczu mieli jedną akcję na połowie przeciwnika i w 83. minucie The Tartan Army zdobyli kontaktowe trafienie, które ostatecznie zostało zapisane jako samobójcze trafienie Antonio Rudigera.

Pieczątkę nad efektowną wygraną Niemców postawił Emre Can. Pomocnik wykorzystał dogranie Thomasa Muellera i sprytnym uderzeniem zza linii pola karnego trafił do siatki.