BERLIN 06.07.2024
MECZ 1/4 FINALU CWIERCFINAL MISTRZOSTW EUROPY 2024: HOLANDIA - TURCJA --- QUARTERFINAL UEFA EURO 2024 MATCH: HOLLAND - TURKEY
NZ CODY GAKPO

Ligi w Europie Świat

EURO 2024: Holandia jako jedyna awansowała do półfinału bez dogrywki! Znamy wszystkich półfinalistów!

Turcja była blisko sprawienia niemałej niespodzianki i awansu do półfinału Euro 2024, ale bramki Holendrów w drugiej połowie zmieniły oblicze tego meczu. Oranje jako jedyna drużyna awansowała do półfinału bez dogrywki.

Maciej Łanczkowski

Holendrzy błyskawicznie przeszli do ofensywy i już od pierwszych minut starali się objąć prowadzenie. Chwilę po rozpoczęciu spotkania swoją szansę miał Memphis Depay, ale piłka po jego strzale powędrowała wysoko nad poprzeczką. Przez większość pierwszej połowy niewiele działo się na boisku. Oba zespoły grały bezpieczną piłkę bez podejmowania większego ryzyka.

Jednak w 35. minucie spotkania Turcy nieoczekiwanie objęli prowadzenie, fantastycznie dysponowany Arda Guler posłał idealne dośrodkowanie wgłąb pola karnego, idealnie na głowę Sameta Akaydina. Takich okazji niewolno marnować i 30-letni piłkarz z Fenerbahçe pewnie trafił do siatki, dzięki czemu Turcja schodziła na przerwę z korzystnym wynikiem.

Po przerwie widowisko długo się rozkręcało. Turcy szukali jednak bramki na wagę podwyższenia wyniku, a świetną okazję do tego miał wcześniej wspomniany Guler z rzutu wolnego. Nieco później dogodną sytuacją miał też Kenan Yıldız.

Potem jednak mecz został podporządkowany przez Oranje. W 70. minucie meczu Stefan de Vrij strzałem głową pokonał tureckiego bramkarza, kilka minut później było już 2:0 po bramce autorstwa Cody’ego Gakpo, jednak oficjalnie trafienie zostało zaliczone jako samobój Merta Müldüra.

Holendrzy pewnie kontrolowali boiskowe wydarzenia i piłkarzom Ronalda Koemana udało się dowieźć korzystny wynik do końca podstawowego czasu gry. Holandia jako jedyny zespół melduje się w półfinale bez dogrywki. Oranje o wielki finał zawalczą z Anglią.