GELSENKIRCHEN 26.06.2024
MECZ III RUNDA GRUPA F MISTRZOSTW EUROPY 2024: GRUZJA - PORTUGALIA --- THIRD ROUND GROUP F UEFA EURO 2024 MATCH: GEORGIA - PORTUGAL
CHWICZA KWARACCHELIA  BRAMKA GOL RADOSC

Euro 2024

EURO 2024: Gruzja napisała historię. Zwycięstwo z Portugalią i awans do 1/8 finału turnieju!

Gruzja sprawiła ogromną niespodziankę w ostatnim akcie fazy grupowej Euro 2024! Kwicha Kvaratskhelia poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa nad Portugalią, zapewniając awans do fazy pucharowej. To bez wątpienia jedna z największych sensacji tych mistrzostw.

Maciej Łanczkowski

Takiego rozstrzygnięcia kompletnie nikt się nie spodziewał. Skazywani na porażkę Gruzini dokonali nie lada wyczynu, pokonując Portugalię 2:0 w ostatnim meczu fazy grupowej Euro 2024. Co więcej, zdobyte trzy punkty zapewniły im awans do 1/8 finału, czyniąc tę niespodziankę jeszcze większą.

Mecz rozpoczął się wymarzenie dla Gruzji, która już w 2. minucie objęła prowadzenie. Na listę strzelców wpisał się Kwicha Kvaratskhelia, dając prowadzenie swojej drużynie nad faworyzowaną Portugalią

Strzał zawodnika Napoli był jedynym celnym uderzeniem Gruzji w pierwszej połowie. Portugalia dominowała na boisku, jednak Cristiano Ronaldo i jego koledzy nie potrafili przełożyć przewagi na bramki. Duże kontrowersje wzbudzały również decyzje sędziego Sandro Schärera, który popełniał ewidentne błędy.

Obraz meczu w drugiej połowie niewiele się zmienił, choć Gruzja była nieco bardziej ośmielona, a Portugalia nie grała już tak ofensywnie. W 53. minucie jeden z graczy Gruzji został sfaulowany w polu karnym Portugalii. Sędzia dość długo analizował to na VAR, ale zdecydował się na podyktowanie jedenastki. „Wapno” na gola zamienił Georges Mikautadze.

Gruzja utrzymała wynik do końca spotkania, puentując tym samym potężną niespodziankę. Wynik ten sprawia, że Gruzini rzutem na taśmę meldują się w 1/8 finału Euro 2024. Portugalia już wcześniej miała pewny awans z pierwszego miejsca.