Euro 2012: Chorwaci o krok od finałów!

Ligi w Europie Świat

Chorwacja po wyjazdowym zwycięstwie 3:0 nad Turcją, jest już bardzo blisko gry w finałach przyszłorocznego Euro. Bramki dla Chorwatów strzelali Ivica Olić, Mario Mandżukić i Vedran Corluka.

– Mamy przed sobą wielkie zadanie i musimy dać z siebie wszystko, aby móc spojrzeć po meczu naszej rodzinie, przyjaciołom i kibicom w oczy – tak motywował przed meczem swoich kolegów kapitan Chorwatów Darijo Srna, który zaliczył dwie asysty.

Trzeba powiedzieć, że te słowa bardzo zmotywowały gości, którzy już w 2. minucie zburzyli plan taktyczny Guusa Hiddinka za sprawą gola zdobytego przez Ivicę Olica. Świetnie dograł piłkę w tej sytuacji Vedran Corluka. – Zachowanie czystego konta jest dla nas najważniejsze. Musimy uniemożliwić rywalom swobodne rozgrywanie piłki. Myślę, że spotkanie będzie bardzo wyrównane – przestrzegał Hiddink. Jak się okazało, nic bardziej mylnego.

Już po pół godzinie gry na 2:0 podwyższył Mandżukić, który wykorzystał podanie Srny. Kilka minut po przerwie kolejną bramkę zdobyli Chorwaci. Tym razem do siatki Volkana Demirela trafił Corluka, a otwierające podanie znowu zaliczył Srna. Także sprawdziły się przedmeczowe słowa strzelca ostatniego gola. – Nie trzeba nas dodatkowo motywować, wystarczającym bodźcem jest sam wyjazd na euro. Zagramy najlepiej jak potrafimy – mówił obrońca Tottenhamu.

Wygrana praktycznie zapewnia gościom występy na boiskach w Polsce i na Ukrainie.

Turcja – Chorwacja 0:3 (0:2)
0:1 – Olić (2′)
0:2 – Mandżukic (32′)
0:3 – Corluka (51′)

Turcja: V. Demirel – H. Balta, E. Korkmaz, G. Kacar, S. Inan (69. M. Topal) – E. Belozoglu, A. Turan, H. Altintop, S. Sarioglu, G. Gonul ( G. Tore) – B. Yilmaz (81. U. Bulut)
Trener: G. Hiddink

Chorwacja: Pletikosa – Simunic, Corluka, Schildenfeld, Vida – Srna, Rakitic (83. Pranjic), Modric, Dujmovic – Olic (85. Jelavic), Mandżukic (90. Eduardo)
Trener: S. Bilic

Żółte kartki: H. Balta, E. Belozoglu, S. Sarioglu, A. Turan – Corluka, Dujmovic, Olic