Euro 2012: Bośnia rozbita w Lizbonie

Ligi w Europie Świat

Choć w ostatnim meczu barażowym Portugalia rozbiła Bośnię aż 6:2, ekipa z Bałkanów nie zasłużyła na tak wysoki wymiar kary. W pewnym momencie Bośniacy byli o krok od dogonienia Seleccao.

Przed wtorkowym meczem rewanżowym ani bukmacherzy, ani dziennikarze nie dawali reprezentacji Bośni i Hercegowiny większych szans na osiągnięcie korzystnego wyniku dającego awans do Euro 2012. Wprawdzie w Zenicy przed czterema dniami padł bezbramkowy remis, ale okoliczności (chociażby fatalny stan murawy) nakazywały sądzić, że na stadionie Światła w Lizbonie Selecção Bośniaków rozjedzie bez najmniejszych problemów.

I rzeczywiście, już w pierwszych minutach Portugalczycy zepchnęli Bośniaków do głębokiej defensywy. Ekipa z Bałkanów, której głównym atutem była właśnie gra obronna, gola straciła jednak już osiem minut po pierwszym gwizdku. Bramkę zdobył Cristiano Ronaldo. Gdy Nani podwyższył wynik na 2:0 wydawało się, że było po meczu. Nic z tego – tuż przed przerwą gola kontaktowego zdobył z rzutu karnego Zvjezdan Misimović.

Bośniacy gonili Portugalczyków aż do 65. minuty, jednak gol na 2:3 autorstwa Spahicia był ostatnim, jaki udało się zdobyć Bośniakom w wyjazdowym meczu. Później do głosu doszli gospodarze, którzy urządzili sobie prawdziwy strzelecki festiwal. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 6:2.

Portugalia jest więc ostatnią ekipą, która uzyskała awans na Euro 2012.

Portugalia – Bośnia i Hercegowina 6:2 (2:1)
1:0 – C.Ronaldo (8′)
2:0 – Nani (24′)
2:1 – Misimović (41′)
3:1 – C.Ronaldo (53′)
3:2 – Spahić (65′)
4:2 – Postiga (72′)
5:2 – Veloso (80′)
6:2 – Postiga (82′)

Portugalia: Patricio – Pereira, Alves, Pepe, Coentrao – Nani (83. Quaresma), Mireles (53. Micael), Veloso, Moutinho, C.Ronaldo – Postiga (84. Martins)
Trener: Paulo Bento

Bośnia: Begović – Zahirović, Jahić, Spahić, Papac – Rahimić (56. Maletić), Medunjanin – Pjanić (67. Besić), Misimović, Lulić – Dżeko
Trener: Safet Susić

Żółte kartki: Coentrao, Postiga (Portugalia) – Medunjanin, Rahimić, Spahić, Dżeko, Papac (Bośnia)