TOP77 – klasyfikacja najlepszych polskich piłkarzy. Środkowi i defensywni pomocnicy
Dawniej, w czasach wyjątkowej prosperity polskiego futbolu, ułożenie nawet TOP 110 nie nastręczało trudności. Sama krajowa liga dostarczała obszernego materiału. Dziś w tejże karty rozdają obcokrajowcy, rodzimi futboliści na wielu pozycjach zostali zmarginalizowani. Dlatego od pewnego już czasu klasyfikujemy tylko 77 najlepszych polskich piłkarzy na poszczególnych pozycjach i chyba jest to liczba optymalna i miarodajna.
Grzegorz Krychowiak jest czołowym zawodnikiem i opoką reprezentacji Polski (foto. Łukasz Skwiot)
ŚRODKOWI I DEFENSYWNI POMOCNICY
Środkiem pomocy w polskiej piłce rządzi obecnie Krychowiak. Jeśli jeszcze rok temu były co do tego jakiekolwiek wątpliwości, zawodnik Lokomotiwu rozwiał je w ciągu minionych 12 miesięcy. 29-latek ma za sobą być może najlepszy rok w karierze, a na pewno – najskuteczniejszy. W 39 meczach moskiewskiej drużyny strzelił 10 goli, z czego aż 9 w drugim półroczu. Reprezentantowi Polski posłużyło przesunięcie bliżej bramki przeciwnika: Krychowiak jako szóstka prochu już by nie wymyślił, natomiast w roli ósemki awansował w naszym zestawieniu z klasy reprezentacyjnej do międzynarodowej.
Przełomowy rok ma za sobą Bielik, który ugruntował rolę w seniorskiej piłce. Wiosną pomógł Charltonowi awansować do Championship, a podczas młodzieżowych mistrzostw Europy był najlepszym piłkarzem drużyny prowadzonej przez Czesława Michniewicza. Druga połowa roku również przyniosła pozytywne dla 21-latka wiadomości: Derby County zapłaciło za niego około 8 milionów funtów, a Jerzy Brzęczek zaprosił na wrześniowe zgrupowanie reprezentacji. Występami przeciwko Słowenii i Austrii w dobrym stylu przywitał się z kadrą, a meczem z Izraelem na pewno swej pozycji nie osłabił. Jest poważnym kandydatem do gry w podstawowym składzie podczas Euro 2020.
Góralski na wysoką lokatę zapracował przede wszystkim dwoma udanymi, jesiennymi meczami w drużynie narodowej. Klich lepiej niż w reprezentacji, spisywał się w barwach Leeds United. Linetty w drugiej połowie roku wypadł z kadry, co nie znaczy, że nie znajduje się już w kręgu zainteresowań
selekcjonera. Po październikowej kontuzji forma piłkarza Sampdorii zwyżkowała i niewykluczone, że powalczy on o wyjazd na mistrzostwa Europy. Gol dostarczył argumentów, aby być najwyżej sklasyfikowanym z grona środkowych pomocników grających w Ekstraklasie. Z kolei Augustyniak to nowa i ciekawa postać w naszym rankingu. Piłkarzem nieco zapomnianym w tym towarzystwie jest Murawski, tymczasem 25-latek trzyma poziom. Wiosną był podstawowym zawodnikiem Palermo, a po przeprowadzce do Turcji stał się ważną postacią Denizlisporu.
„Liczymy, że w następnym notowaniu będzie jeszcze wyżej – pewnie już nie jako piłkarz Górnika Zabrze” – tak pisaliśmy o trzecim przed rokiem Szymonie Żurkowskim. Sprawdziła się tylko zmiana klubu. Jesień spędzona na ławce Fiorentiny zdegradowała 22-latka aż o dziewięć pozycji.
KLASA MIĘDZYNARODOWA
1. Grzegorz KRYCHOWIAK (1)
90, Lokomotiw Moskwa – ROS
KLASA REPREZENTACYJNA
2. Krystian BIELIK (12*)
98, Charlton Athletic – ANG/Derby County- ANG
3. Jacek GÓRALSKI (6)
92, Łudogorec Razgrad – BUŁ
KLASA KRAJOWA
4. Mateusz KLICH (2)
90, Leeds United – ANG
5. Karol LINETTY (4)
95, Sampdoria Genua – WŁO
6. Rafał AUGUSTYNIAK (-)
93, Miedź Legnica/ Urał Jekaterynburg – ROS
7. Janusz GOL (-)
85, Cracovia
8. Radosław MURAWSKI (14)
94, US Palermo – WŁO/Denizlispor – TUR
9. Bartosz SLISZ (-)
99, Zagłębie Lubin
10. Krzysztof MĄCZYŃSKI (-)
87, Śląsk Wrocław
11. Patryk DZICZEK (11)
98, Piast Gliwice/US Salernitana – WŁO
12. Szymon ŻURKOWSKI (3)
97, Górnik Zabrze/ AC Fiorentina – WŁO
13. Filip JAGIEŁŁO (-)
97, Zagłębie Lubin/ Genoa CFC – WŁO
14. Jarosław KUBICKI (12)
95, Lechia Gdańsk
*Klasyfikowany na innej pozycji – środku obrony.
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ RÓWNIEŻ W TYGODNIKU „PIŁKA NOŻNA” (NR 52-53/2019)