Przejdź do treści
Polska w budowie, czyli cały kraj stawia stadiony (cz. 1)

Polska Ekstraklasa

Polska w budowie, czyli cały kraj stawia stadiony (cz. 1)

Nie, wcale nie zamierzamy tu robić darmowej reklamy Platformie Obywatelskiej, dla której „Polska w budowie” była jednym z haseł wypisanych na sztandarach podczas kampanii wyborczej. Uznaliśmy, że warto zajrzeć do kilku polskich miast i sprawdzić jak postępują w nich prace na budowach nowych stadionów. Jak się okazało, nie tylko w miastach-gospodarzach EURO 2012 staną lub już stanęły naprawdę piękne areny. Oto pierwsza część naszego zestawienia.

W Tychach zburzono już stary obiekt. Teraz pójdzie już z górki / foto: gkstychy.info

Stępiński wyklęty. „Widzew pokrzywdzony? Sam zrobił to samo!” – KLIKNIJ!

Nie idźmy tą drogą! Płacimy krocie piłkarzom, a jakości i sukcesów nadal brak! – KLIKNIJ!

Naszą podróż po kraju zaczynamy od Chorzowa. Po części z ogromnego sentymentu, ale głównie dlatego, że to Stadion Śląski był w przeszłości świadkiem największych sukcesów reprezentacji Polski. Wydawało się więc, że gdy w październiku 2009 roku ruszyła modernizacja chorzowskiego giganta, to na naszych oczach dojdzie do przeobrażenia brzydkiego kaczątka w naprawdę pięknego łabędzia. Niestety, nieco ponad rok po rozpoczęciu prac budowlanych na obiekcie doszło do potężnej awarii, której efektem jest to, że do dzisiaj w Kotle Czarownic nie się nie dzieje, winnych jak nie było, tak nie ma, a termin ukończenia przebudowy jest tak samo mglisty, jak ten, w którym polski zespół zdoła awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wiadomo tyle, że władze województwa, ministerstwo sportu i PZPN chcą, by saga dotycząca wadliwych „krokodyli” na Stadionie Śląskim się zakończyła, na obiekt wrócili budowlańcy i już za kilkanaście miesięcy wrócili tam piłkarze. Cóż, dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane i oczekujemy konkretów.

O te łatwo jednak nie będzie, a Kocioł Czarownic zaczyna powoli przypominać kocioł bez dna. Obecnie szacuje się, że koszt modernizacja obiektu wyniesie 465 milionów złotych, ale im dłuższy przestój, tym koszty będą większe. – Przede wszystkim musimy negocjować z projektantem zmiany dotyczące zadaszenia. Musimy też znaleźć pieniądze na kontynuację inwestycji, a do tego potrzebne jest 120 mln zł. Pewnie będą to pieniądze z budżetu województwa – mówił jeszcze w lutym Michał Sachs, dyrektor biura ds. modernizacji Stadionu Śląskiego podczas rozmowy z „Dziennikiem Zachodnim”.


Tak ma wyglądać Stadion Śląski po przebudowie / foto: stadionslaski.pl

Jeśli ktoś ma taką potrzebę, to TUTAJ może na żywo śledzi postępy prac, a właściwie ich brak. Chciałoby się zanucić „Jaki tu spokój, na na na. Nic się nie dzieje, na na na na”, ale akurat w tym przypadku piosenka ma wyjątkowo gorzki smak.

Stadion Śląski w Chorzowie
Przewidywana pojemność: 55 tys.
Projektant: GMP Architekten
Wykonawca: Hochtief Polska
Data ukończenia: nieznana
Szacowany koszt: około 500 mln



Zostajemy na Śląsku i po kilku dziesięciominutowej podróży docieramy do Tychów. Jako, że jest to moje rodzinne miasto, to cały projekt jest szczególnie bliski memu sercu. Po dwóch rundach przetargów (w tym jednym zaskarżonym i unieważnionym), sporym poślizgu i cięciach budżetowych w końcu rozpoczęto prace. Zanim jednak nowy stadion GKS-u Tychy będzie mógł zacząć rosnąć w górę, budowlańcy musieli zrównać z ziemią stary obiekt. Setki ciężarówek wywiezionego gruzu i tysiące godzin prac wyburzeniowych, ale jak przekonują w Tychach, ma się opłacać.

– To dla nas bardzo ważny dzień. Budowa stadionu jest jednym z głównych celów, do jakich została powołana spółka Tyski Sport. Przed nami czas wytężonej pracy, na której efekt końcowy na pewno warto będzie poczekać – powiedziała Alina Sowa, prezes spółki Tyski Sport.

Stadion Miejski w Tychach
Przewidywana pojemność: 15 tys.
Projektant: Perbo-Projekt
Wykonawca: Mostostal Warszawa
Data ukończenia: 2015 roku
Szacowany koszt: 128,9 mln



Wsiadamy do samochodu i błyskawicznie zjawiamy się w Zabrzu. Jeśli by trzymać się pierwotnego planu, to piłkarze Górnika powinni już od kilku tygodni grać na swoim nowym obiekcie. Powinni, ale niedotrzymywanie terminów budów w naszym kraju, to już chyba taka świecka tradycja, więc przy Roosevelta uznali, że nie wypada się z niej wyłamywać. Termin oddania obiektu przeniesiono z kwietnia na wrzesień, ale już wiadomo, że i tej daty nie uda się dotrzymać. Kiedy więc kibice 14-krotnych mistrzów Polski będą mogli rozsiąść się wygodnie na trybunach swojego nowego stadionu? Najwcześniej na wiosnę 2014 roku, ale od razu ostrzegamy – lepiej nie przywiązujcie zbyt dużej nadziei do tej daty?


Obiekt Górnika pięknieje z dnia na dzień / foto: stadion-zabrze.pl

Wiemy, że budowa wymaga wyrzeczeń. Na pewno jest to dla nas ważna wiadomość, bo czeka nas kolejna runda grania dla zaledwie 3000 ludzi, czyli brak przychodów z dnia meczowego. Niczego jednak nie zmienimy – powiedział 17 kwietnia prezes Górnika, Artur Jankowski podczas rozmowy z dziennikiem „SPORT”. – Dobrze, że obecnie prace trwają zgodnie z planem i wiosną 2014 stadion będzie. To dziś – w trudnej sytuacji gospodarczej – jest najważniejsze, dlatego nie dramatyzujemy. Choć zdajemy sobie sprawę z rozczarowania kibiców. Najbliższą jesień musimy wspólnie wszyscy przetrwać – dodał.

Stadion Miejski w Zabrzu im. Ernesta Pohla
Przewidywana pojemność: 31,871 tys.
Projektant: Konsorcjum firm, którego liderem jest GMT Sp. z o.o.
Wykonawca: Polimpex-Mostostal
Data ukończenia: wiosna 2014 roku
Szacowany koszt: 192 mln



Zawracamy i z Zabrza przenosimy się do Bielska. Także tam trwa budowa stadionu na miarę najwyższej klasy rozgrywek. Może się jednak zdarzyć tak, że bielszczanie swój nowy obiekt będą otwierać i owszem, ale na zapleczu ekstraklasy. Zostawmy jednak dywagację i skupmy się na samym stadionie. Obecny mogący pomieścić zaledwie 3 tysiące widzów ma zostać zastąpiony nowoczesnym obiektem na ponad 15 tysięcy miejsc. Oczywiście i w tym przypadku nie udało się uniknąć poślizgu. Chodzi o trybunę północną, która miała zostać oddana do użytku w maju tego roku, ale już wiadomo, że w obecnym sezonie kibice na nią nie wejdą.

– Do wykonania pozostały jeszcze: ścianki działowe, zaplecze energetyczne oraz pokrycie dachu elementami poliwęglanowymi. Problem jest jedynie z tym ostatnim elementem. W okresie pomiędzy rozstrzygnięciem przetargu, a realizacją inwestycji zmieniły się przepisy dotyczące wykorzystania poliwęglanu trzeba było wystąpić do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej z wnioskiem o uzgodnienie tej kwestii – tłumaczył rzecznik bielskiego Urzędu Miejskiego, Tomasz Ficoń.

Stadion Miejski w Bielsku-Białej
Przewidywana pojemność: 15 tys.
Projektant: ATJ Architekci
Wykonawca: BPBP
Data ukończenia: jesień 2014 roku
Szacowany koszt: 92,4 mln



Warto odwiedzić także i stolicę województwa, czyli Katowice, chociaż jeśli ktoś spodziewał się, że praca tam wre, a budowlańcy uwijają się jak w ukropie, ten nieco się rozczaruje. Firma Bauren miała czas do końca kwietnia, by przygotować projekt i trzeba przyznać, że wywiązała się ze swojego zadania bez zarzutu. Na papierze stadion wygląda naprawdę pięknie. Docelowo ma zasiąść na nim ponad 21 tysięcy widzów, a koszt jego wybudowania to 160 milionów złotych. Kiedy jednak zostanie wyłoniony wykonawca, kiedy zostanie wbita pierwsza łopata na budowie i w końcu, kiedy obiekt zostanie ukończony? Nie wiadomo i jeszcze trochę poczekamy z poznaniem odpowiedzi na te pytania.

Wizualizacja nowego stadionu w Katowicach

Stadion Miejski w Katowicach
Przewidywana pojemność: 21,282 tys.
Projektant: Bauren
Wykonawca: nieznany
Data ukończenia: nieznana
Szacowany koszt: 160 mln



Pierwszą część podróży portalu PilkaNożna.pl kończymy na ścianie wschodniej, czyli w Lublinie. Co prawda miejscowy Motor nie ma w najbliższym czasie szans na grę w T-Mobile Ekstraklasie, ale cóż z tego, władze miasta uznały, że postawią sobie kosztowny pomnik i stąd pomysł na budowę ponad 15-tysięcznego obiektu. Koszt całej inwestycji ma wynieść 140 milionów złotych, z czego aż 67 milionów ma pochodzić z dotacji Unii Europejskiej. Prace przebiegają bardzo szybko i sprawnie, ale inaczej być nie może, ponieważ każdy tydzień opóźnienia mógłby kosztować miasto utratę dofinansowania z UE, a to mogłoby z kolei pogrzebać cały projekt już na starcie. Co ciekawe i godne pochwały, wraz ze stadionem, właściwie tuż obok niego powstaną dwa pełnowymiarowe boiska treningowe. Jedno o nawierzchni naturalnej, drugie sztucznej. Wszystko więc wskazuje, że Motor będzie miał naprawdę dobrą bezę treningową.

– Prace są prowadzone zgodnie z przyjętym harmonogramem. Otwarcie nowego stadionu planujemy na przełomie sierpnia i września 2014 roku – powiedział Karol Kieliszek, pracownik biura prasowego lubuskiego ratusza.

Wizualizacja nowego stadionu w Lublinie

Stadion Miejski w Lublinie
Przewidywana pojemność: 15,5 tys.
Projektant: Estudio Lamela
Wykonawca: Budimex
Data ukończenia: jesień 2014 roku
Szacowany koszt: 140 mln

Grzegorz Garbacik
PilkaNożna.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 18/2025

Nr 18/2025

Polska Ekstraklasa

To on zastąpi Simundzę w Śląsku?

Wiadomo już, że Śląsk Wrocław przyszłą kampanię spędzi w Betclic 1. lidze. Wiele wskazuje na to, że klub ze stolicy Dolnego Śląska opuści Ante Simundza. Schedę po słoweńskim szkoleniowcu przejąć może Szymon Grabowski.

2024.08.11 Gdansk
Pilka nozna PKO Ekstraklasa sezon 2024/2025
Lechia Gdansk - KGHM Zaglebie Lubin
N/z Szymon Grabowski (Trener Head Coach)
Foto Tomasz Folta / PressFocus

2024.08.11 Gdansk
Football PKO Ekstraklasa season 2024/2025
Lechia Gdansk - KGHM Zaglebie Lubin
Szymon Grabowski (Trener Head Coach)
Credit: Tomasz Folta / PressFocus
Czytaj więcej

Polska Ekstraklasa

Żewłakow jasno o decyzji Feio w meczu z Lechem. „Byłem zaskoczony”

Michał Żewłakow po spotkaniu Legia Warszawa – Lech Poznań podzielił się swoim spojrzeniem na jeden z personalnych wyborów podjętych przez trenera Goncalo Feio.

2025.04.06 Zabrze
Pilka nozna PKO Ekstraklasa sezon 2024/2025
Gornik Zabrze - Legia Warszawa
N/z Michal Zewlakow
Foto Mateusz Sobczak / PressFocus

2025.04.06 Zabrze
Football Polish League PKO Ekstraklasa season 2024/2025
Gornik Zabrze - Legia Warszawa
Michal Zewlakow
Credit: Mateusz Sobczak / PressFocus
Czytaj więcej

Polska Ekstraklasa

Kovacević zostanie w Legii? Legia może wykorzystać klauzulę

Wypożyczenie Vladana Kovacevicia ze Sportingu Lizbona do Legii Warszawa dobiegnie końca w czerwcu. Nie jest jednak powiedziane, że Serb nie zostanie w stolicy na dłużej.

London, England, 17th April 2025. Vladan Kovacevic of Legia Warsaw clears the ball under pressure from Tyrique George of Chelsea during the Chelsea vs Legia Warsaw UEFA Europa Conference League match at Stamford Bridge, London. Picture credit should read: Paul Terry / Sportimage EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or live services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. SPI_030_PT_Chelsea_Legia_Warsaw SPI-3845-0030
2025.04.17 Londyn
pilka nozna , Liga Konferencji
Chelsea Londyn - Legia Warszawa
Foto IMAGO/PressFocus

!!! POLAND ONLY !!!
Czytaj więcej

Polska Ekstraklasa

SKRÓT MECZU: Legia Warszawa 0:1 Lech Poznań

Kolejorz pokonał Wojskowych po kapitalnym trafieniu autorstwa Aliego Gholizadeha. Zobaczcie najciekawsze momenty tego spotkania.

SKRÓT MECZU: Legia Warszawa 0:1 Lech Poznań
Czytaj więcej

Polska Ekstraklasa

Podstawowy gracz Legii na dłużej w klubie! Sam potwierdził przedłużenie kontraktu

Istotne doniesienia dla sympatyków Legionistów! Dotyczą one podpisania nowej umowy przez jednego z graczy pierwszego zespołu.

2024.11.28 Nikozja Cypr
pilka nozna Liga Konferencji UEFA
Omonia Nikozja - Legia Warszawa
N/z Pawel Wszolek Rafal Augustyniak Jordan Majchrzak Mateusz Szczepaniak Bartosz Kapustka
Foto Wojciech Dobrzynski / Legionisci.com / PressFocus

2024.11.28 Nicosia Lefkosia Cyprus
football UEFA Conference League
FC Omonia Nicosia - Legia Warsaw

Credit: Wojciech Dobrzynski / Legionisci.com / PressFocus
Czytaj więcej