Polska w budowie, czyli cały kraj stawia stadiony (cz. 1)
Nie, wcale nie zamierzamy tu robić darmowej reklamy Platformie Obywatelskiej, dla której „Polska w budowie” była jednym z haseł wypisanych na sztandarach podczas kampanii wyborczej. Uznaliśmy, że warto zajrzeć do kilku polskich miast i sprawdzić jak postępują w nich prace na budowach nowych stadionów. Jak się okazało, nie tylko w miastach-gospodarzach EURO 2012 staną lub już stanęły naprawdę piękne areny. Oto pierwsza część naszego zestawienia.
W Tychach zburzono już stary obiekt. Teraz pójdzie już z górki / foto: gkstychy.info
Naszą podróż po kraju zaczynamy od Chorzowa. Po części z ogromnego sentymentu, ale głównie dlatego, że to Stadion Śląski był w przeszłości świadkiem największych sukcesów reprezentacji Polski. Wydawało się więc, że gdy w październiku 2009 roku ruszyła modernizacja chorzowskiego giganta, to na naszych oczach dojdzie do przeobrażenia brzydkiego kaczątka w naprawdę pięknego łabędzia. Niestety, nieco ponad rok po rozpoczęciu prac budowlanych na obiekcie doszło do potężnej awarii, której efektem jest to, że do dzisiaj w Kotle Czarownic nie się nie dzieje, winnych jak nie było, tak nie ma, a termin ukończenia przebudowy jest tak samo mglisty, jak ten, w którym polski zespół zdoła awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wiadomo tyle, że władze województwa, ministerstwo sportu i PZPN chcą, by saga dotycząca wadliwych „krokodyli” na Stadionie Śląskim się zakończyła, na obiekt wrócili budowlańcy i już za kilkanaście miesięcy wrócili tam piłkarze. Cóż, dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane i oczekujemy konkretów.
O te łatwo jednak nie będzie, a Kocioł Czarownic zaczyna powoli przypominać kocioł bez dna. Obecnie szacuje się, że koszt modernizacja obiektu wyniesie 465 milionów złotych, ale im dłuższy przestój, tym koszty będą większe. – Przede wszystkim musimy negocjować z projektantem zmiany dotyczące zadaszenia. Musimy też znaleźć pieniądze na kontynuację inwestycji, a do tego potrzebne jest 120 mln zł. Pewnie będą to pieniądze z budżetu województwa – mówił jeszcze w lutym Michał Sachs, dyrektor biura ds. modernizacji Stadionu Śląskiego podczas rozmowy z „Dziennikiem Zachodnim”.
Tak ma wyglądać Stadion Śląski po przebudowie / foto: stadionslaski.pl
Jeśli ktoś ma taką potrzebę, to TUTAJ może na żywo śledzi postępy prac, a właściwie ich brak. Chciałoby się zanucić „Jaki tu spokój, na na na. Nic się nie dzieje, na na na na”, ale akurat w tym przypadku piosenka ma wyjątkowo gorzki smak.
Stadion Śląski w Chorzowie Przewidywana pojemność: 55 tys. Projektant: GMP Architekten Wykonawca: Hochtief Polska Data ukończenia: nieznana Szacowany koszt: około 500 mln
—
Zostajemy na Śląsku i po kilku dziesięciominutowej podróży docieramy do Tychów. Jako, że jest to moje rodzinne miasto, to cały projekt jest szczególnie bliski memu sercu. Po dwóch rundach przetargów (w tym jednym zaskarżonym i unieważnionym), sporym poślizgu i cięciach budżetowych w końcu rozpoczęto prace. Zanim jednak nowy stadion GKS-u Tychy będzie mógł zacząć rosnąć w górę, budowlańcy musieli zrównać z ziemią stary obiekt. Setki ciężarówek wywiezionego gruzu i tysiące godzin prac wyburzeniowych, ale jak przekonują w Tychach, ma się opłacać.
– To dla nas bardzo ważny dzień. Budowa stadionu jest jednym z głównych celów, do jakich została powołana spółka Tyski Sport. Przed nami czas wytężonej pracy, na której efekt końcowy na pewno warto będzie poczekać – powiedziała Alina Sowa, prezes spółki Tyski Sport.
Stadion Miejski w Tychach
Przewidywana pojemność: 15 tys. Projektant: Perbo-Projekt Wykonawca: Mostostal Warszawa Data ukończenia: 2015 roku Szacowany koszt: 128,9 mln
—
Wsiadamy do samochodu i błyskawicznie zjawiamy się w Zabrzu. Jeśli by trzymać się pierwotnego planu, to piłkarze Górnika powinni już od kilku tygodni grać na swoim nowym obiekcie. Powinni, ale niedotrzymywanie terminów budów w naszym kraju, to już chyba taka świecka tradycja, więc przy Roosevelta uznali, że nie wypada się z niej wyłamywać. Termin oddania obiektu przeniesiono z kwietnia na wrzesień, ale już wiadomo, że i tej daty nie uda się dotrzymać. Kiedy więc kibice 14-krotnych mistrzów Polski będą mogli rozsiąść się wygodnie na trybunach swojego nowego stadionu? Najwcześniej na wiosnę 2014 roku, ale od razu ostrzegamy – lepiej nie przywiązujcie zbyt dużej nadziei do tej daty?
Obiekt Górnika pięknieje z dnia na dzień / foto: stadion-zabrze.pl
Wiemy, że budowa wymaga wyrzeczeń. Na pewno jest to dla nas ważna wiadomość, bo czeka nas kolejna runda grania dla zaledwie 3000 ludzi, czyli brak przychodów z dnia meczowego. Niczego jednak nie zmienimy – powiedział 17 kwietnia prezes Górnika, Artur Jankowski podczas rozmowy z dziennikiem „SPORT”. – Dobrze, że obecnie prace trwają zgodnie z planem i wiosną 2014 stadion będzie. To dziś – w trudnej sytuacji gospodarczej – jest najważniejsze, dlatego nie dramatyzujemy. Choć zdajemy sobie sprawę z rozczarowania kibiców. Najbliższą jesień musimy wspólnie wszyscy przetrwać – dodał.
Stadion Miejski w Zabrzu im. Ernesta Pohla Przewidywana pojemność: 31,871 tys. Projektant: Konsorcjum firm, którego liderem jest GMT Sp. z o.o. Wykonawca: Polimpex-Mostostal Data ukończenia: wiosna 2014 roku Szacowany koszt: 192 mln
—
Zawracamy i z Zabrza przenosimy się do Bielska. Także tam trwa budowa stadionu na miarę najwyższej klasy rozgrywek. Może się jednak zdarzyć tak, że bielszczanie swój nowy obiekt będą otwierać i owszem, ale na zapleczu ekstraklasy. Zostawmy jednak dywagację i skupmy się na samym stadionie. Obecny mogący pomieścić zaledwie 3 tysiące widzów ma zostać zastąpiony nowoczesnym obiektem na ponad 15 tysięcy miejsc. Oczywiście i w tym przypadku nie udało się uniknąć poślizgu. Chodzi o trybunę północną, która miała zostać oddana do użytku w maju tego roku, ale już wiadomo, że w obecnym sezonie kibice na nią nie wejdą.
– Do wykonania pozostały jeszcze: ścianki działowe, zaplecze energetyczne oraz pokrycie dachu elementami poliwęglanowymi. Problem jest jedynie z tym ostatnim elementem. W okresie pomiędzy rozstrzygnięciem przetargu, a realizacją inwestycji zmieniły się przepisy dotyczące wykorzystania poliwęglanu trzeba było wystąpić do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej z wnioskiem o uzgodnienie tej kwestii – tłumaczył rzecznik bielskiego Urzędu Miejskiego, Tomasz Ficoń.
Stadion Miejski w Bielsku-Białej Przewidywana pojemność: 15 tys. Projektant: ATJ Architekci Wykonawca: BPBP Data ukończenia: jesień 2014 roku Szacowany koszt: 92,4 mln
—
Warto odwiedzić także i stolicę województwa, czyli Katowice, chociaż jeśli ktoś spodziewał się, że praca tam wre, a budowlańcy uwijają się jak w ukropie, ten nieco się rozczaruje. Firma Bauren miała czas do końca kwietnia, by przygotować projekt i trzeba przyznać, że wywiązała się ze swojego zadania bez zarzutu. Na papierze stadion wygląda naprawdę pięknie. Docelowo ma zasiąść na nim ponad 21 tysięcy widzów, a koszt jego wybudowania to 160 milionów złotych. Kiedy jednak zostanie wyłoniony wykonawca, kiedy zostanie wbita pierwsza łopata na budowie i w końcu, kiedy obiekt zostanie ukończony? Nie wiadomo i jeszcze trochę poczekamy z poznaniem odpowiedzi na te pytania.
Wizualizacja nowego stadionu w Katowicach
Stadion Miejski w Katowicach Przewidywana pojemność: 21,282 tys. Projektant: Bauren Wykonawca: nieznany Data ukończenia: nieznana Szacowany koszt: 160 mln
—
Pierwszą część podróży portalu PilkaNożna.pl kończymy na ścianie wschodniej, czyli w Lublinie. Co prawda miejscowy Motor nie ma w najbliższym czasie szans na grę w T-Mobile Ekstraklasie, ale cóż z tego, władze miasta uznały, że postawią sobie kosztowny pomnik i stąd pomysł na budowę ponad 15-tysięcznego obiektu. Koszt całej inwestycji ma wynieść 140 milionów złotych, z czego aż 67 milionów ma pochodzić z dotacji Unii Europejskiej. Prace przebiegają bardzo szybko i sprawnie, ale inaczej być nie może, ponieważ każdy tydzień opóźnienia mógłby kosztować miasto utratę dofinansowania z UE, a to mogłoby z kolei pogrzebać cały projekt już na starcie. Co ciekawe i godne pochwały, wraz ze stadionem, właściwie tuż obok niego powstaną dwa pełnowymiarowe boiska treningowe. Jedno o nawierzchni naturalnej, drugie sztucznej. Wszystko więc wskazuje, że Motor będzie miał naprawdę dobrą bezę treningową.
– Prace są prowadzone zgodnie z przyjętym harmonogramem. Otwarcie nowego stadionu planujemy na przełomie sierpnia i września 2014 roku – powiedział Karol Kieliszek, pracownik biura prasowego lubuskiego ratusza.
Wizualizacja nowego stadionu w Lublinie
Stadion Miejski w Lublinie
Przewidywana pojemność: 15,5 tys.
Projektant: Estudio Lamela Wykonawca: Budimex Data ukończenia: jesień 2014 roku Szacowany koszt: 140 mln
Wiadomo już, że Śląsk Wrocław przyszłą kampanię spędzi w Betclic 1. lidze. Wiele wskazuje na to, że klub ze stolicy Dolnego Śląska opuści Ante Simundza. Schedę po słoweńskim szkoleniowcu przejąć może Szymon Grabowski.
Żewłakow jasno o decyzji Feio w meczu z Lechem. „Byłem zaskoczony”
Michał Żewłakow po spotkaniu Legia Warszawa – Lech Poznań podzielił się swoim spojrzeniem na jeden z personalnych wyborów podjętych przez trenera Goncalo Feio.
Kovacević zostanie w Legii? Legia może wykorzystać klauzulę
Wypożyczenie Vladana Kovacevicia ze Sportingu Lizbona do Legii Warszawa dobiegnie końca w czerwcu. Nie jest jednak powiedziane, że Serb nie zostanie w stolicy na dłużej.