Polacy ograli w Wiesbaden Białoruś!

Ligi w Europie Świat

Po trzech remisach z rzędu polska reprezentacja w końcu zwyciężyła. Podopieczni Franciszka Smudy ograli Białoruś.

Franciszek Smuda przed wtorkowym meczem zapowiadał, że w Wiesbaden ostatni raz wyraźnie „zarotuje” składem. I tak po banicji w bloku defensywnym znów oglądać mogliśmy Łukasza Piszczka. Na ławce zasiadł Grzegorz Wojtkowiak, obok Damiena Perquisa walczył Marcin Wasilewski, a od pierwszego gwizdka po boisku biegali Sławomir Peszko, Adrian Mierzejewski oraz Paweł Brożek. W Seulu polska jedenastka wyglądała zupełnie inaczej.

Liżący rany po przegranych eliminacjach reprezentanci Białorusi na płytę boiska w Wiesbaden wyszli delikatnie przytłumieni. Nie dość bowiem, że mecz odbywał się na neutralnym terenie, a jego stawką była przysłowiowa pietruszka, to na dodatek trybuny tego małego obiektu szczelnie wypełnili kibice znad Wisły. Ci w pierwszej połowie mieli powody do radości, bo podopieczni Franciszka Smudy wypracowali sobie wyraźną przewagę.

Gdyby biało – czerwoni wykorzystali wszystkie sytuacje bramkowe, w których należało zachować zimną krew, Białoruś zostałaby rozbita już w pierwszej części gry. Nieskuteczni okazali się jednak Mierzejewski, Wasilewski oraz Perquis. Na całe szczęście w narodowych barwach ponadprzeciętnie prezentuje się ostatnimi czasy Jakub Błaszczykowski. Piłkarz Borussii Dortmund w 31. minucie zabawił się jednym z białoruskich obrońców i bez problemu wpakował piłkę do siatki. Na przerwę schodziliśmy z wynikiem 1:0.

W drugiej połowie obraz płynący z Niemiec nie uległ zmianie. Polacy przeważali (choć nie tak wyraźnie, jak miało to miejsce w pierwszych 45. minutach) i od czasu do czasu stwarzali sobie sytuacje podbramkowe. Całkiem niezła postawa formacji ofensywnej przełożyła się na kolejnego gola. W 69. minucie piłkę w pole karne dośrodkował Sławomir Peszko, a formalności dopełnił Robert Lewandowski.

Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla reprezentacji Polski.

Kolejne spotkanie kadra Franciszka Smudy rozegra równo za miesiąc. Przeciwnikiem biało – czerwonych będzie reprezentacja Włoch. Mecz odbędzie się na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.

Białoruś – Polska 0:2 (0:1)
0:1 Błaszczykowski (31′)
0:2 Lewandowski (69′)

Białoruś: Żewnow (46. Wieriemko) – Szitow (46. Woronkow), Wierchowcow (46. Płoskonny), Martynowicz, Omeljańczuk – Kałaczew, Rudzik (87. Kriwiec), Kulczi, Kisljak, Trubila – Kornilenko (80. Bardachou)

Polska: Fabiański – Piszczek, Wasilewski, Perquis (79. Dudka), Wawrzyniak – Błaszczykowski, Polanski, Murawski (72. Jodłowiec), Mierzejewski (60. Rybus), Peszko (87. Gol) – Brożek (59. Lewandowski)

Żółte kartki: Szitow, Kornilenko, Kałaczew (Białoruś)