Ligi w Europie Świat

PNA: Gabon już w ćwierćfinale

Po niezwykle emocjonującym meczu Gabon pokonał Maroko 3:2 i zapewnił sobie awans do ćwierćfinału Pucharu Narodów Afryki. Marokańczycy po porażce stracili szansę na awans do najlepszej ósemki.
Maroko, które przegrało swój pierwszy mecz na turnieju, przystąpiło do tego meczu z mocnym postanowieniem zdobycia trzech punktów. Swój cel Marokańczycy zrealizowali w 25. minucie, kiedy to po podaniu Younesa Belhandy gola strzelił Houssine Kharja.

Gospodarze Pucharu Narodów Afryki nie zamierzali jednak składać broni i walczyli o odrobienie start. Przez długi czas bili głową w mur, jednak jak już zaczęli strzelać, to powalili swoich rywali na deski. W 77. minucie do wyrównania doprowadził Pierre-Emerick Aubameyang, a kilkadziesiąt sekund później na 2:1 podwyższył Daniel Cousin.

Jeśli jednak ktoś myślał, że Marokańczycy poddadzą się i nie będą walczyć o uratowanie swoich szans na ćwierćfinał, ten grubo się pomylił. W doliczonym czasie gry arbiter podyktował rzut karny dla drużyny Erika Geretsa, którego na gola zamienił Kharja.

Nie był to jednak koniec emocji w tym spotkaniu. W 96. minucie doszło do niemożliwego. Kapitalnym strzałem popisał się Mbananguayu i tym samym zapewnił swojej drużynie awans do fazy pucharowej. W kolejnej rundzie zameldowała się także Tunezja.

Gabon – Maroko 3:2 (0:1)
0:1 – Kharja (25′)
1:1 – Aubameyang (77′)
2:1 – Cousin (79′)
2:2 – Kharja (90′) – rzut karny
3:2 – Mbananguayu (96′)

Gabon: Ovono – Mouele, Ekwa, Manga, Moussono – N’Guema (46. Cousin), Madinda, Poko, Moubamba – Aubameyang, Mouloungui (85. Zita)

Maroko: Lamyaghri – Chretien (73. Alioui), El Kaddouri, Kantari, Benatia – Hermach, Belhanda, Kharja, Carcela (67. Taarabt) – El Arabi (46. Amrabat), Hadji