Po katastrofalnym występie w finałach mistrzostw Europy we Francji w reprezentacji Ukrainy zastała nowa era. Kadencję Andrija Szewczenki można podzielić na dwa etapy: przeciętne lata 2016-17 i bardzo udany okres rozpoczęty w roku 2018.
Andrij Szewczenko jako selekcjoner reprezentacji Ukrainy wygrał 21 z 38 dotychczasowych meczów
Pracę w roli selekcjonera Szewczenko zaczął od eliminacji mundialu. Walcząc o awans na mistrzostwa świata, jednocześnie układał kadrę po swojemu. Wyszło kiepsko: Ukraińcy wygrali tylko połowę spotkań w kwalifikacjach i w trudnej grupie (między innymi z Chorwacją, Islandią oraz Turcją) zajęli dopiero trzecie miejsce. Obrazu głębokiej przeciętności dopełniała kompromitująca przegrana z Maltą w meczu towarzyskim.
Były znakomity napastnik dostał jednak czas i zaufanie od szefów federacji. Pozwolono mu kontynuować budowę reprezentacji, co przyniosło efekty w 2018 roku – ukraiński zespół pewnie wygrał swoją grupę w Lidze Narodów i awansował do dywizji A. Później było jeszcze lepiej. Poniżej prezentujemy pięć najefektowniejszych występów reprezentacji Ukrainy prowadzonej przez Szewczenkę. Wszystkie zostały rozegrane w ciągu ostatnich dwóch lat.
5. Portugalia – Ukraina 0:0 (eliminacje Euro 2020)
Kwalifikacje mistrzostw Europy Ukraińcy zaczęli od najtrudniejszego z możliwych spotkań – zagrali na wyjeździe z obrońcami tytułu. Typowana do zajęcia trzeciego miejsca w grupie drużyna Szewczenki była skazywana na pożarcie w potyczce z Portugalią, do której po kilkumiesięcznej przerwie wracał Cristiano Ronaldo. Tymczasem ukraiński trener miał na tę konfrontację pomysł, zaś wiekowy bramkarz Andrij Piatow rozegrał jeden z najlepszych meczów w karierze. Punkt wywieziony z Lizbony stał się kamieniem węgielnym eliminacyjnego sukcesu reprezentacji Ukrainy.
4. Ukraina – Serbia 5:0 (eliminacje Euro 2020)
We Lwowie gospodarze zagrali koncert. Ukraiński zespół zmiażdżył Serbię, właściwie wybijając jej z głowy marzenia o bezpośrednim awansie na Euro. Popisową partię zaliczyło ofensywne trio w składzie: Jewhen Konoplanka, Roman Jaremczuk oraz Wiktor Cyhankow. To oni zdobyli wszystkie bramki. Po tym zwycięstwie Ukraina zaczęła wyrastać na głównego kontrkandydata Portugalii do wygrania grupy.
3. Ukraina – Szwajcaria 2:1 (Liga Narodów)
W najwyższej dywizji Ligi Narodów Ukraińcy mieli być dostarczycielami punktów. Kto by przypuszczał, że po czterech kolejkach będą mogli realnie myśleć o zajęciu pierwszego miejsca w stawce? Drużyna Szewczenki potwierdziła, że świetne wyniki w eliminacjach mistrzostw Europy nie były chwilową zwyżką formy – rozgrywki zaczęła od triumfu nad Szwajcarią.
2. Ukraina – Portugalia 2:1 (eliminacje Euro 2020)
Tym spotkaniem Ukraińcy wysłali całej Europie sygnał: jesteśmy naprawdę mocni. Będący w komfortowej sytuacji gospodarze zawodów w Kijowie potrzebowali remisu, aby zapewnić sobie pierwsze miejsce w grupie. Postanowili jednak zagrać o pełną pulę – już po 27 minutach prowadzili 2:0. Zespół Szewczenki po raz kolejny prezentował się znakomicie w defensywie, mistrzów kontynentu stać było jedynie na gola Ronaldo po kontrowersyjnym rzucie karnym. W sukcesie nie przeszkodziła Ukrainie nawet konieczność gry w dziesiątkę przez niemal 20 minut po czerwonej kartce dla Tarasa Stepanenki.
1. Ukraina – Hiszpania 1:0 (Liga Narodów)
Ostatni mecz ukraińskiej kadry przed przyjazdem do Chorzowa. Po trzech z rzędu porażkach (w tym bardzo dotkliwej 1:7 z Francją) nikt nie spodziewał się po tej drużynie cudów. Tym bardziej, że reprezentacja Ukrainy była zdziesiątkowana przez kontuzje i zakażenia koronawirusem. A jednak na Stadionie Olimpijskim stała się rzecz niesłychana. Zespół, w którym na środku obrony wystąpił 18-letni Illa Zabarny, pokonał wielką Hiszpanię. Przed wizytą w Kijowie ekipa La Roja pozostawała niepokonana w 15. meczach z rzędu.
Konrad Witkowski