Nagrody Fair Play dla klubów I i II ligi
Dziewięć klubów I i II ligi zostało wyróżnionych nagrodami Fair Play za miniony sezon. Podczas gali w warszawskim hotelu „Jan III Sobieski” oprócz pucharów przyznano także gratyfikacje finansowe.
W I lidze najlepsze były (w tej kolejności): Termalica BRUK–BET Nieczeca, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Górnik Polkowice. W grupie wschodniej II ligi OKS 1945 Olsztyn, Sokół Sokółka i Stal Stalowa Wola. W grupie zachodniej Ruch Zdzieszowice, GKS Tychy i Bałtyk Gdynia. Puchary i nagrody wręczyli prezes PZPN Grzegorz Lato oraz wiceprezes ds. piłkarstwa profesjonalnego Janusz Matusiak.
Przez cały sezon delegaci PZPN po meczach wypełniali „Formularz Fair Play” zawierający sześć kryteriów oceniających zachowanie drużyn: żółte i czerwone kartki, pozytywną grę, zachowanie wobec przeciwników, zachowanie wobec sędziego, zachowanie osób na ławce rezerwowych i zachowanie publiczności. Końcowa ocena drużyny obliczana była poprzez zsumowanie punktów za każde kryterium, a następnie podzielenie przez maksymalną liczbę punktów i pomnożenie wyniku przez dziesięć.
W załączeniu do oceny delegat powinien również był napisać zwięzły komentarz co do zachowania fair play obu drużyn, aby wyjaśnić pozytywne i negatywne aspekty, które wpłynęły na jego ocenę. W ostatnim sezonie rozgrywkowym wprowadzono dodatkową regulację, z której wynika, że w przypadku np. niewłaściwego zachowania kibiców na obiekcie ocena delegata nie może być wyższa niż 3. Takie rozwiązanie wprowadzono, aby kluby, na których obiektach wystąpiły naruszenia porządku przez kibiców miały mniejszą szansę na zdobycie wyróżnienia w ogólnej klasyfikacji.
– Priorytetem obecnego zarządu PZPN stały się sprawy bezpieczeństwa. Chcemy wprowadzić na stadiony nową jakość. Dlatego opracowany został program stewardingu. Chcemy, aby ciężko uzbrojone osoby odpowiedzialne za porządek na trybunach zostały zastąpione przez osoby wyglądające przyjaźnie. Mamy już przeszkolonych 100 trenerów, którzy rozpoczęli w klubach szkolenia dla stewardów. Z każdego klubu na szkolenie zostały oddelegowane po dwie osoby. W tej chwili mamy 650 przeszkolonych stewardów. Chcemy, aby byli obecni na stadionach od początku nowego sezonu. Podczas Euro 2012 na każdym stadionie będzie musiało być 1400 stewardów. Dlatego wiele jeszcze przed nami – mówił Janusz Bińkowski, przewodniczący Wydziału Bezpieczeństwa PZPN na Obiektach Piłkarskich.
Źródło: ASInfo