LKE: Lech z awansem do kolejnej rundy!

Stało się! Mistrz Polski ograł u siebie hiszpański Villareal i zapewnił sobie awans do 1/16 finału LKE bez oglądania się na inne zespoły.

Przed meczem nastroje w Polsce były podzielone. Jedni uważali, że Villareal przyjeżdża tu pewny pierwszego miejsca w tabeli, bez większych motywacji do gry o zwycięstwo i pewnie w składzie odbiegającym od standardowego ustawienia „El Submarino Amarillo”. Drudzy, w opozycji do pierwszych, podkreślali, że to nadal ten sam zespół, który znajduje się w górnej połowie ligi hiszpańskiej i dysponuje kilkunastoma piłkarzami wysokiej europejskiej klasy. Rację miały oba obozy.

W pierwszej połowie ekipa Quique Setiena stworzyła sobie kilka groźnych sytuacji, w których widać było dużą jakość zawodników z Półwyspu Iberyjskiego. Skrórę poznaniakom często musiał ratować Filip Bednarek. Z drugiej jednak strony, swoje do powiedzenia w ofensywie miał również Lech, który potrafił przeprowadzić parę niezłych akcji zakończonych strzałem na bramkę. W 27. minucie jedną z nich wykorzystał Kristoffer Velde. Norweg dobił uderzenie głową Filipa Marchwińskiego, które obronił bramkarz gości. Przy strzale 23-letniego Skandynawa nie miał jednak nic do powiedzenia.

Po przerwie Lech zrobił to, co trzeba zrobić przy prowadzeniu jedną bramkę. Mistrz Polski wyprowadził kontrę na 2:0. Akcja, którą przeprowadził Kolejorz, śmiało może być wykorzystywana jako materiał szkoleniowy. Gospodarze zagrali szybko, dokładnie i co najważniejsze – skutecznie. Mikael Ishak podał prostopadle do Velde, który znajdował się w bocznym sektorze boiska. Norweg wypatrzył wbiegającego Michała Skórasia, zagrał do niego piłkę, a 22-letni skrzydłowy dopełnił formalności.

Identyczną wręcz akcję gospodarze wyprowadzili na niecały kwadrans przed końcem spotkania. Znów z bliskiej odległości wykańczał Skóraś, w rolę podającego tym razem wcielił się Ishak. Młodzieżowy reprezentant Polski (a niebawem być może przedstawiciel seniorskiej kadry) ustalił wynik spotkania i przypieczętował awans swojego zespołu.

Zwycięstwo Lecha daje mu ostatecznie drugą pozycję w grupie. Kolejorz nie dał się zjeść presji. W równoległym spotkaniu Hapoel Beer Szewa grał z Austrią Wiedeń i nie miał zbyt dużych problemów z pokonaniem swojego rywala. Drużyna ze stolicy Wielkopolski miewała w tym sezonie momenty, kiedy nie wytrzymywała ciśnienia. Dzisiaj jednak podopieczni Johna van den Broma zachowali chłodną głowę. Lech zagra w 1/16 finału Ligi Konferencji Europy. Może tam trafić na takie zespoł jak na przykład Fiorentina, FC Basel czy Lazio.