Liga Europy: Wielki wyczyn piłkarzy z Kopenhagi

FC Kopenhaga i Szachtar Donieck w ćwierćfinale Ligi Europy. Obie drużyny wygrały swoje środowe spotkania i rywalizacji na dystansie mecz-rewanż okazały się lepsze od swoich rywali.

Poznaliśmy dwóch ćwierćfinalistów Ligi Europy (fot. Piotr Kucza / 400mm.pl)

FC Kopenhaga i Istanbuł Basaksehir to kluby, które jeszcze nigdy w całej swojej historii nie grały na poziomie ćwierćfinałów europejskich rozgrywek. Przed środowym meczem było wiadomo, że jeden z nich zanotuje swój najlepszy wynik i bilet do najlepszej „czwórki” będzie mógł następnie powalczyć z wielkim faworytem Ligi Europy, a więc Manchesterem United.

Pierwsze spotkanie tych drużyn zakończyło się skromnym zwycięstwem Turków, których można śmiało okrzyknąć rewelacją tego sezonu. W grupie odprawili oni bowiem z kwitkiem takie potęg klasowych rywali jak Borussia M’Gladbach i AS Roma, a kapitał wypracowany na swoim terenie pozwalał im myśleć o kolejnej rundzie.

Jak się jednak okazało, piłkarze z Kopenhagi od początku rewanżowego starcia wzięli się ostro do pracy i potrzebowali zaledwie czterech minut, by odrobić straty. Guillermo Varela dośrodkował w pole karne gości, a tam najwyżej wyskoczył Jonas Older Wind, który strzałem głową skierował piłkę do siatki.

Gospodarze grali lepiej, natomiast Basaksehir nie miał niczego ciekawego do zaoferowania. Turcy nie byli w stanie oddać celnego strzału na bramkę rywala i tuż po przerwie zostali za to skarceni. Po zagraniu piłkę ręką przez jednego z piłkarzy przyjezdnych, sędzia nie miał wątpliwości i wskazał na „wapno”. Pewnym egzekutorem rzutu karnego okazał się Wind i jak się okazało, był to cios, który już definitywnie pozbawił gości ochoty na grę.

Kiedy w 62. minucie na 3:0 podwyższył Rasmus Falk Jensen było już jasne, że FC Kopenhaga nie wypuści już swojej szansy i zamelduje się w ćwierćfinale Ligi Europy.

Wynik nie uległ już ostatecznie zmianie i po końcowym gwizdku to Duńczycy mogli się cieszyć ze zwycięstwa i awansu do 1/4 finału Ligi Europy.

***

Co wydarzyło się w równolegle rozegranym meczu?  Szachtar Doniec pokonał VfL Wolfsburg (3:0) po trafieniach Junior Moraes (dwóch) Manora Solomonaz 89. minuty, a jako, że pierwsze starcie także wygrali Ukraińcy (2:1), to właśnie oni zameldowali się w ćwierćfinale.

Obie drużyny kończyły mecz w osłabieniu. Czerwoną kartką w Szachtarze ukarany został Davit Khocholava, a po drugiej stronie barykady z boiska za dwie żółte kartki wyrzucony został John Brooks.