Liga Europy: Lech w II rundzie eliminacji

W znajdującym się przy granicy z Chinami Tałdykorganie piłkarze Lecha bronili dwubramkowej zaliczki wywalczonej w Poznaniu. Misja zakończyła się powodzeniem, Kolejorz zremisował z tamtejszym Żetysu 1:1 i w efekcie awansował do II rundy eliminacji Ligi Europy.

Jedenaście godzin podróży i ostre słońce to warunki z jakimi przyszło się zmierzyć piłkarzom Lecha Poznań. Trener drużyny z Wielkopolski, Mariusz Rumak zapowiadał przed rewanżowym starciem, że jeżeli jego podopieczni zdobędą bramkę w Kazachstanie to awansują do kolejnej fazy rozgrywek. Od początku meczu lechici robili więc wszystko, aby otworzyć wynik spotkania.

Ta sztuka udała się im w 13. minucie, gdy w sytuacji sam na sam z bramkarzem gospodarzy znalazł się Bartosz Ślusarski, który z zimną krwią umieścił piłkę w siatce. W kolejnych minutach pierwszej połowy poznaniacy dążyli do podwyższenia prowadzenia, tymczasem tuż przed przerwą to gospodarze doprowadzili do wyrównania. W 44. minucie na strzał zza pola karnego zdecydował Mużykow, który zaskoczył Krzysztofa Kotorowskiego, dając chwilę radości miejscowym kibicom. Chwilę, bo drużyna Żetysu, aby wyeliminować poznańskiego Lecha potrzebowała w tym momencie jeszcze trzech bramek.

W 53. minucie Kazachowie mogli objąć prowadzenie. Broniący dostępu do bramki gości Kotorowski minął się z piłką, lecz na jego szczęście Belić fatalnie spudłował. Nerwowość w szeregach Lecha sprawiła, że gospodarze jeszcze kilkukrotnie poważnie postraszyli rywali, ale nie byli w stanie wykorzystać błędy lechitów.

W 73 minucie Ślusarski mógł i powinien strzelić zwycięskiego gola, ale z najbliższej odległości nie zdołał trafić do bramki. Tą znakomitą wręcz okazję doskonałym podaniem wypracował mu Vojo Ubiparip.

Mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 1:1 i wobec tego że w pierwszym spotkaniu pierwszej rundy eliminacji Ligi Europy Lech wygrał przed własną publicznością z Żetysu Tałdykogran 2:0 to poznaniacy zagrają w kolejnej fazie rozgrywek. Rywalem poznaniaków będzie azerski Khazar Lenkoran. Pierwszy mecz zostanie rozegrany 19. lipca, rewanż odbędzie się tydzień później.