Przejdź do treści
25.06.2024, Allianz Arena, München, GER, UEFA EM 2024, Dänemark vs Serbien, Gruppe C, im Bild Jonas Older Wind (Daenemark #19) ist enttäuscht, enttaeuscht, unzufrieden nach Gelber Karte // during the group C match between Denmark and Serbia of the UEFA Euro 2024 at the Allianz Arena in München, Germany on 2024/06/25. EXPA Pictures © 2024, PhotoCredit: EXPA/ Eibner-Pressefoto/ Sascha Walther

*****ATTENTION - OUT of GER***** 
PILKA NOZNA EURO MISTRZOSTWA EUROPY DANIA - SERBIA

FOT.EXPA/newspix.pl / 400mm.pl
Austria, Italy, Spain, Slovenia, Serbia, Croatia, Germany, UK, USA and Sweden  OUT!
---
newspix.pl / 400mm.pl

Euro 2024

EURO 2024: Zwycięski remis Danii. O wszystkim zadecydowały… eliminacje!

Dania bezbramkowo zremisowała z Serbią w trzeciej kolejce fazy grupowej Euro 2024 i awansowała do 1/8 finału. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że o kolejności Duńczyków w tabeli grupy C rozstrzygały wyniki eliminacji do ME.

Jan Broda

FOT. EXPA/newspix.pl / 400mm.pl

Jak to się stało? Już śpieszymy z wytłumaczeniem. Otóż rywalizujące w we wspomnianej grupie C reprezentacje Danii i Słowenii zrównały się w absolutnie każdej statystyce odpowiedzialnej za ustalanie kolejności.

Duńczycy i Słoweńcy po trzech seriach gier mieli na swoim koncie po trzy remisy, trzy punkty, bilans bramkowy 2:2, a jakby tego było mało – jedni i drudzy zostali ukarani identyczną liczbą żółtych kartek (po 6).

W tej sytuacji regulamin UEFA przewiduje, że o kolejności drużyn w tabeli decyduje wynik z eliminacji. Co ciekawe, w drodze do ME Dania i Słowenia mierzyły się ze sobą w jednej grupie kwalifikacyjnej, finiszując z tym samym dorobkiem punktowym (22).

Ostatecznie minimalnie lepsza okazali się Skandynawowie, którzy skończyli eliminacje na pierwszym miejscu, podczas gdy zawodnicy z Bałkanów uplasowali się na drugim stopniu podium.

Kto by pomyślał, że nieco ponad pół roku później to właśnie kwalifikacyjne rezultaty będą odpowiedzialne za ustalanie drabinki fazy pucharowej Euro?

guest
0 komentarzy
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 30/2024

Nr 30/2024