Soccer Football - Euro 2024 - Final - Spain v England - Berlin Olympiastadion, Berlin, Germany - July 14, 2024 Spain's Alvaro Morata lifts the trophy as he celebrates with teammates after winning Euro 2024,Image: 889720762, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Angelika Warmuth / Reuters / Forum

Ligi w Europie Świat

EURO 2024: España, olé! Hiszpania nowym mistrzem Europy!

Reprezentacja Hiszpanii po kilkunastu latach wraca na tron piłki europejskiej! La Furia Roja pokonała Anglię 2:1 w podstawowym czasie gry i sięgnęła po złoty medal Euro 2024!

Maciej Łanczkowski

Hiszpanie bardzo szybko przejęli inicjatywę w tym spotkaniu i dominowali niemal od pierwszej minuty, misternie tkając akcje na połowie Anglików. Mimo to oba zespoły były bardzo zachowawcze i wyraźnie przygniotła ich waga meczu. W pierwszej połowie praktycznie w ogóle nic się nie działo, oglądaliśmy nudne widowisko, a przewaga w posiadaniu Hiszpanów nie przynosiła kompletnie żadnego pożytku.

Jedyny, celny strzał do przerwy oddał Phil Foden. Angielski piłkarz uderzał w 45. minucie gry, ale z bliskiej odległości trafił prosto w Unaia. Poza tym, oglądaliśmy siermiężne i fizyczne spotkanie. Nikt nie odstawiał nogi i nie decydował się na miękką grę.

Po przerwie Hiszpania wrzuciła wyższy bieg. Zachowała swoją dominację, ale co najważniejsze, umiała ją wykorzystać. Raptem chwilę po wznowieniu gry La Furia Roja objęli prowadzenie po bramce Nico Williamsa, asystę zaliczył Lamine Yamal. Kapitalnym, wcześniejszym dograniem popisał się Dani Carvajal.

Hiszpanie później mieli jeszcze kilka naprawdę dobrych sytuacji, ale brakowało skuteczności i bardzo dobrze dysponowany był Jordan Pickford.

Anglicy zaczęli grać lepiej dopiero wtedy, gdy Gareth Southgate dokonał kilku roszad w swoim zespole. W 73. minucie Cole Palmer popisał się fantastycznym, płaskim uderzeniem, po którym piłka powędrowała wprost do siatki bramki Hiszpanów. Gracz pojawił się raptem trzy minuty wcześniej na placu gry.

Przez długi czas pachniało dogrywką, ale co najważniejsze, mecz się rozkręcił i pojawiły się w nim ogromne emocje. Jeszcze większe były w 86. minucie spotkania, gdy Mikel Oyarzabal wykorzystał dogranie Cucurelli i wyprzedził Pickforda, trafiając piłkę do siatki.

Hiszpanom udało się dociągnąć wynik do końca i to La Furia Roja zdobyła tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu! Ole!