Arena Katowice – nowy stadion na piłkarskiej mapie Polski
Pomieści 15 048 widzów. Wraz z nią powstała hala na trzy tysiące osób. Dookoła wyrosły boiska treningowe. Oto Arena Katowice.
Jan Broda
FOT. Arena Katowice
Polska stadionami stoi. W naszym kraju nie brakuje nowoczesnych stadionów. Do infrastrukturalnej ekstraklasy właśnie dołączyła Arena Katowice.
Arena Katowice – nowy stadion na piłkarskiej mapie Polski
Budowę nowego stadionu w stolicy Górnego Śląska planowano latami. Miasto potrzebowało nowoczesnego obiektu, gdyż ten przestarzały przy ulicy Bukowej z lat 50. XX wieku nie licował z wizerunkiem dynamicznie rozwijających się Katowic. Dodatkowo był zbyt mały i nie spełniał wymogów najwyższej klasy rozgrywkowej.
Uroczyste wbicie łopaty pod budowę nowego stadionu na Załęskiej Hałdzie przy autostradzie A4 nastąpiło jesienią 2021 roku. Początkowo prace nie szły zgodnie z planem. Wszystko za sprawą lokalizacji obiektu na terenach pogórniczych.
- – Budujemy na działce, która kiedyś była składowiskiem różnego rodzaju materiałów wydobywanych podczas prac górniczych, na początku mieliśmy trochę problemów z posadowieniem tego obiektu – mówił Andrzej Hołda, prezes zarządu spółki Katowickie Inwestycje, która w imieniu miasta odpowiada za nadzór nad budową kompleksu sportowego.
Trzy lata później budowa dobiegła końca. W jej efekcie powstała Arena Katowice – nowoczesny stadion mogący pomieścić nieco ponad 15 tys. widzów, spełniający wszystkie wymogi FIFA i UEFA.
Bezpośrednio do obiektu przylega hala widowiskowo-sportowa na kolejne trzy tysiące osób. Poza tym na tyłach kompleksu wyrosły dwa pełnowymiarowe boiska treningowe (docelowo ma być ich aż sześć) oraz rozległy parking na 500 miejsc postojowych.
Nie ze wszystkim jednak udało się zdążyć na czas. Łyżką dziegciu w beczce miodu okazał się nieukończony układ drogowy w sąsiedztwie stadionu. W związku z opóźnieniem prac, dojazd samochodem na obiekt wciąż nie jest możliwy. Póki co na Arenę można dostać się jedynie pieszo lub bezpłatną komunikacją miejską. Drogi dojazdowe mają zostać oddane do użytku w maju 2025 roku.
Więcej niż stadion
Koszt inwestycji, nie wliczając wspomnianej przebudowy dróg, to 281 milionów złotych (kwota brutto). Nie jest tajemnicą, że koszt utrzymania tego rodzaju obiektów to dla polskich miast spore wyzwanie. Aby nie podzielić losów innych miejskich stadionów w Polsce, które często generują milionowe straty, na Arenie Katowice mają odbywać się nie tylko mecze piłkarskie.
- – Zakładamy, że obiekt będzie wykorzystywany nie tylko w celach sportowych, ale też społecznych, kulturalnych oraz związanych z promowaniem aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia – przekonywał Paweł Cebula, prezes spółki Stadion Miejski Katowice.
Proces komercjalizacji stadionu obejmuje zagospodarowanie przestrzeni gastronomicznych i hotelowych, sklepu kibica i strefy VIP. Najważniejszym zadaniem przed miastem jest znalezienie sponsora tytularnego.
- – Pukamy do wielu drzwi, rozmawiamy z wieloma potencjalnymi sponsorami obiektu i mam przekonanie, że dzięki wielu możliwościom, które daje ten kompleks oraz jego atutom uda nam się znaleźć kogoś, kto zechce dołożyć pieniądze do funkcjonowania obiektu w zamian za tytuł w jego nazwie – wyjaśnił na łamach portalu wkatowicach.eu prezydent Katowic Marcin Krupa.
Nowy dom GKS-u
Z nowopowstałego obiektu będzie korzystał rzecz jasna GKS Katowice, który pożegnał już swój stary dom przy ul. Bukowej (czytaj więcej). Duch słynnego „blaszoka” wciąż się jednak tli. Ulica, przy której mieści się Arena, decyzją Rady Miasta nosi nazwę Nowej Bukowej.
To nie jedyny akcent. Patronem obiektu będzie Jan Furtok. Legendarny napastnik katowickiego klubu i reprezentacji Polski zmarł w listopadzie ubiegłego roku po długiej walce z chorobą Alzcheimera.
- Na otwarcie nowego stadionu GKS w górnośląskich derbach podejmie Górnika Zabrze. Na mecz wyprzedano już wszystkie bilety. Pierwszy gwizdek na Arenie Katowice wybrzmi w niedzielę 30 marca punktualnie o godzinie 17.30.
Miło patrzeć jak od zera dogoniliśmy i przegoniliśmy infrastrukturą stadionową wiele krajów Europy
I dalej gramy szrot
Większej głupoty nie widziałem. Za moje, podatnika pieniądze budować stadion? Niech sobie klub buduje sam. Miasto i jego budżet ma inne ważniejsze wydatki. Za takie marnotrastwo powinien być kryminał. Komu i do czego to jest potrzebne?