Soccer Football - Premier League - AFC Bournemouth v Southampton - Vitality Stadium, Bournemouth, Britain - September 30, 2024 AFC Bournemouth's Dango Ouattara scores their second goal past Southampton's Aaron Ramsdale  EDITORIAL USE ONLY. NO USE WITH UNAUTHORIZED AUDIO, VIDEO, DATA, FIXTURE LISTS, CLUB/LEAGUE LOGOS OR 'LIVE' SERVICES. ONLINE IN-MATCH USE LIMITED TO 120 IMAGES, NO VIDEO EMULATION. NO USE IN BETTING, GAMES OR SINGLE CLUB/LEAGUE/PLAYER PUBLICATIONS. PLEASE CONTACT YOUR ACCOUNT REPRESENTATIVE FOR FURTHER DETAILS..,Image: 914299545, License: Rights-managed, Restrictions: NO USE WITH UNAUTHORIZED AUDIO, VIDEO, DATA, FIXTURE LISTS, CLUB/LEAGUE LOGOS OR “LIVE” SERVICES. ONLINE IN-MATCH USE LIMITED TO 45 IMAGES, NO VIDEO EMULATION. NO USE IN BETTING, GAMES OR SINGLE CLUB/LEAGUE/PLAYER PUBLICATIONS., Model Release: no, Credit line: Andrew Boyers / Reuters / Forum

90 minut Jana Bednarka. Southampton uległo Bournemouth

Southampton w dalszym ciągu czeka na pierwsze zwycięstwo w sezonie. Ekipa Jana Bednarka w poniedziałkowy wieczór uległa Bournemouth 3:1.

Filip Trokielewicz

W 17. minucie premierowe trafienie na angielskich boiskach zanotował Evanilson. Piętnaście minut później Dango Ouattara podwyższył prowadzenie „The Cherries”. Trzecią bramkę piłkarze Andoniego Iraoli zdobyli jeszcze przed przerwą. Na listę strzelców wpisał się Antoine Semenyo. Jedynego gola dla „The Saints” strzelił w 51. minucie Taylor Harwood-Bellis.

Po sześciu kolejkach Bournemouth zajmuje 11. pozycję, natomiast Southampton jest na 19. miejscu.