Z kim Lech Poznań zmierzy się w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów? Odsłaniają się kolejne karty
Lech Poznań w drugiej połowie lipca rozpocznie walkę o fazę ligową Champions League. Kolejorz będzie rozstawiony we wszystkich rundach eliminacyjnych. Kto będzie pierwszą przeszkodą poznańskiej ekipy?
Lech Poznań w sobotę przypieczętował tytuł mistrzowski i zapewnił sobie udział w eliminacjach Ligi Mistrzów na ścieżce mistrzowskiej. Kolejorz musi przejść trzech rywali, by przekroczyć bramy raju, a tegoroczna ścieżka będzie o wiele łatwiejsza niż ta przed rokiem, ponieważ Poznaniacy będą rozstawieni we wszystkich rundach kwalifikacyjnych.
ZBIERANIE PLONÓW
Lech ma współczynnik w Europie na poziomie 27,250. Tak dobry wynik zapewnił Kolejorzowi rozstawienie we wszystkich rundach eliminacji. Ekipa z Poznania może zatem podążyć drogą Legii Warszawa z sezonu 2016-17, kiedy to Wojskowi również byli rozstawieni na każdym etapie kwalifikacji i wywalczyli historyczny awans do fazy grupowej Champions League.
Największy wpływ na taki dorobek punktowy mistrzów Polski mają oczywiście dwa sezony. W edycji 2022-23 Lech doszedł do ćwierćfinału Ligi Konferencji, za co otrzymał 14,000 punktów. Za trwający sezon Kolejorz zgarnął 11,250. Dorobek uzupełnia sezon 2023-24, za który Kolejorz dostał 2,000 punkty.
POTENCJALNI RYWALE LECHA
Kto może być pierwszą przeszkodą Lecha na europejskiej arenie? Listę otwierają mistrzowie krajów, którzy zaczynają walkę o Champions League od pierwszej rundy: ETO Gyor, Universitatea Craiova, Lewski Sofia, Sabah, Petrocub Hincesti, Vikingur Rejkjawik, FC Ryga, Kairat Ałmaty, KI Klaksvik, Floriana FC, Larne, Żalgiris Kowno, Flora Tallin, The New Saints, Iberia 1999, Vardar, ML Vitebsk, Inter Club d’Escaldes i Tre Fiori. Ponadto wciąż trwa walka o tytuły mistrzowskie w: Armenii, Albanii, Czarnogórze i Luksemburgu.
Do tego grona dołączą także mistrzowie z krajów, które zaczynają walkę od drugiej rundy i będą nierozstawione. Mowa o mistrzu Danii (Aarhus), Szwajcarii (Thun) i Szwecji (Mjallby).
Losowanie tej fazy rozgrywek odbędzie się 17 czerwca. Pierwsze mecze zaplanowane są na 21-22 lipca, a rewanże tydzień później.