Przesunięcie finałów Euro 2020 na przyszły rok wywołało przekonanie, że reprezentacja Polski będzie jedną z najstarszych drużyn turnieju. Biało-czerwoni faktycznie będą należeć do czołówki pod względem średniej wieku, jednak kilka zespołów znajdzie się w gorszej sytuacji.
Wiek reprezentantów Polski podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy: Grosicki i Glik po 33 lata, Szymański – 22, Reca – 26, Bereszyński – 28 (foto: PIOTR KUCZA/ 400mm.pl)
Przełożenie mistrzostw Europy o 12 miesięcy nie jest dobrą wiadomością dla liderów naszej kadry. Stanowiąca niemal połowę podstawowej jedenastki, wiodąca grupa zawodników reprezentacji Polski będzie już po trzydziestce. Wojciech Szczęsny i Grzegorz Krychowiak w chwili rozgrywania turnieju będą mieli po 31 lat, natomiast przedstawiciele rocznika 1988, a więc Kamil Glik, Kamil Grosicki oraz Robert Lewandowski przystąpią do imprezy aż z 33 wiosnami na karku (obchodzący urodziny w sierpniu kapitan kadry – rocznikowo).
Jeśli drużyna prowadzona przez Jerzego Brzęczka rozpoczęłaby turniej w takim samym zestawieniu, jak kończący eliminacje mecz ze Słowenią (3:2) w listopadzie ubiegłego roku, z tą jednak różnicą, że miejsce Łukasza Piszczka z oczywistych względów zająłby przykładowo Tomasz Kędziora, jej średnia wieku wynosiłaby 28,6. I właśnie takiej przeciętnej należy spodziewać się podczas Euro 2021. Średnia naturalnie może być nieco niższa, jeżeli na przykład Krystian Bielik zastąpi w jedenastce Jacka Góralskiego (28,2), bądź znacznie wyższa, gdyby selekcjoner postawił w podstawowym składzie na Jakuba Błaszczykowskiego kosztem Sebastiana Szymańskiego (29,8).
Jak pod tym względem Polska wypada na tle innych drużyn narodowych? Do wyliczenia średniej używamy wieku, jaki w czerwcu 2021 roku osiągną piłkarze wyjściowego składu danej reprezentacji z jej ostatniego meczu o punkty. Ze średnią 28,6 nasza kadra zajmowałaby szóste miejsce pod względem zaawansowania wiekowego uczestników turnieju (na 20 znanych obecnie, przed barażami). Generalnie więc, pomijając indywidualne przypadki kilku zawodników leczących w tej chwili poważne urazy, Polska należy do zespołów, którym przełożenie turnieju nie jest na rękę. Teoretycznie w podobnej sytuacji są starzejące się potęgi: Francja, Hiszpania oraz Portugalia. Tyle tylko, że w przypadku tych reprezentacji dopływ utalentowanych piłkarzy jest tak wielki, że operację odmłodzenia składu w ciągu roku można przeprowadzić wręcz bezboleśnie. Co nie zmienia faktu, że dla gwiazd pokroju Cristiano Ronaldo, Sergio Ramosa czy Sergio Busquetsa będą to ostatnie mistrzostwa Europy w karierze.
Najstarsze drużyny w turnieju powinni zaprezentować Rosjanie oraz Duńczycy. Struktura wiekowa tych drugich jest jednak w pewnym stopniu zagadką, bowiem do Euro 2021 na pewno przystąpią z innym trenerem: już wcześniej zapadła decyzja, że Age Hareide (być może największy pechowiec w związku z przełożeniem imprezy) będzie prowadzić drużynę tylko do końca lipca tego roku. Od 1 sierpnia funkcję selekcjonera przejmie Kasper Hjulmand i to najprawdopodobniej on poprowadzi drużynę podczas mistrzostw.
Niewiele młodsze od Polski będą reprezentacje Finlandii, Austrii oraz Czech. Dla dość zaawansowanej wiekowo kadry Belgii najbliższe mistrzostwa Europy powinny być puentą dorobku niezwykle utalentowanego pokolenia. Na średniaków pod względem wieku zapowiadają się zespoły Ukrainy, Szwecji i Walii. W optymalnym wieku, bo mające średnio nieco ponad 27 lat, drużyny zaprezentują Włosi, Niemcy, Holendrzy oraz Chorwaci.
Jeśli ktoś na przesunięciu terminu imprezy może ewidentnie zyskać, to trzy ekipy. Zdecydowanie najmłodsi z tego grona Turcy będą bogatsi o niezbędne doświadczenie. Bardzo perspektywiczną drużynę, w dodatku z szerokim zapleczem, mają Anglicy. Także z tego powodu trzeba ich zaliczać do grona faworytów. U selekcjonera reprezentacji Szwajcarii, Vladimira Petkovicia, przełożenie finałów mistrzostw Europy na przyszły rok raczej też nie wywołało bólu głowy.
Średnia wieku podczas Euro 2021:
Dania – 30,5*
Rosja – 29,4
Hiszpania – 29,3
Portugalia – 29,2
Francja – 28,9
Polska – 28,6
Austria, Czechy, Finlandia – 28,5
Belgia – 28,3
Ukraina – 27,7
Szwecja – 27,6
Walia – 27,5
Chorwacja, Holandia, Niemcy – 27,3
Włochy – 27,2
Szwajcaria – 26,6
Anglia – 25,2
Turcja – 24,8
*Do wyliczenia używamy wieku, jaki w czerwcu 2021 roku osiągną piłkarze wyjściowego składu danej reprezentacji z jej ostatniego meczu o punkty.