Przejdź do treści
Najlepszym atakiem jest obrona

Polska Ekstraklasa

Najlepszym atakiem jest obrona

– Jeśli potrafisz się bronić przed napastnikiem, rozszyfrowane masz jego sztuczki i zachowania, to jednocześnie gdy sam chcesz zaatakować, już wiesz, czego nie robić, bo obrońca te wszystkie triki przejrzy na wylot – twierdzi Tomasz Kłos. Dokonania snajperskie Piotra Celebana w tym sezonie, a przede wszystkim Mateusza Wieteski i Michała Helika, zawstydzają niejedną ligową dziewiątkę.

Piotr Celeban jak mało, który obrońca potrafi strzelać gole (fot. 400mm.pl)

 

ZBIGNIEW MUCHA


Fakty są następujące: Celeban zdobył pięć bramek, Helik – osiem i Wieteska – siedem, przy czym żadnej z rzutów karnych. W Śląsku od Celebana skuteczniejsi są tylko Marcin Robak (19), Arkadiusz Piech (10) i Robert Pich (6), w Cracovii od Helika tylko Krzysztof Piątek (20, ale 8 z karnych), w Górniku zaś Wieteskę wyprzedzają Igor Angulo (22) i Damian Kądzior (10).

(…)

Czy Celeban to najskuteczniejszy obrońca w historii polskiej ligi? Policzyć jest to bardzo trudno, kontaktowaliśmy się w tej sprawie nawet z cenionymi statystykami, nikt prawdopodobnie nie prowadzi wyliczeń z podziałem na pozycje. Poza tym należy uważać zwłaszcza z bocznymi obrońcami, którzy przez wiele lat kariery pełnili funkcje de facto pomocników (Tomasz Kiełbowicz), a więc ograniczając się do środkowych defensorów, daleko za plecami Celebana (choć przecież i on miał etap w swojej karierze, kiedy występował na bocznej obronie!) trzeba sytuować choćby Jerzego Gorgonia, Pavola Stano czy wspomnianego Kłosa – z zastrzeżeniem oczywiście, że mógł pełnić również funkcję prawego beka. Natomiast wygląda na to, że niezniszczalny Celeban, który począwszy od sezonu 2014-15, rozegrał prócz jednego wszystkie mecze w pełnym wymiarze czasowym (!) i któremu żywotność, dobrą formę fizyczną, ogólną elastyczność zapewniają ponoć joga oraz ultrazdrowy tryb życia, za chwilę będzie już na pewno numerem 1. Bo na razie wyprzedza go – według pobieżnych rachunków – na pewno Kazimierz Węgrzyn, który przez około 15 lat uzbierał 35 bramek.

JAK SERGIO RAMOS

– Celeban nie jest wysoki, ale niesamowicie dynamiczny i ma depnięcie – analizuje Jusko. – Na dwóch, trzech krokach potrafi odjechać rywalowi i potem trudno go zatrzymać. Przy okazji jest mocny fizycznie, potrafi się przepychać, wypracowywać sobie czystą pozycję, popracować ramionami. Dla mnie wzorem stopera w ofensywie jest Sergio Ramos: dynamiczny, szybki i wysoko skaczący. Celeban również potrafi się wysoko i mocno odbić, nawet z miejsca, przy kontakcie z przeciwnikiem. Umiejętnie poza tym kieruje piłkę głową, czyli nadaje jej właściwy kierunek, a w przypadku obrońcy, którego zadaniem najczęściej jest po prostu wybicie jej jak najdalej od pola karnego, wcale nie jest to normą. 

(…)

> Celeban wszystkie 5 goli strzelił, uderzając piłkę głową, wszystkie po stałych fragmentach
– 2 po kornerze, 2 po rzucie wolnym i jeden po przedłużonym aucie.
– Mateusz ma dobre warunki fizyczne, bo jest dobrze zbudowany, a przy tym szybki – mówi Juskowiak. – Dodatkowo świetnie potrafi się poruszać w szesnastce. Nie przypatruje się biernie, tylko szuka. Pod tym względem przypomina mi Manuela Arboledę, który zawsze będąc blisko przeciwnika, przewidywał, gdzie może spaść piłka, a dzięki sile potrafił ustawić się do uderzenia i dojść praktycznie do każdej strąconej piłki.

(…)


CAŁY TEKST  MOŻNA ZNALEŹĆ W NOWYM (20/2019) NUMERZE TYGODNIKA „PIŁKA NOŻNA”




Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 50/2024

Nr 50/2024