Jakim mistrzem jest Śląsk? Wrocław w LM już stoi na straconej pozycji?
Wielkimi krokami zbliża się ten czas roku, w którym mistrz Polski tradycyjnie przystępuje do walki o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Tym razem w szranki o kwalifikację do elity stanie Śląsk Wrocław. Jakie są jego szanse?
Czy mistrz Polski jest odpowiednio mocny, by na równi walczyć z innymi ekipami europejskimi? Jak zespół skompletowany przez Oresta Lenczyka przedstawia się na tle mistrzów z poprzednich lat? Czy jest silniejszy od Wisły Kraków, Lecha Poznań, Legii Warszawa i Zagłębia Lubin? A może jednak wrocławianie mierzą zbyt wysoko w porównaniu ze swoimi potencjałem? Sprawdźmy.
Cofnijmy się kilka sezonów i sprawdźmy jakim potencjałem dysponowały nasze zespoły, które walczyły w ostatniej lub wcześniejszych rundach eliminacji Ligi Mistrzów.
Sezon 2006-07 (Legia Warszawa – Szachtar Donieck) – 3. runda kwalifikacji
Skład Legii: Legia: Fabiański – Radović, Balde, Choto, Edson – Szałachowski, Surma, Roger Guerreiro, Elton- Włodarczyk, Gottwald: Grali także: Burkhardt, Janczyk, Korzym.
Sezon 2007-08 (Zagłębie Lubin – Steaua Bukareszt) – 2. runda kwalifikacji
Skład Zagłębia: Vaclavik – G. Bartczak, Arboleda, Stasiak, Gomes – Miguel, M. Bartczak, Iwański, Goliński – Włodarczyk, Nunes; Grali także: Łobodziński, Chałbiński, Kolendowicz .
Sezon 2008-09 (Wisła Kraków – FC Barcelona) – 3. runda kwalifikacji
Skład Wisły: Pawełek – Singlar, Baszczyński, Cleber, Piotr Brożek – Łobodziński , Diaz, Jirsak, Boguski, Zieńczuk – Paweł Brożek; Grali także: Małecki, Niedzielan, Dawidowski.
Sezon 2009-10 (Wisła Kraków – Levadia Tallin) – 2. runda kwalifikacji
Skład Wisły: Pawełek, Łobodziński, Jop, Marcelo, Piotr Brożek, Małecki, Sobolewski, Diaz, Kirm, Jirsak – Paweł Brożek; Grali także: Ćwielong, Cantoro
Sezon 2010-11 (Lech Poznań – Sparta Praga) – 3. runda kwalifikacji
Skład Lecha: Kotorowski – Wojtkowiak, (Kiełb), Bosacki, Arboleda , Gancarczyk – Drygas, Injac – Peszko, Kriwiec, Wilk – Wichniarek; Grali także: Kiełb, Stilić, Tshibamba
Sezon 2011-12 (Wisła Kraków – APOEL Nikozja) – 4. runda kwalifikacji
Skład Wisły: Pareiko – Jovanović, Jaliens, Chavez, Diaz – Nunez, Sobolewski – Małecki, Melikson, Iliev – Genkow; Grali także: Kirm, Wilk
Piłkarze, którzy wystąpili w meczu Śląsk Wrocław – Lokomotiw Moskwa
Skład Śląska: R. Gikiewicz (46. Kelemen) – Menzel (46. Socha), Grodzicki (46. Kowalczyk), Wasiluk (46. Pawelec), Spahić (46. Mraz) – Garyga (46. Sobota), Stevanović (46. Elsner), Cetnarski (74 Ł. Gikiewicz), Ł. Gikiewicz (46. Kaźmierczak), Patejuk (46. Mila) – Diaz (46. Voskamp).
Powyżej mamy przedstawione składy, w jakich nasi mistrzowie walczyli o Ligę Mistrzów, a także nazwiska tych piłkarzy, którzy pojawiali się na boisku w roli zmienników. Jak to wszystko ma się do aktualnej kadry Śląska Wrocław?
Jeśli chodzi o pozycję bramkarza, to jedynie Łukasz Fabiański i Sergei Pereiko są notowani wyżej od Mariana Kelemena. To właśnie Słowak powinien strzec świątyni Śląska podczas bojów o Ligę Mistrzów i jak pokazał poprzedni sezon, jeśli będzie miał swój dzień, to jego koledzy z pola mogą być spokojni.
Blok defensywny, którym będzie kierował Kelemen, nie jest już tak zwarty i pewny. Po wyrzuceniu z drużyny Dariusza Pietrasiaka i odejściu Jarosława Fojuta, Orest Lenczyk musiał zacząć budować swój środek obrony od nowa. Rafał Grodzicki i Marcin Kowalczyk nie wydają się jednak na obecny moment defensorami na miarę Ligi Mistrzów, a na ich niekorzyść przemawia fakt, że czasu na zgranie się nie będą mieli zbyt dużo. W ostatnich latach mistrzowie Polski chyba tylko raz dysponowali gorszą obroną. Rok temu Wisła przegrała z APOEL-em właśnie poprzez głupie błędy i nieudolność Kewa Jaliensa i Osmana Chaveza. Jeśli chodzi o boki, rewelacji nie ma, ale tak Socha, Mraz (który może grać także na środku) i Wasiluk to zawodnicy niezwykle solidni.
Pomoc to zdecydowanie najmocniejsza formacja mistrzów Polski. Lenczyk ma z kogo wybierać, a w razie potrzeby dokonywać roszad. Mózgiem drużyny jest oczywiście Sebastian Mila. Obok niego powinni grać Rok Elsner i Przemysław Kaźmierczak. Są jeszcze Stevanović, Sobota, Cetnarski i Patejuk, dlatego w zależności o rywala i potrzeb chwili, będziemy oglądać najpewniej różne zestawienia drugiej linii Śląska.
No i na koniec atak. To właśnie przez brak klasowego snajpera (Rudnev przyszedł już po meczach ze Spartą) Lech nie zdołał zakwalifikować się do Ligi Mistrzów. Swoich armat nie mieli także inni mistrzowie, a wiadomo, że bez zdobywania bramek, ciężko myśleć o ogrywaniu rywali. Śląsk ma Cristiana Omara Diaza, Johana Voskampa i Łukasza Gikiewicza. Pierwszy, dopiero niedawno wznowił treningi i ma jeszcze sporo zaległości. Drugi, już od dawna nie błyszczy formą, a po Gikiewiczu cudów nie należy się raczej spodziewać. Byłoby idealnie, gdyby Lenczyk poszukał jeszcze jednego snajpera, ale wszystko wskazuje na to, że bój o Ligę Mistrzów zaczniemy w takim składzie osobowym jak wyżej wymieniony.
Ekipa z Wrocławia na papierze nie wygląda więc źle, jednak można odnieść wrażenie, że walkę o fazę grupową Champions League przegrywali już nieco mocniejsi mistrzowie Polski. Czy to oznacza, że chłopcy Lenczyka stoją na straconej pozycji? Nic bardziej mylnego!
Grzegorz Garbacik,
PilkaNozna.pl