Przejdź do treści
Ile Polacy znaczą w czołowych ligach?

Polska Reprezentacja Polski

Ile Polacy znaczą w czołowych ligach?

W polskich warunkach siłę drużyny narodowej wyznaczają zawodnicy występujący w ligach zagranicznych. Czy ostatnie wyniki biało-czerwonych są odzwierciedleniem piłkarskiego potencjału kadrowiczów? I czy możemy w najbliższą przyszłość spoglądać bez obaw, czy odwrotnie – należy bić na alarm?



Niezależnie od rezultatu meczu kwalifikacji mistrzostw Europy z Albanią z całą pewnością można stwierdzić, że biało-czerwoni nie osiągają wyników ponad stan w walce o awans do niemieckiego turnieju. Nie jest to dobra informacja dla nikogo, więc także dla prezesa PZPN, Cezarego Kuleszy, który zdecydował o zatrudnieniu za tłustą gażę Fernando Santosa. Co więcej, jest wręcz odwrotnie, reprezentacja Polski notuje wyniki poniżej potencjału, który można przypisać zawodnikom na papierze. Czy Portugalczyk mógł mieć cokolwiek na swoje usprawiedliwienie? Nie, przecież w grupie eliminacyjnej mierzymy się z rywalami niżej notowanymi. Ale nie brakuje argumentów również na tak.

ZNACZĄCY UBYTEK

Przekonanie, że reprezentacja Polski ma duży potencjał sportowy, ale pozostaje on niewykorzystany od mundialu w 2018 roku przez czwartego już selekcjonera, każe zastanowić się czy to z trenerami jest coś nie do końca w porządku, czy może jednak z zawodnikami. Za najlepszego weryfikatora klasy polskich piłkarzy należy uznać rynek. Na bazie personalnych wyborów dokonywanych przez kluby zagraniczne można ocenić bowiem czy dany piłkarz rokuje, a na bazie jego znaczenia w konkretnej drużynie, można próbować oszacować przełożenie jego gry na drużynę narodową.

W których ligach najlepiej gra się w piłkę – wiadomo. Istotne jest jednak zastrzeżenie, że według aktualnego rankingu UEFA dotyczącego lig krajowych w pierwszej piątce znajduje się Holandia kosztem Francji, czołówka przedstawia się następująco: Anglia, Hiszpania, Włochy, Niemcy i właśnie Holandia. W czołowych pięciu europejskich ekstraklasach w sezonie 2023-24 łącznie polski futbol reprezentowany jest zatem przez 28 zawodników. Wcale nie tak mało, ale i znowu nie tak dużo, bo Francuzów – według danych transfermarkt – jest 119 i swoją drogą może również dlatego Ligue 1 straciła miejsce w TOP 5. Przywołanie Francuzów nie ma jednak na celu porównywania się z nimi, a uwypuklenie, że to właśnie rynek wskazuje jakość sportową danej nacji, nie ma więc przypadku w tym, że reprezentacja trójkolorowych uchodzi za tą z największym potencjałem. Z kolei rodaków Fernando Santosa w pięciu czołowych ligach jest 52, co też jasno wskazuje, że we własnym kraju Portugalczyk miał zdecydowanie większy wybór, zwłaszcza że 32 zawodników przypisanych jest do Premier League i La Ligi, dwóch najmocniejszych najwyższych klas rozgrywkowych w Europie. Polska takich zawodników ma 6 – przy czym jeden zakończył reprezentacyjną karierę, drugi jest kontuzjowany, a trzeci to być może melodia przyszłości. Realnie zostaje 3.

Gorzej, że 7 z 28 Polaków w sezonie 2023-24 nie spędziło na boisku choćby minuty – nie zawsze jest to podyktowane konkurencją w składzie, dotyczy to przede wszystkim wracającego po kontuzji do formy Jakuba Modera. Z kolei tylko 5 z pozostałych 21 rozegrało komplet minut, choć i w tym przypadku trudno mówić o pełnej miarodajności, ponieważ trenerzy zespołów, które rozgrywały mecze nie tylko w lidze, ale też europejskich czy krajowych pucharach decydowali się na rotację, piłkarze również ulegali kontuzjom (na przykład Wojciech Szczęsny). Wydaje się więc, że dość sprawiedliwą, choć niezbyt wygórowaną granicą dla oceny znaczenia gracza dla drużyny będzie 50 procent rozegranych minut. W czołowych pięciu ligach Europy w sezonie 2023-24 takich piłkarzy mamy na razie 10.


Spadała również liczba Polaków w ligach TOP 5. W rozgrywkach 2022-23 w ekstraklasach Anglii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Holandii występowało 42 naszych zawodników. Ubytek jest więc znaczący – jako całość, ale i w poszczególnych rozgrywkach. W czterech z pięciu tych lig Polska reprezentowana jest przez mniejszą liczbę piłkarzy niż w poprzednim sezonie. Tylko w Hiszpanii utrzymany został poziom z rozgrywek 2022-23. Wciąż wynosi 1.

SZEŚCIU ODJĄĆ TRZECH

Nakładanie kolejnych filtrów na polskich zawodników przynosi kolejne złe informacje. Warto bowiem przyjrzeć się sytuacji w europejskich pucharach. Liga Mistrzów to najwyższy poziom sportowy, tylko 6 polskich zawodników weźmie udział w tych rozgrywkach, broniąc jednocześnie barw klubów najlepszych ekstraklas w Europie. Przy czym Tommaso Guercio z Interu Mediolan, Marcel Lotka z Borussii Dortmund oraz Hubert Idasiak z Napoli jeśli odegrają jakąś rolę w Champions League, to najwyżej marginalną, bo żaden z nich w tym sezonie nie wszedł na boisko w pierwszym zespole nawet na minutę.

Kłopoty Juventusu sprawiły, że tego klubu w rozgrywkach międzynarodowych nie ma w ogóle, co do zasady jednak miejsce tego zespołu jest w Champions League. Warto jednak zauważyć, że Arkadiusz Milik, Szczęsny oraz Robert Lewandowski i Piotr Zieliński to piłkarze, którzy brali udział w najlepszym dla Polski turnieju w XXI wieku, czyli w finałach mistrzostw Europy w 2016 roku. Fakt, że wciąż utrzymują się w elicie mówi dużo o potencjale drużyny Adama Nawałki – w sezonie 2023-24 to grono zostało powiększone tylko o Jakuba Kiwiora, który zbiera minuty w Arsenalu, ale tylko raz znalazł się w wyjściowym składzie.

W 25-osobowej, ostatecznej kadrze na wrześniowe spotkania kwalifikacji mistrzostw Europy Fernando Santos znalazł miejsce dla 12 zawodników z pięciu czołowych lig europejskich, 7 z nich pojawiło się w wyjściowej jedenastce na mecz z Wyspami Owczymi. Co ciekawe jednak, w grupie 23 piłkarzy, którą Nawałka zabrał na finały Euro 2016 takich piłkarzy było… 11 (do Francji pojechało aż 10 piłkarzy z Ekstraklasy!), w ćwierćfinałowym starciu z Portugalią w pierwszym składzie pojawiło się również 7. Teoretycznie więc obecnie liczby się zgadzają, różnica leży gdzie indziej – w 2016 roku piłkarze z czołowych lig zagranicznych niemalże w komplecie odgrywali istotne role w swoich zespołach klubowych. Teraz jest inaczej, z wyjściowego składu na Wyspy Owcze na obecnym etapie sezonu można to powiedzieć o Lewandowskim oraz Zielińskim (Szczęsny był kontuzjowany, Bereszyński zmienił pracodawcę i jego przypadek jest trudny do zweryfikowania). Kiwior, Jakub Kamiński oraz Milik mają kłopot ze zbieraniem minut w klubach, być może więc dlatego najbardziej doświadczony z tej trójki napastnik Juventusu w meczu z Wyspami Owczymi nie był żadnym wsparciem dla nikogo na boisku, raczej wyglądał na takiego, co wsparcia potrzebował.

KWESTIA STRATEGII 

– Ze statystykami trudno polemizować, mają jednak to do siebie, że pokazują pewien trend, natomiast zawsze znajdą się wyjątki z niego się wyłamujące. Potencjał naszej drużyny narodowej jest duży, ale chciałbym nakreślić inną kwestię – mówi Marcin Dorna, dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej. – Chodzi o zbyt wczesne wyjazdy polskich zawodników do dużych klubów, tudzież akademii…

Ekstraklasa coraz rzadziej jest w stanie sprzedawać piłkarzy bezpośrednio do pięciu najsilniejszych lig europejskich. W zamkniętym niedawno letnim oknie transferowym doszło tylko do jednej takiej transakcji – Mateusz Łęgowski przeniósł się z Pogoni Szczecin do Serie A i całkiem udanie rozpoczął przygodę z Salernitaną, bo przed przerwą na mecze reprezentacji zdążył wystąpić w wyjściowej jedenastce. Łęgowski nie był jednak najdrożej sprzedanym zawodnikiem z Ekstraklasy latem 2023 roku, ci drożsi wybrali drogę na okrągło do europejskiej elity – przez Belgię, Szkocję czy Austrię. Wygląda na to, że w ligach mniejszych, ale zasobniejszych pod względem finansowym coraz częściej zatrudnienie znajdować będą młodzi polscy zawodnicy. Znający doskonale realia rynku transferowego Artur Płatek mówił o tym na łamach „PN” kilka tygodni temu – do najsilniejszych lig z Ekstraklasy trafiać będą największe talenty, piłkarze właściwie już gotowi do podjęcia rywalizacji na najwyższym poziomie. I dlatego tych transferów jest tak mało.

– A ja twierdzę, że jest dużo. Tylko innych – mówi Dorna. – Poświęcamy czas wyborom już ukształtowanych zawodników, rzadko zwraca się uwagę na piłkarzy młodych, jeszcze niepełnoletnich. Tymczasem wyjazdów takich graczy obserwujemy średnio kilkadziesiąt w skali roku. Niestety. Łęgowski przeniósł się do Włoch jako zawodnik młody, ale już z pewnym doświadczeniem ligowym, zdążył także zadebiutować w reprezentacji Polski. I w Serie A gra. Patryk Mazur natomiast przeniósł się do Juventusu, do zespołów młodzieżowych. Czy będzie grać w przyszłości w Turynie, nie wiem. Szczerze mu tego życzę, tyle że statystyki nie są korzystne. Niewielu młodych zawodników, którzy bez ogrania na poziomie Ekstraklasy wyjechali do zagranicznych klubów potrafiło się przebić. Przykłady Wojtka Szczęsnego, Piotrka Zielińskiego, Grześka Krychowiaka czy Kuby Kiwiora mogą działać na wyobraźnię, ale czy poza tymi zawodnikami podamy inne? Ile ich będzie? Matty’ego Casha czy Nicolę Zalewskiego zaliczyć należy przecież do innej kategorii, grają dla reprezentacji Polski, ale ich naturalne środowisko to Anglia i Włochy, tam dorastali.


Zagraniczne wojaże młodych graczy stanowią niebezpieczeństwo dla nich samych, ale i dla całej polskiej piłki. Częściej bowiem talenty są roztrwaniane niż rosną, a to przekłada się na liczbę polskich zawodników w najsilniejszych ligach europejskich, w Champions League, wreszcie na potencjał drużyny narodowej. Czy można coś zrobić? Jak spowodować, żeby na przykład Mateusz Skoczylas przedłożył pozostanie w Zagłębiu Lubin nad propozycję przenosin do akademii AC Milan? Przecież nie pieniędzmi, tu podejścia nawet nie ma, też nie marką, rzadko infrastrukturą treningową.

– Stworzeniem środowiska do rozwoju. I statystyką, bo zdecydowanie więcej piłkarzy przebija się zagranicą, gdy nabierze doświadczenia w seniorskiej piłce w Ekstraklasie. W kadrze na mecze z Wyspami Owczymi i Albanią znalazło się 25 zawodników, 4 z nich w młodym wieku wybrało się do klubów zagranicznych, różnica na korzyść graczy, którzy przed wyjazdem zbudowali swoje pozycje w Polsce jest ogromna – dodaje Dorna. – Kluby muszą im to jednak umożliwiać, nawet jeśli mówimy o chłopakach 17-letnich. To kwestia strategii.

PRZEMYSŁAW PAWLAK

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 29/2025

Nr 29/2025

Polska Reprezentacja Polski

Kamil Piątkowski łączony z kolejnym klubem Serie A!

Sporo dzieje się w sprawie naszego reprezentanta! Nowy zespół Serie A dołączył do walki o jego usługi.

2024.11.18 Warszawa
pilka nozna UEFA Liga Narodow
Polska - Szkocja
N/z Radosc gol bramka Kamil Piatkowski, Karol Swiderski, Sebastian Walukiewicz, Nicola Zalewski
Foto Marcin Karczewski / PressFocus

2024.11.18 Warsaw
Football - UEFA Nations League
Poland - Scotland
Radosc gol bramka Kamil Piatkowski, Karol Swiderski, Sebastian Walukiewicz, Nicola Zalewski
Credit: Marcin Karczewski / PressFocus
Czytaj więcej

Polska Reprezentacja Polski

Reprezentant Polski zmienia klub! Ciekawy kierunek

Następny reprezentant Polski przechodzi do nowego zespołu! Tym razem chodzi o jednego ze stoperów.

2022.06.14 Warszawa
Pilka nozna Reprezentacja UEFA Liga Narodow 2023
Polska - Belgia
N/z Mateusz Wieteska, Jakub Kiwior, Wojciech Szczesny, Robert Lewandowski
Foto Marcin Bulanda / PressFocus

2022.06.14 Warszawa
Football Polish National Team UEFA Nations League 2023
Polska - Belgia
Mateusz Wieteska, Jakub Kiwior, Wojciech Szczesny, Robert Lewandowski
Credit: Marcin Bulanda / PressFocus
Czytaj więcej

Polska Reprezentacja Polski

Debiutował w 2012 roku, a teraz wróci do reprezentacji? „Jest w bardzo dobrej formie”

Jan Urban za kilka tygodni będzie musiał rozesłać swoje pierwsze powołanie w selekcjonerskiej karierze. W mediach pojawiła się ciekawa kandydatura jednego z graczy.

2025.07.17 Warszawa
pilka nozna prezentacja nowego trenera reprezentacji Polski w pilce noznej
Konferencja prasowa Jana Urbana
N/z Jan Urban
Foto Tomasz Jastrzebowski / Foto Olimpik / PressFocus

2025.07.17 Warszawa
Football - press conference of the new polish national team head coach,
Konferencja prasowa Jana Urbana
Jan Urban
Credit: Tomasz Jastrzebowski / Foto Olimpik / PressFocus
Czytaj więcej

Polska Reprezentacja Polski

Urban będzie rozmawiał z Lewandowskim! „Nie jest to sprawa do załatwienia na telefon”

Jan Urban po zostaniu selekcjonerem będzie musiał na dobre zamknąć aferę związaną z opaską kapitańską. Ma w tej sprawie zaplanowane spotkanie.

2024.11.03 Zabrze
Pilka nozna PKO BP Ekstraklasa Sezon 2024/2025
Gornik Zabrze - Jagiellonia Bialystok
N/z Jan Urban
Foto Marcin Bulanda / PressFocus

2024.11.03 Zabrze
Football Polish PKO BP Ekstraklasa League Season 2024/2025
Gornik Zabrze - Jagiellonia Bialystok
Jan Urban
Credit: Marcin Bulanda / PressFocus
Czytaj więcej

Polska Reprezentacja Polski

Reprezentant Polski zmienia klub! Ciekawy wybór

Do najbliższego meczu reprezentacji Polski zostało jeszcze nieco ponad miesiąc. Jednak na rynku sporo dzieje się w kwestii naszych kadrowiczów.

2024.11.18 Warszawa
pilka nozna UEFA Liga Narodow
Polska - Szkocja
N/z Kaminski Walukiewicz
Foto Mateusz Porzucek PressFocus

2024.11.18 Warszawa
Football - UEFA Nations League Warsaw Poland Scotland
Polska - Szkocja
Kaminski Walukiewicz
Credit: Mateusz Porzucek PressFocus
Czytaj więcej