DORTMUND 10.07.2024
MECZ 1/2 FINALU POLFINAL MISTRZOSTW EUROPY 2024: HOLANDIA - ANGLIA --- SEMIFINAL UEFA EURO 2024 MATCH: THE NETHERLANDS - ENGLAND
HARRY KANE GOL BRAMKA RADOSC JUDE BELLINGHAM

Ligi w Europie Świat

EURO 2024: Anglia rzutem na taśmę z awansem do finału! Synowie Albionu znów zawalczą o złoto

Anglia melduje się w wielkim finale Euro 2024! Piłkarze pod wodzą Garetha Southgate'a pokonali Holendrów i już mogą przygotowywać się do starcia z Hiszpanami. Synowie Albionu po raz drugi z rzędu zagrają w meczu o złoty medal na europejskim czempionacie.

Maciej Łanczkowski

Półfinał w Dortmundzie rozpoczął się idealnie dla reprezentacji Holandii, która prowadziła już od 7. minuty spotkania. Xavi Simons popisał się znakomitym uderzeniem zza linii pola karnego i Oranje zaczęli ten mecz wymarzenie. Prowadzenie Holendrów nie trwało zbyt długo. W 16. minucie Dumfries nakładką powstrzymał Harry’ego Kane’a i arbiter wskazał na 11. metr. Do piłki podszedł napastnik Bayeru i mocnym uderzeniem nie do obrony skierował piłkę do siatki.

Z czasem Holendrzy grali coraz słabiej i Anglicy to skutecznie wykorzystywali. W 23. minucie piłka po uderzeniu Fodena została wybita dosłownie z linii bramkowej. Nieco później angielski gracz finezyjnym strzałem posłał futbolówkę w kierunku bramki i ta postawiła stempel na poprzeczce.

Pierwsza połowa zakończyła się przy rezultacie 1:1 i w meczu pojawiła się dłuższa stagnacja. Obie drużyny przestały atakować i gra koncentrowała się środkowej strefie boiska. Po godzinie gry znów aktywowali się Holendrzy, jednak bardzo czujny w drugiej połowie był Jordan Pickford, który kilkukrotnie musiał interweniować i robił to bardzo skutecznie.

W 79. minucie Bukayo Saka wpakował piłkę do siatki, ale chwilę wcześniej chorągiewka arbitra liniowego poszybowała do góry i trafienie nie zostało uznane wskutek pozycji spalonej.

W końcówce meczu coraz mocniej pachniało dogrywką, jednak w ostatnim momencie Anglikom udało się przypieczętować awans do wielkiego finału. Nieoczekiwanym bohaterem Synów Albionu okazał się Ollie Watkins, który w 90. minucie gry wpisał się na listę strzelców.