Ogromny problem Rakowa Częstochowa
Raków wciąż czeka na zmiany infrastruktury w Częstochowie i możliwość rozgrywania prawowitych domowych meczów na własnym stadionie. Władze PZPN tracą cierpliwość i grożą wykluczeniem drużyny z rozgrywek PKO Ekstraklasy.
Czy Częstochowa doczeka się stadionu spełniającego wymagania licencyjne? (Fot. Paweł Piotrowski)
Raków Częstochowa po świetnym, poprzednim sezonie w 1. lidze wywalczył awans do rozgrywek Ekstraklasy. Niestety, Częstochowa nie posiada odpowiedniej infrastruktury, aby rozgrywano tam mecze z najwyższego szczebla. Stadion nie spełnia wymogów licencyjnych, wskutek czego podopieczni Marka Papszuna muszą rozgrywać „domowe” mecze w oddalonym o 80 kilometrów Bełchatowie.
Tuż po awansie Rakowa władze Częstochowy zobowiązały się zmodernizować obiekt tak, aby móc gościć drużyny z Ekstraklasy. Władze ligi wraz z PZPN zaufały włodarzom i mocno nagięły przepisy, aby Raków mógł powrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej. Niestety sprawa nowego stadionu w mieście z województwa śląskiego mocno przystopowała i staje się niepokojąca. Prezydent Częstochowy przyznaje, że budżet miasta nie ma obecnie środków na modernizację obiektu Rakowa i nie podjęto żadnej, kluczowej decyzji w tej kwestii, mimo złożonych obietnic przed startem rozgrywek. Nie spodobało się to Zbigniewowi Bońkowi który, zagroził wykluczeniem Rakowa z rozgrywek Ekstraklasy.
Tak brzmi pełna treść otwartego listu Zbigniewa Bońka do prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka:
„Z wielką radością i satysfakcją polska rodzina piłkarska, a przede wszystkim futbolowe środowisko miasta Częstochowy, przyjęły przed kilkoma miesiącami awans Rakowa do PKO Ekstraklasy. Awans osiągnięty w znakomitym sportowym stylu godnym pięknych tradycji częstochowskiej piłki. Czas radości i satysfakcji jednak szybko minął i nastąpiła twarda rzeczywistość.
Do tej rzeczywistości z pewnością należą sprawy dotyczące infrastruktury sportowej Rakowa. Stadion przy ulicy Limanowskiego i podstawowe otoczenie stadionowe odbiega od przyjętych w tej kwestii ogólnych norm, a przede wszystkim nie mieści się w podstawowych przepisach licencyjnych, jakie od lat PZPN stawia klubom Ekstraklasy. Kierując się jednak uznaniem dla sportowej strony awansu Rakowa, PZPN zdecydował się warunkowo przyznać Rakowowi licencję na sezon 2019/20, mając na uwadze deklaracje samego Pana Prezydenta, jak i władz miejskich obiecujących budowę, bądź gruntowną modernizację obiektu Rakowa. Byliśmy przekonani jako Związek, że w ciągu roku przynajmniej częściowo Raków Częstochowa zacznie spełniać wymogi licencyjne, pozwalające prowadzić rozgrywki Ekstraklasowe na własnym stadionie.
Niestety w ciągu tych kilku miesięcy nie zauważyliśmy jakiegokolwiek postępu w nadrabianiu zaległości licencyjnych. Mimo zakończonego przetargu, klub i całe środowisko piłkarskie czeka na decyzję Pana Prezydenta, zatwierdzającą budowę bądź przebudowę stadionu Rakowa.
Panie Prezydencie! Z całą mocą i powagą oświadczam, że brak postępów w budowie nowego obiektu Rakowa będzie skutkować brakiem przyznania licencji na Ekstraklasowe rozgrywki w sezonie 2020/21. Nawet sportowe, boiskowe osiągnięcia Rakowa (czego serdecznie mu życzymy) nie pomogą klubowi w otrzymaniu licencji na występy w najwyższej klasie rozgrywkowej. Co więcej, wobec planowego rozwoju przepisów licencyjnych dla klubów I ligi Raków może znaleźć się o dwie klasy niżej niż jest obecnie.
Z całym szacunkiem dla Pana, tysięcy kibiców z Pańskiego miasta, to nie są groźby, ale realny scenariusz, który wobec braku postępów w spełnianiu przepisów licencyjnych PZPN, może się ziścić bardzo szybko. Gra piłkarzy Rakowa na gościnnym stadionie w Bełchatowie to policzek dla potężnego miasta, jakim jest Częstochowa. Miasta, które nie potrafi zapewnić choćby skromnej areny piłkarzom Ekstraklasy.
Panie Prezydencie, stoimy w obliczu niewyobrażalnego kryzysu w częstochowskiej piłce. Degradacja licencyjna Rakowa byłaby policzkiem nie tylko dla ludzi tego klubu, kibiców, ale położyłaby się cieniem na wizerunku Pańskiego miasta trwale i tak pięknie wpisanego w historię naszego kraju. Komisja Licencyjna PZPN, władze Związku, czy ja osobiście oraz właściciele i działacze Rakowa, nie żądamy rzeczy niemożliwych do spełnienia. Wszyscy wierzymy, że Pan Prezydent stosownymi i rychłymi decyzjami spowoduje działania, pozwalające rozpocząć budowę nowego obiektu. Rozumiejąc skomplikowaną sytuację miasta, jego problemy budżetowe, i priorytety społeczne, apeluję do Pana Prezydenta o jak najszybsze postanowienia w wiadomej sprawie. Tym bardziej, że wszyscy dobrze pamiętamy deklaracje Pana Prezydenta w temacie budowy nowego obiektu Rakowa.
Licząc na szybkie decyzje potrzebne klubowi, tysiącom kibiców, i wszystkim ludziom częstochowskiej piłki
Z poważaniem
Zbigniew Boniek.”
Maciej Łanczkowski, PiłkaNożna.pl. Źródło: Dziennik Zachodni