PNA 2013: W sobotę wielka inauguracja
W sobotę rozpocznie się 29. edycja Pucharu Narodów Afryki. Nieobliczalny turniej zawita do kraju, w którym rozegrany został pierwszy afrykański Mundial. Faworytów jest kilku, ale przewidywania są często niewiele warte, jeśli chodzi o walkę na Czarnym Lądzie. Doskonałym przykładem jest poprzednia edycja PNA.
Pierwotnie turniej w 2013 roku miał zostać rozegrany w Libii. Jednak niestabilna sytuacja w tym kraju zmusiła władze Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF) do zmiany decyzji. Ostatecznie postawiono na Republikę Południowej Afryki, gdzie przecież do dyspozycji jest doskonała infrastruktura sportowa stworzona na Mundial w 2010 roku. Najlepsze drużyny w Afryce mają zawitać do Libii w 2017 roku.
PNA 2013: Wielki futbol wraca do RPA. Nie obyło się bez zgrzytów – KLIKNIJ I CZYTAJ WIĘCEJ!
Turniej rozpoczyna się 19 stycznia, a wielki finał zaplanowano na 10 lutego. O ostateczny triumf powalczy szesnaście drużyn, które w pierwszym etapie rywalizować będą w czterech grupach. Z każdej grupy awansują po dwie reprezentacje. Osiem zespołów stworzy cztery pary ćwierćfinałowe. Na samym finiszu Pucharu Narodów Afryki rozegrany zostanie finał 10 lutego, natomiast dzień wcześniej odbędzie się mecz o trzecie miejsce.
Ostatnia szansa dla WKS?
Niesamowicie utalentowane pokolenie piłkarzy Wybrzeża Kości Słoniowej do tej pory nie zdobyło mistrzostwa Afryki. Didier Drogba, bracia Toure, Didier Zokora, Salomon Kalou – wydawałoby się, że zespół złożony z takich zawodników, to tak zwany „samograj”. Jednak od ponad 20 lat Wybrzeże Kości Słoniowej nie wygrało Pucharu Narodów Afryki.
Szczególnie zeszłoroczny turniej na boiskach Gabonu i Gwinei Równikowej był wielkim zawodem dla kibiców WKS. Faworyzowana drużyna szła od zwycięstwa do zwycięstwa aż do samego finału nie tracąc ani jednego gola. Ostatni mecz przeciwko Zambii wydawał się już tylko formalnością. Jednak po serii rzutów karnych wygrały Miedziane Pociski, odnosząc tym samym największy sukces w historii miejscowego futbolu. A więc dla Drogby i jego kolegów to już ostatnia szansa, aby wrócić do kraju z PNA z upragnionym trofeum.
Wśród faworytów do ostatecznego triumfu wymieniane są również takie reprezentacje, jak Ghana oraz Nigeria. Szczególnie ta druga drużyna narodowa ma wiele do udowodnienia, gdyż w poprzedniej edycji afrykańskiego czempionatu Super Orłów nie oglądaliśmy. Obrońcy tytułu – Zambijczycy – na powtórzenie zeszłorocznego sukcesu mają szanse bliskie zeru. – Jesteśmy zdecydowanie silniejsi, niż przed rokiem – zapowiada jednak odważnie selekcjoner Zambii, Herve Renard.
Polski akcent z Górnika
Tym razem w Pucharze Narodów Afryki udział weźmie tylko jeden zawodnik z Ekstraklasy. W ścisłej kadrze Burkina Faso na turniej znalazło się miejsce dla Prejuce’a Nakoulmy z Górnika Zabrze. Drużyna popularnego „Prezesa” ma spore szanse na awans do ćwierćfinału, gdyż w grupie zmierzy się z Zambią, Nigerią oraz Etiopią.
W kadrze Burkina Faso znalazło się również miejsce dla Abdou Razacka Traore, który przez ostatnie lata występował w Lechii Gdańsk. Jeszcze jesienią ten piłkarz był motorem napędowym ofensywnych akcji ekipy z Trójmiasta, ale po wygaśnięciu kontraktu zmienił klub. W ostatnich dniach Traore związał się 3,5-letnią umową z tureckim Gaziantepsporem, co można uznać za sporą niespodziankę.
Podział na grupy
Grupa A: Republika Południowej Afryki, Angola, Maroko, Republika Zielonego Przylądka
Grupa B: Ghana, Mali, Niger, Demokratyczna Republika Konga
Grupa C: Zambia, Nigeria, Burkina Faso, Etiopia
Grupa D: Wybrzeże Kości Słoniowej, Tunezja, Algieria, Togo
Garść ciekawostek:
– turniej rozgrywany na boiskach Republiki Południowej Afryki będzie 29. edycją walki o prym na Czarnym Lądzie;
– mecz finałowy Pucharu Narodów Afryki rozegrany zostanie na Soccer City w Johannesburgu. To ten sam obiekt, gdzie odbył się finał Mistrzostw Świata 2010;
– wszystkie 32 spotkania Pucharu Narodów Afryki będzie można obejrzeć na kanałach Eurosport i Eurosport 2;
– na tegorocznym turnieju po raz pierwszy w historii zagra reprezentacja Republiki Zielonego Przylądka. Wyspy zamieszkiwane są przez niespełna 500 tysięcy ludzi;
– Puchar Narodów Afryki rozgrywany jest po zaledwie rocznej przerwie, gdyż w 2010 roku CAF podjęła decyzję o rozgrywaniu turnieju w latach nieparzystych.
gmar, PilkaNozna.pl