Przejdź do treści
Germany - UEFA EURO, EM, Europameisterschaft,Fussball 2024 - Germany vs Hungary - 19/06/2024 GERMANY, STUTTGART, JUNE 19. Jules Kounde of France duels for the ball with Cody Gakpo of Netherlands during the UEFA EURO 2024 group A stage match between Germany and Hungary. On June 19, 2024 at Stuttgart Arena in Stuttgart, Germany. Photo by Manuel Blondeau/ AOP.Press Stuttgart Stuttgart Arena Germany Copyright: x ManuelxBlondeau/AOP.Pressx AOP20240621 0036,Image: 883716328, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: ©Manuel Blondeau/AOP.Press / imago sport / Forum

Piłka Nożna

EURO 2024 POD DYKTANDO ŚRODKOWYCH POMOCNIKÓW

Kierunkowy +68 Wielki turniej jest niczym fashion week. Wyznacza nowe standardy bądź potwierdza zauważalne od niedawna trendy. Euro 2024 obrazuje, jak ewoluuje rola i rośnie znaczenie środkowych pomocników. To szóstki oraz ósemki rozdają karty w grze o mistrzostwo kontynentu.

Konrad Witkowski

Nie jest to impreza snajperów, na niemieckich boiskach pełnym blaskiem nie błyszczą również ofensywni pomocnicy. Układ kierowniczy uległ przesunięciu piętro niżej: już nie piłkarze z pozycji numer dziesięć, lecz ci operujący bliżej własnej bramki decydują o obliczu zespołu. Trwający turniej ostatecznie dowodzi, że bez bardzo silnych punktów w środku pola nie można rywalizować na mistrzowskim poziomie. Zwyciężają te reprezentacje, które mają najlepiej poukładane i najszybciej działające ośrodki decyzyjne. Jednocześnie na Euro znajduje odzwierciedlenie tendencja widoczna od jakiegoś czasu w futbolu klubowym: rozmywanie się podziałów między środkowymi pomocnikami. To (jeszcze?) nie tak, że w drugiej linii wszyscy robią wszystko, natomiast umiejętność łączenia obowiązków w destrukcji z zadaniami kreatorskimi wymagana jest już nie tylko od ósemek. Nowoczesny defensywny pomocnik musi mieć w repertuarze niezły strzał i otwarcie drogi do bramki jednym podaniem; zarazem do lamusa odchodzą dziesiątki zorientowane wyłącznie na atakowanie.

guest
0 komentarzy
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 30/2024

Nr 30/2024