Przejdź do treści
Nr 46/2013
magazyn piłka nożna

Nr 46/2013

W Tygodniku

W numerze:

Polska

  4. Jak wyglądały selekcjonerskie debiuty poprzedników Adama Nawałki

  5. Nasz rywal: Słowacja

  6. Analiza: Kariery asystentów selekcjonerów

  8. Nie tylko z ostatniej chwili

10. 90 minut z Janem Kocianem

12. Reportaż: PZPN otworzył szkołę trenerów

16. Dogrywka z Marcinem Robakiem

38. Podsumowanie października w ekstraklasie

40. Dogrywka z Kazimierzem Moskalem

42. II liga

44. Z piłką przez kraj: ŁKS

45. Z piłką przez kraj: Polonia Warszawa

 

Świat

19. Reprezentacja Irlandii: Oryginalny duet prowadzących

20. Primera Division: Familiada w Realu

21. Premier League: Fenomenalny Daniel Sturridge z Liverpoolu

22. MŚ U-17 oczami Michała Listkiewicza

24. Serie A: Wojna na górze w Milanie

26. Bundesliga: Showman z Borussii Dortmund, czyli Pierre Emerick-Aubameyang

27. Kłopoty z kibicami: Ciemna strona BVB

28. Jak grają rewelacje najsilniejszych lig Europy – odcinek 5: Francja

30. Łudogorec Razgrad, czyli bułgarski Groclin

31. Specjalnie dla nas: Gregoor van Dijk

32. Zapowiedź baraży MŚ

34. Przed barażami: Paulo Bento o reprezentacji Portugalii

36. Liga Mistrzów

 

Niemiecka szkoła

Trener, który prowadził reprezentację Słowacji, był asystentem w kadrze Austrii, a także w Eintrachcie Frankfurt, na pewno nie jest kimś przypadkowym. Jan Kocian od niedawna pracuje w Ruchu Chorzów i już ma się czym pochwalić. Do jego piłkarskiego CV też trudno się przyczepić, grubo ponad 100 występów w Bundeslidze w barwach Sankt Pauli i ćwierćfinał MŚ 1990 z Czechosłowacją to najlepsza rekomendacja obecnego opiekuna Niebieskich.

Jest! Bońkówka

Była już w Polsce Gierkówka, którą zwano trasę szybkiego ruchu łączącą Warszawę z Katowicami, oczywiście od nazwiska patrona budowy tej drogi. Była także Kuleszówka, tytułowana tak na cześć wiceprezesa PZPN, pod rządami którego została powołana do życia, kształcąca całe zastępy polskich trenerów będących już szczęśliwymi posiadaczami licencji UEFA Pro i wszystkich innych. A od minionego poniedziałku działa Bońkówka (zakładam, że genezy tego miana nikomu tłumaczyć nie trzeba), której zadaniem jest edukacja kandydatów na dyplomowanych szkoleniowców. Nowo otwarta, uroczyście, a nawet z wielką pompą, uczelnia ma siedzibę w Białej Podlaskiej i nieprzypadkowo jest związana z tamtejszym wydziałem stołecznej AWF. Pierwsi absolwenci opuszczą podwoje akademii w połowie roku 2015.

Serią po swoich byłych

Sploty ciekawych wydarzeń występujących bezpośrednio po sobie to bułka z masłem dla piłkarza. Podobnie jak zmienność nastrojów, gdy radość przeplata się z goryczą. Sporo na ten temat może powiedzieć napastnik Pogoni Szczecin. Doskonale wie o tym, że nikt nie ma patentu na odnoszenie wyłącznie sukcesów. Przekonał się o tym niedawno.

Blondynka czy łysy?

Barbara Berlusconi ruszyła do ataku i w defensywie znalazł się Adriano Galliani. Zdegradowanie nietykalnego od przeszło 27 lat wiceprezydenta Milanu byłoby znacznie donioślejszym wydarzeniem niż wyrzucenie z pracy trenera Massimiliano Allegriego.

Taktyka lepsza niż piłkarze

Obecność jednego z beniaminków – AS Monaco – w gronie pretendentów do gry w następnej edycji Ligi Mistrzów jest oczywistością. Ale już to, że bardzo wysoko plasują się w tabeli dwaj pozostali nowicjusze: Nantes i Guingamp, to spora sensacja. Ta druga drużyna musi jednak poczekać jeszcze trochę na prezentację, bo rewelacyjnie spisuje się także niedawny mistrz Francji – OSC Lille, który w tej chwili wygląda na najpoważniejszego kandydata do zajęcia miejsca za plecami dwójki gigantów: Monaco i PSG.

Komu mundial, komu?

Znamy już 21 finalistów mundialu, 22 drużyny wciąż walczą o ostatnie 11 miejsc. Między 13 a 20 listopada odbędzie się 17 ekscytujących spotkań. Pary afrykańskie mają już za sobą po jednym i czekają je tylko rewanże, pary europejskie i międzykontynentalne natomiast rozegrają po dwa mecze.

Możliwość komentowania została wyłączona.