Przejdź do treści
Nr 42/2013
magazyn piłka nożna

Nr 42/2013

W Tygodniku

W numerze:

Polska

  4. Po meczu Ukraina – Polska: List otwarty do prezesa PZPN Zbigniewa Bońka

  6. Temat tygodnia: Reprezentacja Polski po spotkaniu w Charkowie

  8. Wspomnienia Jana Tomaszewskiego: Mecz na Wembley sprzed 40 lat

10. Sytuacja w naszej grupie eliminacji MŚ 2014

12. Nie tylko z ostatniej chwili

14. Czy zbawią polski futbol: Mateusz Zachara

16. Portret: Filip Starzyński z Ruchu Chorzów

18. Pobocza futbolu: Co słychać u Macieja Skorży

20. Nasz raport: Ekstraklasa piłkarskiego biznesu – część II

22. Nasi na Cyprze: Łukasz Gikiewicz

34. Dogrywka z Piotrem Ćwielongiem

37. Grały nasze młodzieżówki

40. I liga

42. II liga

44. Z Młodej Ekstraklasy do Centralnej Ligi Juniorów i III ligi

 

Świat

24. Zamieszanie wokół mundialu w Katarze

25. Ligue 1: Szukanie złotego środka Paris SG

26. Serie A: Paul Pogba z Juventusu Turyn

28. Jak grają rewelacje najsilniejszych lig Europy – odcinek 1: Włochy

30. Korespondencja z Rosji

31. Premier League: Artur Boruc bohaterem w Southampton

32. Trenerzy na zakręcie w Turcji: Roberto Mancini i Slaven Bilić

36. Korespondencja z Danii

38. Eliminacje MŚ 2014

 

Może biletów było za dużo…

Waldemar Fornalik nie zareagował na apel tygodnika „Piłka Nożna”, aby nie wystawiać w Charkowie – skoro go nie mamy – lewego obrońcy, nie przemodelował taktyki na grę z trzema obrońcami i… musiał gorzko tego pożałować. Wystawiony na tę feralną pozycję Grzegorz Wojtkowiak dał tak wielkiego klopsa, że z miejsca odebrał Sebastianowi Boenischowi mało chlubny tytuł najbardziej nieudolnie interweniującego obrońcy. To nie był błąd, to był wielbłąd, po którym pożegnaliśmy się ze złudzeniami o awansie na mundial.

Kamer przy tym nie było

Do niedawna – i słusznie – narzekaliśmy na niemoc polskich graczy w ekstraklasie. Po ostatnio rozegranej kolejce narzekania są mniej uzasadnione. Między innymi za sprawą młodego napastnika Górnika Zabrze. Mateusz Zachara zdobył dwie bramki w wyjazdowym meczu z Pogonią Szczecin i dołączył do czołówki snajperów.

11 tysięcy bransoletek

W pierwszej części dotyczącej raportu przygotowanego przez EY i Ekstraklasę SA skupiliśmy się na przychodach polskich klubów w 2012 roku. Dziś pora na aspekt reklamowo-marketingowo-medialny. Czyli kto i jak zarabiał na sprzedaży klubowych pamiątek, które stadiony wypełniały się najszczelniej, która witryna klubowa była najczęściej odwiedzana, kto i dlaczego był najchętniej oglądany w telewizji?

Ledwo przyszedł, wyszedł już?

Chyba tylko styl, w jakim pożegnano się półtora roku temu z Alessandro Del Piero, wywołał wśród kibiców Juventusu równie silne i negatywne emocje wobec władz klubu, co niedawna deklaracja prezydenta Andrei Agnellego o prawdopodobnie rychłym odejściu Paula Pogby.

Tiki-taka w Italii

Jak zwykle w październiku i listopadzie, około dziesiątej kolejki lig w Europie, prezentujemy sposoby gry zespołów zadziwiających formą i wynikami w pięciu czołowych ekstraklasach. Bierzemy pod uwagę te ekipy, które nie występują w bieżącej edycji Ligi Mistrzów, za to mają apetyt na zakwalifikowanie się do tych rozgrywek w kolejnym sezonie. Zaczynamy od Włoch, gdzie mamy do czynienia z renesansem wielkich firm.

Dynamit bez zapalnika

W doliczonym czasie gry kubeł zimnej wody wylał się na rozgrzane głowy Duńczyków. W ostatniej akcji ofensywnej na stadionie Parken w Kopenhadze pewni już występu na mundialu w Brazylii Włosi zdobyli bramkę na wagę remisu. Praktycznie odzierającego gospodarzy i ich kibiców ze wszelkich złudzeń, że będą mogli sączyć caipirinhę na plaży Copacabana.

Możliwość komentowania została wyłączona.