POLSKA 6. Temat tygodnia: Czy wzrastająca zamożność klubów ekstraklasy przekłada się już na jakość zawodników
8. 7 pytań do Piotra Stawarczyka
9. Przegląd polskich wydarzeń i W starym kinie
10. Dogrywka z Robertem Demjanem
12. Alfabet ekstraklasy
14. Dogrywka z Przemysławem Kaźmierczakiem
16. Polskie drużyny w europejskich pucharach: Legia, Zawisza, Ruch, Lech
18. System szkolenia: Polska a Niemcy
ŚWIAT 4. Specjalnie dla nas: Brazylijczyk Ronaldo
20. Serie A: Zmiana w Juventusie – od Conte do Allegriego
21. Przegląd wydarzeń zagranicznych i High life
22. Europejska giełda transferowa
24. Podsumowanie sezonu 2014-15
WOKÓŁ MUNDIALU 26. Walka gigantów: Adidas versus Nike
27. Specjalnie dla nas: Thomas Mueller
28. Jak Polacy grali z aktualnymi mistrzami świata
29. Dogrywka z Bastianem Schweinsteigerem
30. Przedstawiamy mistrza świata: Niemcy
32. Pojedynek geniuszy: Messi kontra Maradona
33. Portret: Guillermo Ochoa
34. Analiza taktyczna: Jak mistrzostwa w Brazylii zmieniły futbol
35. 7 pytań do Miroslava Klosego
36. Alfabet Dirka Kuyta
WYNIKI 38. Kwalifikacje Ligi Europy i Ligi Mistrzów
40. Ekstraklasa
44. Giełda transferowa I ligi
45. Na Dolnym Śląsku: Współpraca z Benficą Lizbona
46. Z piłką przez kraj
| |
Mistrzostwa piękne, tylko Brazylii szkoda
Czy piłkarska Brazylia miała w swoich dziejach piłkarzy większych? Może i miała, ale Pele czy Garrincha to dla dzisiejszego kibica niemal futbolowa prehistoria. W ciągu ostatnich dwóch dekad na najwyższą, najczęściej nieosiągalną półkę starało się wspiąć wielu piłkarzy, ale ostatecznie udała się ta sztuka tylko jednemu: byłemu zawodnikowi Barcelony i Realu Madryt, napastnikowi, który przez ostatnie lata dzierżył berło najlepszego strzelca w historii MŚ – Ronaldo. Z brazylijską legendą „Piłce Nożnej” udało się porozmawiać w Sao Paulo tuż po zakończeniu mundialu.
W SAO PAULO ROZMAWIAŁ PAWEŁ KAPUSTA
Wywiad został przeprowadzony 16.07.2014 r.
Tyle się o tym mundialu mówiło i pisało, tak długo się na mistrzostwa czekało, aż w końcu nadeszły i minęły tak szybko, że aż nie wiadomo, kiedy to nastąpiło. Jaki to był turniej?
Szkoda, że tak szybko minęły, bo turniej był naprawdę znakomity – mówi „PN” Ronaldo (na zdjęciu). – Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie sportowym, ale także organizacyjnie cała Brazylia spisała się na medal. Przed turniejem wiele mówiło się o problemach organizacyjnych, ale w trakcie trwania mistrzostw podobne doniesienia się już nie pojawiały. To znak, że Brazylia dała radę.
(…)
Niemiecki serial
Gola decydującego o tytule mistrza świata strzelił piłkarz w stroju Adidasa. Rywale Niemców w decydującym meczu mundialu, czyli Argentyńczycy, też byli ubrani przez tego samego giganta odzieży sportowej. Konkurencji, czyli Nike, na pocieszenie został fakt, że Mario Goetze kopnął piłkę do argentyńskiej bramki butem zaprojektowanym i wyprodukowanym przez amerykańską firmę.
Adidas i Nike są niekwestionowanymi monopolistami na rynku sprzętu piłkarskiego. Dostarczają ponad 80 procent produktów, których wartość opiewa na ponad 5 miliardów dolarów rocznie. Podczas tegorocznego mundialu na boiskach Brazylii toczono walkę nie tylko o to, kto 13 lipca na Maracanie wzniesie do góry Puchar Świata. Nie mniej twarda konfrontacja dotyczyła kwestii, która firma okaże się najlepsza w gronie produkujących sprzęt sportowy. Nike mogła się chwalić wszem wobec, że ubrała aż 10 z 32 uczestników World Cup. Były w tym gronie Brazylia, Anglia, Australia. Adidas dostarczył sprzętu dziewięciu drużynom, w tym wspomnianym już finalistom: Niemcom i Argentynie. Poza tym niemiecka firma miała status oficjalnego sponsora World Cup, a także dostarczyła piłki – Brazuki, którymi były rozgrywane mecze.
(…)