Przejdź do treści
Nr 30/2011
magazyn piłka nożna

Nr 30/2011

W Tygodniku

W numerze:

Polska

  4. Temat tygodnia: Startuje nowy sezon. Legia wkracza do Ligi Europy

  7. Giełda transferowa – nowy sponsor ekstraklasy

  8. Giełda transferowa – Czesław Michniewicz

10. Analiza. Wisła i Śląsk kontynuują wspinaczkę w europejskich pucharach

13. Pobocza futbolu: Dlaczego obcokrajowcy starają się o polskie paszporty

14. Nie tylko z ostatniej chwili

16. Dogrywka z Borisem Peskoviciem

18. Analiza: Reprezentacja Polski przed zbliżającymi się meczami towarzyskimi

20. Dziesięć lat minęło: Co robią dziś mistrzowie Europy juniorów 2001


Świat

22. Piłkarze polskiego pochodzenia w niemieckich reprezentacjach

23. Premier League: Liverpool stawia na Wyspiarzy

24. Poster Paolo Guerrero

27. Geografia finansów futbolu

28. Analiza: Hiszpańskie kluby bankrutują

30. „Piłka Nożna” wizytuje zagraniczne kluby: Maccabi Hajfa

32. Mistrz Rumunii: Otelul Galati

33. Bundesliga: Mirko Slomka o szansach Artura Sobiecha

34. Problemy kadrowe Borussii Dortmund

35. Copa America

38. Kwalifikacje Ligi Mistrzów

39. Kwalifikacje Ligi Europy

40. I liga

42. II liga

44. Po mistrzostwach świata kobiet

45. Podsumowanie mniej medialnych lig Europy – część 4

 
 

Skromna prowizorka

W ubiegłym roku było wielkie zadęcie, transfery za 2,5 miliona euro, Arsenal Londyn zagościł przy Łazienkowskiej na otwarcie nowego stadionu, a prezentacja zespołu została przeprowadzona w iście hollywoodzkim stylu. A potem, kiedy okazało się, iż wzmocnienia są głównie medialne, zaś sprowadzeni zawodnicy – znacznie przereklamowani, nastąpiła klapa. Pewnie także dlatego teraz w Legii jest o wiele skromniej. Uzupełnienie składu kosztowało mniej niż jedną dziesiątą sumy ubiegłorocznej, zamiast Kanonierów do Warszawy sprowadzono na inaugurację Żalgiris Wilno, show na przywitanie sezonu też nie był – mówiąc oględnie – szczególnie okazały. A przede wszystkim nikt nie składał szumnych deklaracji bez pokrycia.

Nie będę leczył z ekranu

Niedługo czekał na nową posadę, po tym jak nie przedłużył umowy z Widzewem. Już w miniony piątek porozumiał się z Jagiellonią, na dodatek bardzo szybko. Co prawda do niedzieli jeszcze nie zdążył podpisać kontraktu, ale gotowy tekst umowy dostał już dobę po rozpoczęciu negocjacji.

Stracona generacja

29 lipca 2001 roku na stadionie w Helsinkach reprezentacja Polski do lat 19 pokonała 3:1 Czechy w finałowym meczu ME w tej kategorii wiekowej. Od ostatniego złotego medalu w historii polskiego futbolu mija zatem dziesięć lat. Co działo się przez tę dekadę z bohaterami fińskiego turnieju?

Kto da więcej

Dziś najlepiej płacą oczywiście w Premier League i Primera Division. Tam ciągną gwiazdy, a kluby rządzą w Europie. Ale nie zawsze tak było, bo piłkarska i finansowa Europa zmieniała się podczas ostatnich 30 lat.

Właściciel doskonały

W trzecim pod względem wielkości izraelskim mieście – Hajfie – historia układa się grubymi warstwami dzięki Arabom, Bizantyjczykom, krzyżowcom, mamelukom, Turkom, Brytyjczykom, no i oczywiście Żydom. Jednak od czasów biblijnych w Izraelu do tego przemysłowego ośrodka nadal pasuje współczesne powiedzenie: Hajfa – ciężko pracuje, Jerozolima – modli się, Tel Awiw – baluje.

Cierpliwie czekamy

Mirko Slomka objął funkcję szkoleniowca Hannoveru 96 w sezonie 2009-10. Po 18 kolejce przejął zespół zmierzający do 2. Bundesligi, ale mimo fatalnej serii sześciu porażek z rzędu, w ostatniej chwili zdołał utrzymać drużynę. W kolejnych rozgrywkach Hannover pod jego wodzą długo liczył się w walce o Ligę Mistrzów. Na mecie zameldował się na znakomitej czwartej lokacie, oznaczającej start w Lidze Europy. Slomka zapragnął więc poszerzyć klubową kadrę i w związku z tym kupił m.in. Artura Sobiecha. Niestety ostatnio napływają niepokojące wieści, że kontuzjowany napastnik zbyt szybko rozpoczął treningi i w efekcie stan jego zdrowia znacznie się pogorszył.

Możliwość komentowania została wyłączona.