Przejdź do treści
Nr 27/2012
magazyn piłka nożna

Nr 27/2012

W Tygodniku

W numerze:


  4. Temat tygodnia: Finał ME

10. 90 minut z Daniele De Rossim

12. Fenomen Pirlo

14. Reprezentacja Włoch

15. Z trybuny VIP-ów Stadionu Narodowego w Warszawie

16. Nie tylko z ostatniej chwili

18. Po półfinale warszawskim

20. Po półfinale ukraińskim

22. Echa ze strefy kibica

23. Analiza: Sędziowie półfinałów

24. Dogrywka z Marcinem Borskim

26. Jedenastka Euro 2012

28. Niemcy nie potrafią wygrać z Italią – włoska klątwa trwa

30. Analiza: Jak grały drugie linie finalistów ME 2012

32. Reportaż z Ukrainy: Pożegnanie Andrija Szewczenki z kadrą

34. Liga Mistrzów: Buducnost Podgorica rywalem Śląska

35. Liga Europy: Żetysu Tałdykorgan rywalem Lecha Poznań

36. 90 minut z Grzegorzem Latą

40. Przygotowania ligowców do nowego sezonu

43. Giełda transferowa ekstraklasy

44. Analiza: Dokąd zmierza Polonia Warszawa

 

Hiszpańska egzekucja

W rozegranym w Kijowie meczu finałowym Euro 2012 reprezentacja Hiszpanii wygrała aż 4:0 z Włochami i jako pierwsza w historii obroniła tytuł mistrzowski.

Finał powinien być w Warszawie

Ostatni gwizdek sędziego w finale Hiszpania – Włochy na Stadionie Olimpijskim w Kijowie ogłosił oficjalny koniec mistrzostw Europy 2012. 1 lipca zamknęła się era najważniejszej imprezy sportowej w historii Polski i Ukrainy, która trwała od 18 kwietnia 2007 roku, gdy Komitet Wykonawczy UEFA ogłosił organizatorów Euro 2012.

Dorośliśmy do lidera

Zaczął turniej na pozycji środkowego obrońcy i w pierwszych dwóch meczach znakomicie dowodził grą włoskiej defensywny. Od trzeciego spotkania, wraz z przejściem reprezentacji Italii na system 1-4-4-2, powierzona mu została pozycja lewego pomocnika. Na niej również spisuje się wybornie. Turniej w Polsce i na Ukrainie potwierdza zatem, jak wytrawnym piłkarzem jest zawodnik Romy.

Iniesta i inni wirtuozi

To były znakomite mistrzostwa. Tym razem aż cztery z siedmiu wielkich reprezentacji europejskiego futbolu przyjechały tak świetnie przygotowane, że nie było mowy o żadnej sensacji, o tym, by ktokolwiek z maluczkich czy średnich zdobył medal. Hiszpania, Włochy, Niemcy i Portugalia grały futbol na znakomitym poziomie, niemal perfekcyjny. Obaliło to mit, że tylko w klubie, pracując z zawodnikami na co dzień, trenerzy mogą przygotować zespół tak, by nie było się o co do jego gry przyczepić.

Trzech wszechstronnych

Od wielu już lat futbolowa taktyka rozwija się nie drogą rewolucji, lecz powolnej ewolucji. Czasami tak powolnej, że zrazu nie można dostrzec postępu, dopiero po jakimś czasie, po wykonaniu kilku kroków, staje się zauważalny. Jakie trendy pojawiły się bądź umocniły podczas Euro 2012? Przyjrzyjmy się temu, jak trenerzy finalistów konstruowali linie pomocy zespołów, bo w środkowej strefie boiska działy się dla miłośników taktyki rzeczy najciekawsze.

Żegnaj, Andrij!

Występ reprezentacji Ukrainy w finałach mistrzostw Europy 2012 będzie miał dla mnie twarz Andrija Szewczenki, jednego z najwybitniejszych zawodników przełomu wieków. Po Euro zakończył karierę w kadrze narodowej.

Możliwość komentowania została wyłączona.