Przejdź do treści
Nr 20/2012
magazyn piłka nożna

Nr 20/2012

W Tygodniku

W numerze:


Polska

  7. Po co Realowi Piszczek?

  8. Nie tylko z ostatniej chwili

10. 90 minut z Marcinem Dorną

12. Analiza: Jedenastka sezonu 2011-12 T-Mobile Ekstraklasy

16. Podsumowanie klubów ekstraklasy:

Lechia Gdańsk, PGE GKS Bełchatów, ŁKS, Cracovia

42. I liga

44. II liga


Euro 2012

22. 90 minut z Robertem Lewandowskim

24. Bogusław Kaczmarek o minionych ME

25. Trenerskie legendy ME: Michel Hidalgo

26. Meldunki z polskiej grupy

27. Meldunki z obozów innych finalistów: Hiszpania, Francja, Dania

28. Reprezentacja Niemiec: Julian Draxler dżokerem Joachima Loewa


Świat

  4. Temat tygodnia: Zapowiedź finału Ligi Mistrzów

20. Finał Pucharu Niemiec: Borussia – Bayern 5:2

29. Michael Ballack, Hans-Joerg Butt, Lukas Podolski, czyli pożegnania z Bundesligą

30. Ligue 1: Nadciąga bardzo gorące lato

31. Newcastle United: Papiss Demba Cisse w świetnej formie

32. Serie A: Przedstawiamy mistrza – Juventus Turyn  

34. Portret trenera: Tito Vilanova

36. Szwajcaria: FC Basel z kolejnym tytułem

37. Ligi w Europie

40. Finał Ligi Europy na własne oczy: Atletico – Athletic 3:0

 

Karta przetargowa

Roberto Di Matteo musi się chyba uszczypnąć w ucho. Wyrzucony z pracy przez West Bromwich Albion w lutym ubiegłego roku, przegrał potem z niezbyt wysoko notowanym w jego fachu Chrisem Hughtonem rywalizację o posadę w Birmingham City. Jeszcze dziesięć miesięcy temu był na bezrobociu. A już w najbliższą sobotę stanie się dziesiątym w historii włoskim trenerem, który poprowadzi drużynę w decydującym meczu Pucharu Mistrzów.

Wypłynęliśmy na powierzchnię

Trenerów piłkarskich można dzielić według różnych kryteriów: od szkół, do których uczęszczali, po ulubioną taktykę. Jest jeszcze jeden podział: na tych mówiących o sukcesach w liczbie pojedynczej i tych używających zawsze mnogiej. Do tej drugiej grupy zalicza się z całą pewnością Marcin Dorna, selekcjoner kadry U-17, która na mistrzostwach Europy awansowała do półfinału, w którym nieznacznie przegrała z Niemcami 0:1.

Wysyp rozczarowań

Jesień była niezwykle udana dla polskich klubów. Legia błyszczała na początku rozgrywek grupowych Ligi Europy, Wisła miała niesamowity finisz, za to w kraju tych dwóch gigantów – i wszystkie pozostałe ekipy – godził Śląsk Wrocław. Wydawało się zatem, że to będzie przełomowy sezon. I w jakimś sensie był, ale na pewno czegoś zupełnie innego spodziewali się kibice. Wiosną długo nikt nie chciał zdobyć mistrzostwa, a zgasł nawet Artiom Rudnev, który miał okazję osiągnąć historyczny wynik strzelecki, skończył jednak z bardzo przeciętnym dorobkiem i czwartym miejscem Lecha w tabeli. Tak naprawdę rozczarowanie goniło rozczarowanie. Do tego stopnia, że na koniec trudno dopatrywać się pozytywów.

Niemiecki finał po polsku

Wielki mecz, a w rolach głównych Polacy. Borussia Dortmund zdemolowała Bayern Monachium. Sir Alex Ferguson z trybun Olympiastadion zobaczył hat tricka Roberta Lewandowskiego oraz asysty Jakuba Błaszczykowskiego i Łukasza Piszczka.

Główka pracuje

Robert Lewandowski, zanim wbił trzy gole Bayernowi Monachium w finale Pucharu Niemiec, został – wraz z Łukaszem Piszczkiem i Kubą Błaszczykowskim – nominowany do jedenastki all star w Bundeslidze, dostał też tytuł MVP rozgrywek w Niemczech w plebiscycie organizowanym przez ligę profesjonalną. Został trzecim strzelcem ekstraklasy i drugim zawodnikiem w punktacji kanadyjskiej, a także królem strzelców DFB Pokal. Czy przed startem sezonu liczył na te wszystkie zaszczyty?

Niepokonanym być

Największy paradoks polega na tym, że w sezonie, w którym zawód trenera sięgnął bruku, bezapelacyjnym triumfatorem został Antonio Conte. Dzięki niemu Juventus powstał z popiołów.

Możliwość komentowania została wyłączona.