Przejdź do treści
Nr 18/2011
magazyn piłka nożna

Nr 18/2011

W Tygodniku

W numerze:

Polska
  4. Temat tygodnia:
Przed finałem Pucharu Polski
  8. 90 minut z Waldemarem Fornalikiem
10. Nie tylko z ostatniej chwili
12. Dogrywka z Tomaszem Brzyskim
14. Analiza: Młodzi cenni w ekstraklasie
16. Raport „PN”: Najlepsi piłkarze dekady
43. Ekstraklasa
44. I i II liga
45. Z piłką przez kraj

Świat
20. Walczyli o puchary,
a dziś bronią się przed spadkiem
22. Serie A: Kim jest Ganso z Milanu
23. Włoskie prawa telewizyjne
24. Poster Clarence’a Seedorfa
26. Eredivisie: Odrodzenie Feyenoordu
27. Nielegalne zakłady pod lupą FIFA: System wczesnego ostrzegania
28. Reprezentacja Hiszpanii: Dyrektor sportowy Fernando Hierro odchodzi
29. Getafe Team Dubai
– kolejny hiszpański klub w rękach Arabów
30. Ligue 1: Wyścig OSC Lille i Olympique Marsylia
32. Euro 2016: Francja zaczyna przygotowania
33. Arsenal Londyn: Dylematy Arsene’a Wengera
34. Hertha Berlin wraca do Bundesligi
35. Blatter kontra Hammam:
Zbliżają się wybory prezydenta FIFA
36. Podsumowanie kwietnia w Europie
38. Liga Mistrzów
40. Ligi w Europie
42. Liga Europy 

 

Też będę fikał koziołki

Kiedy odchodził z Widzewa, choć tego nie chciał, zostawiając łódzką drużynę na pierwszym miejscu w pierwszej lidze, wydawało się, że znalazł się na zawodowym zakręcie. Tymczasem bardzo szybko okazało się, iż nic lepszego nie mogło spotkać Waldemara Fornalika, bo o trenerze Ruchu Chorzów mowa. Dziś, kiedy mocny klub poszukuje szkoleniowca, przymiarki zaczyna właśnie od niego.

Brzytwa znów goli

Na początku ubiegłego roku Polonia Warszawa zapłaciła za lewego obrońcę Ruchu Chorzów 500 tysięcy złotych. Tomasz Brzyski miał zagwarantować nie tylko zabezpieczenie lewej flanki, ale także wzmocnić siłę ognia jako gracz słynący z odważnych wejść w pole karne, kąśliwych uderzeń i dokładnych dośrodkowań. Z różnych powodów dopiero w ostatnich tygodniach Brzytwa zaczyna przypominać siebie z czasów gry w Chorzowie.

Raki na bezrybiu

Wewnątrzredakcyjna zabawa, której celem był wybór największych wartości ubiegłego dziesięciolecia (2001-10), nie należała do szczególnie zawiłych, gdyż nadmiarem sukcesów polskiego piłkarstwa akurat w tym okresie nie sposób się nadmiernie cieszyć. Obyło się zatem bez sprzeczek. Postawiliśmy na Jerzego Dudka – triumfatora Ligi Mistrzów w 2005 roku, na drużynę dekady wybraliśmy Wisłę Kraków za dokonania w Pucharze UEFA w roku 2002. Za trenera dekady uznaliśmy Pawła Janasa, doceniając bezproblemowy awans do finałowego turnieju mundialu w Niemczech, który stał się faktem w 2005 roku.

Przedwczesne eksplozje

W czołowych pięciu ligach Europy mamy kilka zespołów, które zaczęły sezon bardzo udanie, plasowały się na miejscach uprawniających do gry w europejskich pucharach, a dziś, przed ligowym finiszem, marzą już tylko o tym, by uchronić się przed spadkiem. To przeważnie drużyny pomniejszej rangi, niezaliczające się do tuzów rozgrywek w danym kraju. Skąd wzięły się nagłe wybuchy formy i jaka była przyczyna równie szybkich załamań później?

Walka z wiatrakami

W 24 krajach Starego Kontynentu od początku tego sezonu ponad sto meczów było ustawionych. Taką informację w połowie lutego przekazał dziennikarzom na konferencji w Bochum dyrektor Sportradaru, czyli firmy zajmującej się monitorowaniem nielegalnych zakładów bukmacherskich. Carsten Koerl dodał, że niestety proceder kwitnie.

Wojna Północ – Południe

1000 kilometrów dzieli położone na północy Francji Lille od wysuniętej na południe Marsylii. Równie dużo dzieli OSC od Olympique – pod względem historii, tradycji, medialności, zasobów finansowych, doświadczenia, ale już niekoniecznie piłkarskiego potencjału. Co łączy? Chęć utarcia nosa wielkiemu Lyonowi i marzenia o mistrzowskim tytule. Sześć kolejek przed końcem różnica punktowa została praktycznie zniwelowana.

Możliwość komentowania została wyłączona.