Przejdź do treści
Nr 14/2011
magazyn piłka nożna

Nr 14/2011

W Tygodniku

W numerze:

Polska
  4. Temat tygodnia: Reprezentacja Polski
po meczach z Litwą i Grecją
10. 90 minut z Arkadiuszem Piechem
12. Nie tylko z ostatniej chwili
14. Analiza: Kto powinien być bramkarzem numer 1 naszej kadry
16. Grały młodzieżówki: U-18 i U-20
18. Dogrywka z Robertem Jeżem
37. Ekstraklasa
42. I liga
44. Piast Gliwice: Wyautowany Jakub Biskup

Świat
20. Bundesliga: Najlepiej oceniani piłkarze
22. Adriano w Corinthians: Śladami Ronaldo
24. Poster Moussy Sowa
26. Korespondencja z Francji
28. Podsumowanie marca w Europie
30. Analiza: Tak gra Liga Mistrzów
32. Mecze eliminacyjne ME 2012 i towarzyskie
34. Ligi w Europie

 

Jedno złoto mam

Późno trafił do ekstraklasowej piłki. Choć zdaje sobie z tego sprawę, to i tak cieszy się, że zdążył być może w ostatniej chwili. W Ruchu Chorzów gra od roku, ale dopiero teraz zdobył zaufanie Waldemara Fornalika. Jednak droga do sławy, choćby tej lokalnej, była długa i kręta. O największym życiowym zakręcie Arkadiusz Piech nie chce ani mówić, ani pamiętać. Znacznie chętniej opowiada o tym, jak został… mistrzem Europy. Z filigranowym goleadorem rozmawialiśmy zresztą dwukrotnie, gdyż już po udzieleniu pierwszego wywiadu dał powód do przeprowadzenia drugiego, jeszcze zanim gazeta zdążyła się ukazać – wbijając hat tricka Legii przy Łazienkowskiej.

Przekazywanie pałeczki

Franciszek Smuda przez prawie półtora roku pracy w roli selekcjonera reprezentacji Polski dał szansę gry aż dziewięciu bramkarzom. Wciąż jednak nie wiadomo, kto będzie numerem jeden.

Europejski Jeż

W zimowym okienku transferowym w Polsce pojawiło się niewielu zagranicznych wirtuozów futbolu. Wydaje się, że powody do zadowolenia mają kibice w Zabrzu, którzy duże nadzieje wiążą z pozyskaniem przez Górnika 30-letniego pomocnika, triumfatora plebiscytu na najlepszego zawodnika słowackiej ekstraklasy w 2010 roku.

Prymusi

Polscy dziennikarze ostatnio coraz częściej dochodzą do wniosku, że nasi piłkarze grający w Bundeslidze są oceniani dużo surowiej od ich niemieckich kolegów. Jest w tym sporo prawdy, bo choć Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski, Adam Matuszczyk czy Sławomir Peszko rozgrywają czasem wręcz znakomite mecze, ich noty w niemieckich mediach prawie zawsze dalekie są od ideału. Warto więc sprawdzić, którzy piłkarze są oceniani najwyżej i które kraje reprezentują.

Normalny facet

Zanim opadły emocje związane z ponownym wyborem Michela Platiniego na urząd prezydenta UEFA, Francuzi przerzucili zainteresowanie na drużynę narodową. Po fatalnym występie podczas World Cup w RPA ekipa Les Bleus z mozołem odbudowuje nadszarpniętą reputację w kraju nad Sekwaną. Trudnej roli naprawiacza podjął się Laurent Blanc. Pod kierunkiem obecnego prezydenta UEFA zaczynał karierę w reprezentacji narodowej pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia.

Schalke znaczy kłopot

Przed tygodniem omówiliśmy schematy taktyczne stosowane przez drużyny z pierwszej połowy drabinki Champions League, czas na pozostałe cztery zespoły. Cały ten kwartet, czyli Inter, Schalke, Manchester i Chelsea, prezentuje w ostatnich tygodniach więcej niż jeden system gry albo znaczne roszady personalne.

Możliwość komentowania została wyłączona.